Сабақ түрі Аралас сабақ Сабақтың мақсаты мен міндеттері



жүктеу 31,02 Kb.
Дата09.01.2022
өлшемі31,02 Kb.
#31805
түріСабақ
Мамандық таңдау


Сабақтың әдістемелік әзірлемесі

Түсіндірме жазба және сабақты сипаттау

Пән

Қазақ тілі

Оқу бағдарламасының тарауы, тақырыбы.

«Қала. Мамандық таңдау» тарауы. «Менің таңдаған мамандығым»

Сабақ түрі

Аралас сабақ

Сабақтың мақсаты мен міндеттері

Білімділігі: өз таңдаған мамандығы жайлы презентациялар, әңгіме құрап, сұрақтарға жауап бере алуы.

Дамытушылық: танымдық білімге деген құштарлығын арттырып, Студенттердің сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: өз мамандығына деген мақтаныш сезімін тәрбиелеп, оқуға деген ынтасын арттыру.


Күтілетін нәтижелер

Өз мамандығы жайлы әңгіме құру, сұрақтарға жауап беру, презентацияны қорғай отырып, сөздік қорын молайту.

Бақылау формасы мен сабақ нәтижесі бағасы

Бұл сабақ ойын түрінде болғандықтан, бақылау парағына кеңесшілер жауап береді, ал оқытушы сабақ соңында қорытынды баға қояды.

Алдын ала қажетті білім және икемділік

Дамыта оқыту технологиясы бойынша презентациялар жасау, эссе жазу, грамматикадан талдау түрлерін білуі керек.

Оқу жұмысының рефлексиясы

Сабақ соңында ойын қорытындысы айтылып, рефлексия «Триз» әдісі бойынша жүргізіледі.

Әдебиет

Сабаққа қажетті ұсынылатын оқу материалдары

Сөздіктер (қазақша-орысша, орысша-қазақша), презентациялар.

Әдебиет тізімі

10 сынып қазақ тілі оқулығы: Ж.Адамбаева,

Ф Оразбаева, Қ.Оңалбаева.



Интерактивті ресурстың, жабдықтың сипаттамасы

Оқу сабағының кезеңі

Интерактивті ресурс сабақтың барлық кезеңінде қолданылады.

Үйренушінің әрекеті

Үйренушілер презентация бойынша ойындағы сұрақтарға жауап береді, талдау түрлерін орындайды, сөйлемдер құрайды.

ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ ӘКІМДІГІ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ

«РУДНЫЙ ТАУ-КЕН ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» КМҚК

Жаксылыкова Б.А.

Ашық сабақ әзірлемесі.

Қазақ тілі.

Сабақтың тақырыбы: Менің таңдаған мамандығым.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: өз таңдаған мамандығы жайлы презентациялар, әңгіме құрап, сұрақтарға жауап бере алуы.

Дамытушылық: танымдық білімге деген құштарлығын арттырып, Студенттердың сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: өз мамандығына деген мақтаныш сезімін тәрбиелеп, оқуға деген ынтасын арттыру.

Сабақтың проблемасы: өткен сабақты қайталай отырып, интерактивті тақтаның көмегімен өз жұмыстарын көрсете білу.

Құрал – жабдықтар, көрнекі құралдар: интерактивті тақта, ойын жазылған алаң , маркерлік тақта

Пәнаралық байланыстар: арнайы технология, орыс тілі, тарих.

Үй жұмысы: Кәсіп, мамандық жайлы мақал-мәтелдер жаттау.

Сөз тіркестерін аудару.

Өз мамандығы жайлы қосымша мәлімет.

Сабақ барысы.

Ұйымдастыру кезеңі

-Сәлеметсіңдер ме, балалар.

Бүгінгі сабағымыз интерактивті тақтаның көмегімен өтеді. Біз сендердің жасаған презентацияларыңды, жазған әңгімелеріңді оқи отырып, зияткерлік ойын түрінде өтеміз.

Сабақ 4 кезеңнен тұрады:


  1. Үй жұмысын тексеру.

  2. Зияткерлік ойын.

  3. Сабақты қорытындылау.

  4. Үй тапсырмасы.

Енді осы кезеңдер бойынша бүгінгі сабақта алдымызда қандай мақсат тұр деп ойлайсыңдар? Студенттер сабақтың мақсатын өздері айтады.

Сабақ мақсатын айту. Интерактивті тақтада дамыта оқыту технологиясы бойынша Студенттердың даярлаған презентацияларын қорғауы, мамандығы жайлы эсселерін тыңдай отырып, танымдық құштарлығын дамыту, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың проблемасы:

Сабақ кезеңін Студенттер өздері оқып, аударады. Топ үш командаға бөлінген, әр команданың өз аты, басқарушысы бар.

Маған сабақта консультанттар көмектеседі.

1-кезең. Топтардың өздерінің презентацияларын қорғауы.

1-топ – Рудный қаласы.

2-топ – біздің колледж.

3-топ – Менің таңдаған мамандығым. Топтар презентацияларын қорғаған кезде қалған 2 топ бір сұрақ қоюға дайындалады.

Топтың консультанттарында кестелер болады. «5» балдық шкаламен бағалау керек.





Презентация

Сұрақ

Жауап

Зияткерлік ойын

Қорытынды

1-кезең
















2-кезең
















3-кезең
















4-кезең

































Консультанттардың бағаларын өзім қорытындылаймын.



2-кезең. Зияткерлік ойын.

Ойынның барысы.

Зияткерлік ойынға 3 команда қатысады. Командалардың аты.

Алаңда 20 шаршы болады. Бұл шаршыларда «жұлдыз»(11), «планета»(3), «жапырақ»,(2) «астероид»(1), «қара құрдым»(1), «бағыт»(2) суреттері орналасады.







А

Б

В

Г

Д

1

Ж



Ж






ә



Ж



Қ



3

Ж






Ж



4





Ж





Ойынның тәртібі.

Команда кез келген бір алаңды атайды, мысалы, В-4

Правила игры.

Команда называет любой номер поля, например, В-1.





  • «Жұлдыз» шаршысы. Ойыншылар гамматикадан 6 сұраққа, мамандығына байланысты 4 сұраққа жауап беруі керек. Дұрыс жауап берген болса, жұлдыз алады.

  • Квадрат «звезда». Игроки должны ответить на вопрос ведущего, при правильном ответе получают звезду.

  • «Планета» шаршысы. Ойыншылар блиц-сұрақтарға жауап беруі қажет, Дұрыс жауап берген болса, 5 жетон-старк алады. 10 старкты жұлдызға ауыстыруға болады. К вадрат «планета», игроки должны ответить на блиц вопросы , при правильном ответе получают три жетона – старка. За 10 старков можно купить звезду

  • « Жапырақша» шаршысы, ойын тәртібі келесі командаға ауысады.

  • Квадрат «листок», переход хода.

  • «

    Астероид»шаршысы, Ойыншылар барлық жинаған старктерін жоғалтады, ойын тәртібі келесі командаға ауысады. К


    вадрат «астероид», игроки теряют все старки, переход хода.






  • «Бағыт» шаршысы. Бағыт бойынша келесі шаршы ашылады. Квадрат «стрелка». Открывается следующий квадрат по ходу стрелки.

«Қара құрдым» шаршысы, команданың бір ойыншысы шығады не 1 жұлдызды береді.



  • Квадрат «черная дыра», из команды выбывает 1 игрок. Можно откупиться, пожертвовав звезду.

«Жұлдыз» шаршысы. Грамматикалық тапсырмалар.

  1. Мына сөздерді септеңіздер: сылақшы, кәсіп. Бір сөзді маркерлі тақтада орындайды.

  2. Сөздерге керекті жалғауды жалғау. Электронды оқулықтан тапсырма.

  3. Есте сақтау диктанты.

  4. Сөздерді тәуелдеңіздер: мамандық, колледж. Бір сөз тақтада талданады.

  5. Мамандыққа байланысты мына сөз тіркестерін аударыңыздар:

  6. Өз таңдаған мамандығы жайлы жазған эссені оқыңыздар.

  7. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, сөйлемдер құраңыздар.

  8. Көп нүктенің орнына керекті әріптерді қойыңыздар.

  9. Екі бағандағы сөздерді пайдаланып, қоймалжың даярлаңыздар.




Зат есім

Етістік

Құм

Қосу

Цемент

Араластыру

Су

Былғау




  1. Жөндеу жұмыстарының шебері мамандық иесінда қандай адамгершілік қасиеттер болуы қажет?

  2. Мына өлең жолдарының авторы кім?

Кел, балалар, оқылық!

Оқығанды көңілге

Ықыласпен тоқылық.

Оқысаңдар, балалар,

Шамнан шырақ жағылар.

Тілегенің алдыңнан

Іздемей-ақ табылар.

«Планета» шаршысында блиц-сұрақтарға жауап беру керек.



  1. Қазақстан қашан егемендік алды?

  2. Республика күнін ата.

  3. Ата Заң қашан қабылданды?

  4. Ұлттық валюта қашан енгізілді?

  5. Мемлекеттік рәміздерді ата.

  1. Рудный қаласы қашан құрылды?

  2. Қаламызда қандай кен өндіріледі?

  3. Қаладағы атақты өнеркәсіпті ата.

  4. Облыс орталығына биыл қанша жыл?

  5. Қостанайда неше аудан бар?

  1. Рудный тау-кен технологиялық колледжі қашан құрылды?

  2. Біздің колледжде қандай мамандықтарға даярлайды?

  3. Сендер қай топта оқисыңдар?

  4. Қай жылдан бастап колледж аталды?

  5. Топта неше оқушы бар?

Сабақты қорытындылау. Сұрақтарға жауап алу.

  • Сіздердің таңдаған мамандықтарыңызға адамның қандай қасиеттері қажет?

  • Еңбек туралы мақал-мәтел білесіңіздер ме?

Бағалау.

Үй тапсырмасы: Кәсіп, мамандық жайлы мақал-мәтелдер жаттау.

Сөз тіркестерін аудару.



Өз мамандығы жайлы қосымша мәлімет.
жүктеу 31,02 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау