Сабақ тақырыбы: Тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу. The theme : Fight for living and nature sorfed Тема урока: Борьба за выживание и природное селектирование. Мектеп: А.Өтепбергенов атындағы орта мектеп



жүктеу 334,88 Kb.
бет1/2
Дата20.05.2018
өлшемі334,88 Kb.
#14894
түріСабақ
  1   2

Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі:

________Б. Жұмағалиева




Сабақ тақырыбы: Тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу.

The theme: Fight for living and nature sorfed

Тема урока: Борьба за выживание и природное селектирование.


Мектеп: А.Өтепбергенов атындағы орта мектеп

Күні:21.11.17ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тянова Г.Б

Сыныбы: 11 «А» сынып




Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу туралы түсінік беру.

Сабақ мақсаты:

The aims:

Барлық оқушылар орындай алады: Тіршілік үшін күрес түрлерімен танысады бір-бірінен ажырата алады.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тіршілік үшін күрес түрлерін талдайды, мысалдар келтіре алады.




Кейбір оқушылар орындай алады:Өз бетінше іздене отырып, шығармашылығын дамытады.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Түраралық күрес, түрішілік күрес, сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес, табиғи сұрыпталу.




Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Түраралық күрес, түрішілік күрес, сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес, табиғи сұрыпталу.




«КӨПІР»тапсырмалары
(оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындалып келеді) Сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Қолдан сұрыптаудың Ч. Дарвин анықтаған түрлері?
Жауабы: Әдістемелік және санасыз
2. ХІХ ғасырда Англияда кең қолданған қолдан сұрыптау әдісі?
Жауабы: ХІХ ғасырда қолданылған әдістемелік сұрыптау.
3. Оңтүстік Америка, Австрия халықтары қолданатын сұрыптау түрі?
Жауабы: Санасыз сұрыптау.
4. Қолдан сұрыптаудың негізгі ерекшелігі неде?
Жауабы: Жаңа іріктемелер, қолтұқым, штамм алынады.




Не себепті .... деп ойлайсыз? Оқушылар термин сөздерді қазақша, орысша, ағылшынша баламасын түсініп, мағынасын аша алады.




Жазылым бойынша ұсыныстар: Суреттер бойынша, тірек-сызбалармен жұмыс жасай отырып оқушылар түсінік алады.

Алдыңғы оқу:

Термин сөздерге анықтама бер
Түраралық күрес

Түрішілік күрес

Қолтұқым

Штамм


Сұрыптау

Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақ

ІV. Жаңа сабақты бекіту (сұрақ-жауап)

V. Қорытынды


Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

Кіріспе
А) Ұйымдастыру бөлімі

Good morning [Гуд монинг] – Қайырлы таң

Who is absent today [Ху из эбсэнт тудэй] – Бүгін кім жоқ?
Ә) Сыныпты топқа бөлу (Мықтылар, Күштілер)

Б) Үй тапсырмасын сұрау


What was the last homework [Уат уоз з ласт хоумуорк] –Ең соңғы үй жұмысы не болды?

Are you ready for the lesson [ А ю рэди фо з лэссн] – Сабаққа дайынсыңыз ба?




Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер.

Ортасы

І тапсырма: “Ой шақыру

Теориясы: «БІЛУ»


(Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?) Тапсырманы орындаңдар.
1. Тірі организмдерге тән қасиет не?
Жауабы: Барлық организмдерге тән қасиет – тұқым қуалайтын өзгергіштік, сондықтан организмнің кез келген жұбы артына ұрпақ қалдырады.
2. Организмдер арасында өз тіршілігін сақтап қалу үшін қандай процесс жүреді?
Жауабы: Тіршілігін сақтап қалу үшін табиғатта үздіксіз тіршілік үшін күрес жүреді.
3. Табиғи сұрыпталу дегеніміз не?
Жауабы: Белгілі бір ортада организмдердің тіршілігін сақтап бейімделуі.
4. Ч. Дарвин тіршілік үшін күрестің қанша түрін анықтады?
Жауабы: 1. Түраралық күрес, 2. Түрішілік күрес, 3. Сыртқы орта жағдайларына қарсы күрес.
5. Жыртқыш пен жемтігінің өзара қатынасы нені білдіреді?
Жауабы: Түраралық күресті білдіреді.



СТО элементтері, топтық жұмыстар, ой толғау әдістері


Соңы

Тест
1. Ч. Дарвин тіршілік үшін күрестің қанша түрін анықтады?
А) 1 Ә) 2 Б) 3 В) 4.
2. Дүние жүзіндегі ең үлкен гүл қайда, қай жылы табылды?
А) 1916ж. Азия,
Ә) 1918ж. Еуропа,
Б) 1919ж. Америка,
В) 1917ж. Германия.
3. Ч. Дарвин өсімдік пен жануардың жабайы түрлерінде басым болатын нені көрсетті?
А) айқын емес өзгергіштік
Ә) айқын өзгергіштік
Б) табиғи сұрыпталу В) түр аралық күрес
Практикасы:
«БАҒА БЕРУ»
(Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?) Сен қалай ойлайсың?
Бәсекелестік күрес неден болады, сен қалай ойлайсың?
Жауабы: Тіршілігін сақтап қалу үшін организмдер арасында тіршілік үшін күрес жүреді. Тіршілік үшін күрес – қоршаған орта мен организм арасындағы күрделі қарым - қатынас жиынтығы.
Рефлексия: «Күн шуағы»


Сұрақ- жауап, диалог,СТО, ой шақыру

Оқушылар «Күн шуағы» стикерге сабақ барысы не үйренгенін, әлі нені білгісі келетін, қалай өткендігін толтырады



Қосымша ақпарат

Жұптық жұмыс: Бірдей өскен қайыңдар арасындағы күрес түрі



Жауаптары

Дәлелі

1.

2.

3.



Тіршілік үшін күрес

Түраралық күрес

Жарық үшін күрес


Иә/жоқ

Иә/жоқ


Иә/жоқ

Себебі-----------------------------------

Табиғи сұрыпталу дегеніміз бұл





Жауаптары

Дәлелі

1.

2.

3.



Жаңа түрлер пайда болады

Қоршаған орта мен популяция тепе-теңдігін сақтайды.

Табиғи сұрыпталуда адамның қатысы жоқ


Иә/жоқ

Иә/жоқ


Иә/жоқ







Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз

дер?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-

Денсаулық және қауіпсіздік.

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтар

мен байланыс (тәрбие элементі)

Сабақ барысында пікірталас тудыру, проблемалық сұрақтар туындату арқылы оқушыларды жан-жақты тануға тырысу.

Оқушылардың сабақтың барысында формативті (Смайлик, бағдаршам көздері арқылы)бағалау.

Қорытындылай келе жиынтық бағалаудың критерийлерін қолданамын.



Пән аралық байланыс: экология, география, медицина.

АКТ-мен байланыс: Интербелсенді тақта, видеолар.

Құндылықтар

мен байланыс: Денсаулықта сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға

Рефлексия


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?


Сабақ мақсатына жетті. Себебі оқушылар тіршілік үшін күрес туралы толық мағлұмат ала отырып, жануарлар мен өсімдіктердің арасында тіршілік үшін күрес жүретіндігін түсінді.

Бүгін оқушылар не үйренді?

Табиғи сұрыпталудың түрлерін ажыратып үйренді

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Сабақ жоғары деңгейде өтті. Оқушылар сабаққа өз әлдерінше бар ынта-жігерлерімен қатысты.

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Жоспарланған бойынша сабақ өтті. Тақырыпқа сай тапсырмалар сәйкес берілді.

Уақытты қалай пайдаланды?

Сабақ барысында уақытты тиімді пайдаландым.

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Жоспарыма ағылшын тілін қолдануды енгіздім. Себебі 2,5 ай уақыт биология пәні бойынша терминдерді ағылшынша оқыту курсынан өтіп келдім.

Қорытынды бағалау:

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Оқушылардың өзін-өзі жетілдіруі

2. Жаңа тақырып бойынша топта жұмыс жасау.


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Оқушының ынтасы жоғарылату үшін термин сөздерді көбірек пайлануым керек

2. Интернет желісін молынан пайдалану


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1.ҰБТ-мен сабақты байланыстыру

2.Деңгейлік тапсырмалар көбірек берілсе

Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі:

________Б. Жұмағалиева




Сабақ тақырыбы: Тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу.

The theme: Fight for living and nature sorfed

Тема урока: Борьба за выживание и природное селектирование.


Мектеп: А.Өтепбергенов атындағы орта мектеп

Күні:21.11.17ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тянова Г.Б

Сыныбы: 11 «А» сынып




Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу туралы түсінік беру.

Сабақ мақсаты:

The aims:

Барлық оқушылар орындай алады: Тіршілік үшін күрес түрлерімен танысады бір-бірінен ажырата алады.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тіршілік үшін күрес түрлерін талдайды, мысалдар келтіре алады.




Кейбір оқушылар орындай алады:Өз бетінше іздене отырып, шығармашылығын дамытады.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Түраралық күрес, түрішілік күрес, сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес, табиғи сұрыпталу.




Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Түраралық күрес, түрішілік күрес, сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес, табиғи сұрыпталу.




«КӨПІР»тапсырмалары
(оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындалып келеді) Сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Қолдан сұрыптаудың Ч. Дарвин анықтаған түрлері?
Жауабы: Әдістемелік және санасыз
2. ХІХ ғасырда Англияда кең қолданған қолдан сұрыптау әдісі?
Жауабы: ХІХ ғасырда қолданылған әдістемелік сұрыптау.
3. Оңтүстік Америка, Австрия халықтары қолданатын сұрыптау түрі?
Жауабы: Санасыз сұрыптау.
4. Қолдан сұрыптаудың негізгі ерекшелігі неде?
Жауабы: Жаңа іріктемелер, қолтұқым, штамм алынады.




Не себепті .... деп ойлайсыз? Оқушылар термин сөздерді қазақша, орысша, ағылшынша баламасын түсініп, мағынасын аша алады.




Жазылым бойынша ұсыныстар: Суреттер бойынша, тірек-сызбалармен жұмыс жасай отырып оқушылар түсінік алады.

Алдыңғы оқу:

Термин сөздерге анықтама бер
Түраралық күрес

Түрішілік күрес

Қолтұқым

Штамм


Сұрыптау

Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақ

ІV. Жаңа сабақты бекіту (сұрақ-жауап)

V. Қорытынды


Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

Кіріспе
А) Ұйымдастыру бөлімі

Good morning [Гуд монинг] – Қайырлы таң

Who is absent today [Ху из эбсэнт тудэй] – Бүгін кім жоқ?
Ә) Сыныпты топқа бөлу (Мықтылар, Күштілер)

Б) Үй тапсырмасын сұрау


What was the last homework [Уат уоз з ласт хоумуорк] –Ең соңғы үй жұмысы не болды?

Are you ready for the lesson [ А ю рэди фо з лэссн] – Сабаққа дайынсыңыз ба?




Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер.

Ортасы

І тапсырма: “Ой шақыру

Теориясы: «БІЛУ»


(Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?) Тапсырманы орындаңдар.
1. Тірі организмдерге тән қасиет не?
Жауабы: Барлық организмдерге тән қасиет – тұқым қуалайтын өзгергіштік, сондықтан организмнің кез келген жұбы артына ұрпақ қалдырады.
2. Организмдер арасында өз тіршілігін сақтап қалу үшін қандай процесс жүреді?
Жауабы: Тіршілігін сақтап қалу үшін табиғатта үздіксіз тіршілік үшін күрес жүреді.
3. Табиғи сұрыпталу дегеніміз не?
Жауабы: Белгілі бір ортада организмдердің тіршілігін сақтап бейімделуі.
4. Ч. Дарвин тіршілік үшін күрестің қанша түрін анықтады?
Жауабы: 1. Түраралық күрес, 2. Түрішілік күрес, 3. Сыртқы орта жағдайларына қарсы күрес.
5. Жыртқыш пен жемтігінің өзара қатынасы нені білдіреді?
Жауабы: Түраралық күресті білдіреді.



СТО элементтері, топтық жұмыстар, ой толғау әдістері


Соңы

Тест
1. Ч. Дарвин тіршілік үшін күрестің қанша түрін анықтады?
А) 1 Ә) 2 Б) 3 В) 4.
2. Дүние жүзіндегі ең үлкен гүл қайда, қай жылы табылды?
А) 1916ж. Азия,
Ә) 1918ж. Еуропа,
Б) 1919ж. Америка,
В) 1917ж. Германия.
3. Ч. Дарвин өсімдік пен жануардың жабайы түрлерінде басым болатын нені көрсетті?
А) айқын емес өзгергіштік
Ә) айқын өзгергіштік
Б) табиғи сұрыпталу В) түр аралық күрес
Практикасы:
«БАҒА БЕРУ»
(Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?) Сен қалай ойлайсың?
Бәсекелестік күрес неден болады, сен қалай ойлайсың?
Жауабы: Тіршілігін сақтап қалу үшін организмдер арасында тіршілік үшін күрес жүреді. Тіршілік үшін күрес – қоршаған орта мен организм арасындағы күрделі қарым - қатынас жиынтығы.
Рефлексия: «Күн шуағы»


Сұрақ- жауап, диалог,СТО, ой шақыру

Оқушылар «Күн шуағы» стикерге сабақ барысы не үйренгенін, әлі нені білгісі келетін, қалай өткендігін толтырады



Қосымша ақпарат

Жұптық жұмыс: Бірдей өскен қайыңдар арасындағы күрес түрі



Жауаптары

Дәлелі

1.

2.

3.



Тіршілік үшін күрес

Түраралық күрес

Жарық үшін күрес


Иә/жоқ

Иә/жоқ


Иә/жоқ

Себебі-----------------------------------

Табиғи сұрыпталу дегеніміз бұл





Жауаптары

Дәлелі

1.

2.

3.



Жаңа түрлер пайда болады

Қоршаған орта мен популяция тепе-теңдігін сақтайды.

Табиғи сұрыпталуда адамның қатысы жоқ


Иә/жоқ

Иә/жоқ


Иә/жоқ







Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз

дер?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-

Денсаулық және қауіпсіздік.

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтар

мен байланыс (тәрбие элементі)

Сабақ барысында пікірталас тудыру, проблемалық сұрақтар туындату арқылы оқушыларды жан-жақты тануға тырысу.

Оқушылардың сабақтың барысында формативті (Смайлик, бағдаршам көздері арқылы)бағалау.

Қорытындылай келе жиынтық бағалаудың критерийлерін қолданамын.



Пән аралық байланыс: экология, география, медицина.

АКТ-мен байланыс: Интербелсенді тақта, видеолар.

Құндылықтар

мен байланыс: Денсаулықта сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға

Рефлексия


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?


Сабақ мақсатына жетті. Себебі оқушылар тіршілік үшін күрес туралы толық мағлұмат ала отырып, жануарлар мен өсімдіктердің арасында тіршілік үшін күрес жүретіндігін түсінді.

Бүгін оқушылар не үйренді?

Табиғи сұрыпталудың түрлерін ажыратып үйренді

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Сабақ жоғары деңгейде өтті. Оқушылар сабаққа өз әлдерінше бар ынта-жігерлерімен қатысты.

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Жоспарланған бойынша сабақ өтті. Тақырыпқа сай тапсырмалар сәйкес берілді.

Уақытты қалай пайдаланды?

Сабақ барысында уақытты тиімді пайдаландым.

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Жоспарыма ағылшын тілін қолдануды енгіздім. Себебі 2,5 ай уақыт биология пәні бойынша терминдерді ағылшынша оқыту курсынан өтіп келдім.

Қорытынды бағалау:

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Оқушылардың өзін-өзі жетілдіруі

2. Жаңа тақырып бойынша топта жұмыс жасау.


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Оқушының ынтасы жоғарылату үшін термин сөздерді көбірек пайлануым керек

2. Интернет желісін молынан пайдалану


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1.ҰБТ-мен сабақты байланыстыру

2.Деңгейлік тапсырмалар көбірек берілсе

Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі:

________Б. Жұмағалиева




Сабақ тақырыбы: Организмдердің бейімділігі және оның салыстырмалы сипаты


Мектеп: А.Өтепбергенов атындағы орта мектеп

Күні:24.11.17ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тянова Г.Б

Сыныбы: 11 «А» сынып




Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу туралы түсінік беру.

Сабақ мақсаты:

The aims:

Барлық оқушылар орындай алады: Тіршілік үшін күрес түрлерімен танысады бір-бірінен ажырата алады.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тіршілік үшін күрес түрлерін талдайды, мысалдар келтіре алады.




Кейбір оқушылар орындай алады:Өз бетінше іздене отырып, шығармашылығын дамытады.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Түраралық күрес, түрішілік күрес, сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес, табиғи сұрыпталу.




Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Түраралық күрес, түрішілік күрес, сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларымен күрес, табиғи сұрыпталу.




«КӨПІР»тапсырмалары
(оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындалып келеді) Сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Қолдан сұрыптаудың Ч. Дарвин анықтаған түрлері?
Жауабы: Әдістемелік және санасыз
2. ХІХ ғасырда Англияда кең қолданған қолдан сұрыптау әдісі?
Жауабы: ХІХ ғасырда қолданылған әдістемелік сұрыптау.
3. Оңтүстік Америка, Австрия халықтары қолданатын сұрыптау түрі?
Жауабы: Санасыз сұрыптау.
4. Қолдан сұрыптаудың негізгі ерекшелігі неде?
Жауабы: Жаңа іріктемелер, қолтұқым, штамм алынады.




Не себепті .... деп ойлайсыз? Оқушылар термин сөздерді қазақша, орысша, ағылшынша баламасын түсініп, мағынасын аша алады.




Жазылым бойынша ұсыныстар: Суреттер бойынша, тірек-сызбалармен жұмыс жасай отырып оқушылар түсінік алады.

Алдыңғы оқу:

Термин сөздерге анықтама бер
Түраралық күрес

Түрішілік күрес

Қолтұқым

Штамм


Сұрыптау

Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақ

ІV. Жаңа сабақты бекіту (сұрақ-жауап)

V. Қорытынды


Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

Кіріспе
А) Ұйымдастыру бөлімі

Good morning [Гуд монинг] – Қайырлы таң

Who is absent today [Ху из эбсэнт тудэй] – Бүгін кім жоқ?
Ә) Сыныпты топқа бөлу (Мықтылар, Күштілер)

Б) Үй тапсырмасын сұрау


What was the last homework [Уат уоз з ласт хоумуорк] –Ең соңғы үй жұмысы не болды?

Are you ready for the lesson [ А ю рэди фо з лэссн] – Сабаққа дайынсыңыз ба?




Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер.

Ортасы

І тапсырма: “Ой шақыру

І топ: Бейімделушіліктің түрлері. Бүркеніш рең

ІІ топ: Сақтандырушы, қызықтырушы рең

ІІІ топ: Қауіп төндіруші,еліктеуші рең




СТО элементтері, топтық жұмыстар, ой толғау әдістері


Соңы


Рефлексия: «Смайлик»

Сұрақ- жауап, диалог,СТО, ой шақыру

Оқушылар «Смайлик» стикеріне сабақ барысы не үйренгенін, әлі нені білгісі келетін, қалай өткендігін толтырады



Қосымша ақпарат

Жұптық жұмыс: Бірдей өскен қайыңдар арасындағы күрес түрі



Жауаптары

Дәлелі

1.

2.

3.



Тіршілік үшін күрес

Түраралық күрес

Жарық үшін күрес


Иә/жоқ

Иә/жоқ


Иә/жоқ

Себебі-----------------------------------

Табиғи сұрыпталу дегеніміз бұл





Жауаптары

Дәлелі

1.

2.

3.



Жаңа түрлер пайда болады

Қоршаған орта мен популяция тепе-теңдігін сақтайды.

Табиғи сұрыпталуда адамның қатысы жоқ


Иә/жоқ

Иә/жоқ


Иә/жоқ







Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз

дер?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-

Денсаулық және қауіпсіздік.

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтар

мен байланыс (тәрбие элементі)

Сабақ барысында пікірталас тудыру, проблемалық сұрақтар туындату арқылы оқушыларды жан-жақты тануға тырысу.

Оқушылардың сабақтың барысында формативті (Смайлик, бағдаршам көздері арқылы)бағалау.

Қорытындылай келе жиынтық бағалаудың критерийлерін қолданамын.



Пән аралық байланыс: экология, география, медицина.

АКТ-мен байланыс: Интербелсенді тақта, видеолар.

Құндылықтар

мен байланыс: Денсаулықта сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға

Рефлексия


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?


Сабақ мақсатына жетті. Себебі оқушылар тіршілік үшін күрес туралы толық мағлұмат ала отырып, жануарлар мен өсімдіктердің арасында тіршілік үшін күрес жүретіндігін түсінді.

Бүгін оқушылар не үйренді?

Табиғи сұрыпталудың түрлерін ажыратып үйренді

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Сабақ жоғары деңгейде өтті. Оқушылар сабаққа өз әлдерінше бар ынта-жігерлерімен қатысты.

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Жоспарланған бойынша сабақ өтті. Тақырыпқа сай тапсырмалар сәйкес берілді.

Уақытты қалай пайдаланды?

Сабақ барысында уақытты тиімді пайдаландым.

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Жоспарыма ағылшын тілін қолдануды енгіздім. Себебі 2,5 ай уақыт биология пәні бойынша терминдерді ағылшынша оқыту курсынан өтіп келдім.

Қорытынды бағалау:

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Оқушылардың өзін-өзі жетілдіруі

2. Жаңа тақырып бойынша топта жұмыс жасау.


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Оқушының ынтасы жоғарылату үшін термин сөздерді көбірек пайлануым керек

2. Интернет желісін молынан пайдалану


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1.ҰБТ-мен сабақты байланыстыру

2.Деңгейлік тапсырмалар көбірек берілсе


жүктеу 334,88 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау