|
I. Ұйымдастыру бөлімі
|
Дата | 05.02.2018 | өлшемі | 24,51 Kb. | | #8514 |
| Атырау “Болашақ” көпсалалы колледжі - Атырау “Болашақ” көпсалалы колледжі
- Ақпараттық таным сабағы
-
- Тақырыбы:
- «Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану»
- «Диаграмма құру жолдары»
- Өткізген: Информатика пәні оқытушысы:
- Айнагул Зулхарова Бақытқалиқызы
- 2015-16 оқу жылы
- Сабақтың мақсаты:
- а) білімділік - сандық информацияны электрондық кесте көмегімен компьютерде өңдеу принциптерін, формуланы жазу тәсілдерін білу, практикалық тапсырмаларды шешу, диагаммалар құру біліктілігін қалыптастыру.
- ә) дамытушылық – программалық қамтамасыз етумен жұмыс істей алу дағдысын, объектінің компьютерлік моделін құру біліктілігін дамыту.
- Ойлау қызметінің салыстыру, талдау тәсілдерін жетілдіру.
- б) тәрбиелік - құрал-жабдықтарды ұқыпты ұстауға, сабақта назар қойып отыруға, жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.оқушыларды ізденімпаздылыққа өзара бірігіп әрекет етуге тәрбиелеу.
I. Ұйымдастыру бөлімі - I. Ұйымдастыру бөлімі
- II. Сабақтың мақсаты мен жоспары
- 1) «Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын тексеру)
- 2) Теория –білім падишасы» (жаңа білім беру)
- 3) «Артық білім кітапта ,
- Ерінбей оқып көруге» (өзіндік тапсырмалар)
- 4) «Ой түйіндеу» ( практикалық жұмыс)
- 5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту)
- 6) Шығу парағы
- 7) Оқушылардың білімдерін бағалау
- 8) Үйге тапсырма. Бағалау.
-
- Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын тексеру)
- Адасқан әріптерден сөз құрап, олардың қазақша атын айтып орысшаға, ағылшынға аудару керек.
- Кітап-книга-Book; Excel іске қосылғаннан кейін, экранда кестенің жұмыс істеу беттері жұмыс кітабына біріктірілген.
- Бет- страница- list; Жұмыс кітабы жұмыс бетінен тұрады
- Ұяшық- ячейка- cell; Жұмыс беттері ұяшықтан тұрады;
- Диаграмма-диаграмма-diagram ; мәліметтерді графиктік түрде көрсету
- Кесте-таблица- table; Кесте бірнеше ұяшықтан тұрады;
- Формула-формула- formula; Excel де формулалар жазу арқылы есептеуге болады
Жаңа сабақ: «Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану» «Диаграмма құру жолдары» Теория –білім падишасы» (жаңа білім беру) - Диаграммамен есептердің жолдарын түсіндіру
- Диаграммалар - мәліметтерді графикалық түрде кескіндеудің ыңғайлы түрі. Олар берілген сандық шамаларды ұяшықтарда үңіліп қарағаннан гөрі салыстырмалы түрде бағалау мүмкіндігін береді. Диаграмма бір ұяшықта тұрған қатені де тез көрсете алады.
- Горизонталь немесе
- категориялар осі
- Вертикаль немесе
- мәндер осі
- Артық білім кітапта ,
- Ерінбей оқып көруге» (Өзіндік тапсырмалар)
- 1-тапсырма: Колледжіміздегі есептеу техникасының мамандығына түскен әр жылдардағы студенттер саны «Барлық студенттер саны» деген жолды Автосумма арқылы қосып шығарыңыз.
- 2-тапсырма
- Отбасы мүшелерінің жастарына байланысты диаграмма құру.
| | | | | | | | | | | | | | | | | | - Орыстар, украиндар, белорустар
| | | | | | | | | | | | | | | | | | - «Ой түйіндеу» практикалық жұмыс
- Оқушылардың жаңа материалды түсінгендігін тексеру үшін тапсырма беріледі.
- Тапсырмалар орындаймыз!
- Төмендегі функцияға гистограмма типін таңдап диаграмма тұрғыз.
- 1-тапсырма Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%)
- 2-тапсырма
- y=x 2 функциясының графигі парабола деп аталады. Төмендегі y=x 2 функцияға график типін таңдап диаграмма тұрғыз.
- 3-тапсырма
- Оқушының тоқсандық оқу үлгеріміне диаграмма тұрғыз.
- 4-тапсырма Туған мерекесін тойлауға кеткен қаржы есебін есептеп , диаграммасын тұрғыз.
- 5-тапсырма Менің апта бойындағы күндердегі шығыным.
- Сергіту сәті.
- Қол саусақтарына арналған жаттығулар
- Алақанды уқалау
- Қолды қысу
- Білезіктен айналдыру
- Көзге арналған жаттығулар.
- Көзді бірнеше рет жыпылықтату
- Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3-4 рет
- айналым жаса
- Соншалықты айналым солға қарай жаса.
- Көздеріңізді жұмып, алақандарыңыз бен жабыңыздар.
- 5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту)
- 1-тапсырма
- Ұяшыққа формула жазу. Excel программасында ұяшыққа формула енгізу міндетті түрде «тең болады» ( “=”) белгісінен басталады, ал енгізуді аяқтау enter пернесін басумен бітеді.
- Блокнот кеңейтімі қалай аталады? Text
- Әрбір жұмыстық бет жеке электрондық кесте түрінде қарастырылады да, онда 65536 жол (rows) и 256 болған columns болады.
- Жолдар мен бағандардың қилысуынан кестенің негізгі құрылымдық элементі ұяшық (cell) пайда болады.
- MS EXCEL программасының кеңейтімі xls деп аталады.
- 2-тапсырма:
- Электрондық оқулықпен жұмыс
- Тест жұмысы
- (тапсырманы орындағаны бойынша пайызбен беріледі)
- Бағалау:
- 100-90%- 5, 90-80%-4, 80-70%-3
- Осы түстегі қалпақтарды алып сендердің пікірлеріңді тыңдайық.
- Қызыл қалпақ таңдаған оқушы мынандай сұрақтарға жауап береді:
- Ехсел бағдарламасын қалай іске қосамыз?
- Сары қалпақ ұстаған оқушыға сабақтың жағымды тұстары қандай болды? Оның артықшылығы қандай? Саған не ұнайды?
- Жасыл қалпақты оқушы Диаграммалардың неше типі бар?
- Қара қалпақ ұстаған оқушы келесіде не үйренеміз?
- Диаграммаларға түрлі өзгерістер енгізіп, әрлеу жұмыстарын жүргізуді.
- Сұрыптау мен сүзгіден өткізуді.
- Көк қалпақты оқушы шолу жасауды бұйырдым. Біз не аштық? Тағы не ашылған жоқ? Біз тақырыпты сабаққа сәйкес аша алдық па? Біз барлық қалпақты кие алдық па?
- Оқушылардың білімдерін бағалау
- (көңіл-күйін смайликтер арқылы бағалау)
- Рефлексия парағын толтыру
- Бүгін мен ...... білдім.
- ....... қызықты болды.
- ....... қиын болды.
- Мен ....... үйрендім.
- Мен тапсырмаларды...... орындадым.
- ..... орындап көремін.
- ...... мені таң қалдырды.
- Өмір үшін сабақ маған.... берді.
- ..... мен орындай алдым.
- Енді мен......істей аламын.
- 8) Үйге тапсырма. Бағалау.
- Бақылау сұрақтары:
- Microsoft Excel электрондық кестесінің негізгі ұғымы.
- Microsoft Excel электрондық кестесінің кеңейтілімі қандай?
- Электрондық кестедегі ұяшық дегеніміз не?
- Microsoft Excel электрондық кестесі қанша бағана мен жолдардан тұрады?
- Microsoft Excel электрондық кестесі қанша ұяшықтан тұрады?
- Ұяшыққа мәліметтің қанша типін енгізе аламыз?
- Microsoft Excel электрондық кестесінде адрестің қанша түрі бар?
- Адрестердің бір–бірінен айырмашылықтарын атаңыз.
- Microsoft Excel электрондық кестесінің функциялары дегеніміз не?
- Диаграмма құру канша кадамнан тұрады?
- Диапазон дегеніміз не?
«Ешқашан да бәрін білемін, енді маған бұдан артық үйренетін ештеңе жоқ деп санаушы болма»,- деген Н.Д.Зилинский - «Ешқашан да бәрін білемін, енді маған бұдан артық үйренетін ештеңе жоқ деп санаушы болма»,- деген Н.Д.Зилинский
- Тыңдағандарыңызға
- рахмет!
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|