Сабақ тақырыбы: Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Оқу мақсаты



жүктеу 92,21 Kb.
Дата05.02.2018
өлшемі92,21 Kb.
#8662
түріСабақ

7.1.6

Күні:

Сынып: 7

Жамбыл облысы, Сарысу ауданы, Жаңатас қаласы

Мектеп: Мұхтар Әуезов атындағы мектеп-гимназиясы

Мұғалім: Кузтаева Айман Ахановна

Қатысқандары:

қатыспағандары:

Сабақ тақырыбы:

Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. 

Оқу мақсаты

  • өсімдіктердің қозғалу себептерін білу

  • өсімдіктердің тіршілігіндегі қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизм, таксис)

Сабақ мақсаты

Оқушылар:

  • «қозғалыс» ұғымын біледі

  • өсімдіктер қозғалатынын түсінеді

  • видеоақпаратпен жұмыс істей алады

  • қозғалыс үдерісіне ауызша түсінік бере алады

  • берілген ақпаратты анализдеп, қорытынды шығара алады

  • өсімдіктердің тіршілігіндегі қозғалыстың маңызын түсіндіреді

Бағалау критерийі

Оқушылар:

  • өсімдіктің қозғалау себептеріне кем дегенде 3 мысал келтіреді

  • өсімдіктердің тіршілігіндегі қозғалыстың маңызын түсіндіреді

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Өсімдіктің қозғалу себептерін ауызша түсіндіре алады



Оқушылар орындай алады:

  • Жарыққа қарай.............болады

Құндылықтар

Жұптық жұмыс, топ ішіндегі жұмыс уақытында оқушылардың бір бірімен және мұғаліммен диалог құру арқылы келесі бір адамның айтылған ойын сыйлауға үйретеді сонымен қатар жұмыс барысында сыни тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды. Өсімдіктің қозғалау себептерін анықтау кезінде көрсетілім арқылы және пәнаралық байланыс (физика, химия) арқылы академиялық сауаттылық дамиды.

Пәнаралық байланыс

Физика (жарық, қозғалы, тартылыс), химия (өсімдік реакцияларын ауксиннің таралуы мысалы)

АКТ

Ғаламтор желісімен жұмыс істеу

Бастапқы білім

Тірі ағзалардың қозғалу қасиеті туралы біледі

Сабақ барысы

Іс-әрекет

мерзімі

10 мин

1 2 3 4 5 сандарын санау арқылы сабақтың басталғанын (белгісін) көрсету

Сыныппен амандасу

Оқушылардың дайындығына көңіл бөлу.

(Ж) Бастапқы білімдерін саралау. « Кофе таяқшалары » әдісі арқылы сыныппен қозғалыс үрдісін талқылау.(таяқшаларға оқушылардың аттары жазылады, ішінен таңдап алынған таяқшада аты жазылған оқушы сұраққа жауап береді.

Не, қалай, не үшін, неге, кімде, неліктен?

Өсімдіктер қозғала ма?Иә қозғалады, бірақ жанаурлар сияқты бір жерден екінші жерге орын аустырмайды, тек кейбір мүшелері қозғалады

Өсімдіктер неге қозғалады? – Бір заттан тітіркенгеннен немесе керісінше жақындағысы келетін болса.

Өсімдіктер не үшін қозғалады? – Қажеттіліктеріне байланысты қозғалуы мүмкін. мысалы, күн сәулесіне ұмтылу...

Өсімдіктер қалай қоғалады? – Өсімдіктер бұрылуы мүмкін, бірақ орын ауыстырмайды

Өсімдіктер ақпарат көзі болып табыла ма? – иә, әрине. Өсімдіктердің өсуіне байланысты белгілі бір жерге күн сәулесінің мол түскенін немесе аз түскенін айта аламыз.

Кейбір өсімідктер еркін қозғалады, мысалы қанадай? – Мысалы балдырлар. Мекен ортасына байланысты (сулы орта) ағынмен бірге қозғалады.

(С) Кестені толтыру арқылы тақырып пен оқу мақсатын анықтап аламыз

Балалар тақтаға шығып, кестені толтырады (1-2 сөйлеммен)



Кері байланыс : мұғалім - оқушы


Не білемін

Нені білгім келеді

Нені білдім













Ресурс

Кофе таяқшалары



20 мин

5 мин

Топтық жұмыс (Т)

Егер өсімдіктер қозғалатын болса, қандай факторлардың әсерінен қозғалады?

«Фрайер моделі » әдісі бойынша тақырыпты талқылау

  1. топ: Фототропизм

  2. топ: Фототаксис

  3. топ: Хемотаксис

анықтама



ерекшеліктері


мысал

мысал емес

Бұл жасаған әрекеттен оқушылар өсімдіктердің өскіндері мен тамырларының жарыққа, ылғалға қалай жауап беретіндігін сипаттай алады.
Сабақты бекіту:

ТЖ: «Блум «Түймедағы »» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша сұрақтар құрастырады. Басқа топтар жауап береді.

1.Қарапайым сұрақтар

2.Анықтаушы сұрақтар

3.Түсіндіруші сұрақтар

4. практикалық сұрақтар

5. шығармашылық сұрақтар

6. Бағалаушы сұрақтар


Ақпарат парағы

Плакатттар,

Маркерлер

Түрлі түсті қағаз қималары




5 мин

Үй тапсырмасы

Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. 

Рефлексия






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушылар:

«қозғалыс» ұғымын біледі

өсімдіктер қозғалатынын түсінеді

Көпшілік оқушылар: видеоақпаратпен жұмыс істей алады

қозғалыс үдерісіне ауызша түсінік бере алады



Кейбір оқушылар: берілген ақпаратты анализдеп, қорытынды шығара алады

өсімдіктердің тіршілігіндегі қозғалыстың маңызын түсіндіреді




Бағалау жоспарланған бағалау критерийлері және қалыптастыру бағалау жұмысы арқылы жүргізіледі. Жұптық немесе топтық жұмыс жасаған кезде өзара бағалауды қосымша қарастыруға болады.Сабақ соңында өз-өзін бағалауы тиімді болады.

Интеракиивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру.

Дереккөздермен жұмысты дағдалану




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың бағалау/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




С = бүкіл сынып Э = оқушы эксперименті М = мұғалімнің түсіндіруі



Т = топтық жұмыс К = көрсетілім Б = бағалау

Жж = жұптық жұмыс Ж = жеке жұмыс ® = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер
жүктеу 92,21 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау