Сабақ тақырыбы Аяққап жасаймыз Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



жүктеу 0,91 Mb.
Дата11.01.2022
өлшемі0,91 Mb.
#32267
түріСабақ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім: Мәдени мұра.

Мектеп: Қожаберген Жырау атындағы №6 орта мектеп

Мұғалім:Рахмижанова.Т.Ж

Машықтанушы: Нұрбек Гаукар

Сынып: 4 «ә»

Қатысқандар саны:




Күні: 05.11.19

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Аяққап жасаймыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.3.2.1 Арнайы терминдерді қолдана отырып өнердің әртүрлі туындыларының негізгі мәнерлеу құралдары мен материалдарын салыстыру және айырмашылығын көрсету

Сабақмақсаттары

  • Әртүрлі техника мен материалдарды пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды аяқтау.

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

  • Құралдар мен материалдарды пайдалана отырып аяққап пішінін жасай алады.

Тілдікмақсаттар


Оқушылар:

Пәндік лексика және терминология:

Аяққап,


Өз ойын әдебитіл мен жеткізе алады.

Құндылықтардыдарыту

Әлем мәдениетінің әртүрлілігіне құрметпен қарау және ұлттық мәдениетті сақтау және дамыту үшін жағдай жасау.

Бір-бірін тыңдай білу қабілеті. Бір-біріне құрметпен қарау.



Бастапқы білім

Оқушылар іс жүзінде үйренгендерін қолданады.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут


2 минут

1 минут


1 минут

3 минут


1 минут

1.Оқушылармен амандасу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару: сергіту сәті

Бүгін сабақта саған сәттілік тілеймін! Рахмет!

Балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы аяққап.

Аяққаптың не екенін білесіңдер ме? Жауап-мысал.

Шебер-ісмерлер киізден тек төсеніш түрлерін ғана емес, сондай-ақ тұрмыста қолданылатын басқа да бұйымдарды жасаған. Солардың бірі-аяққап.



Сабақтың тақырыбы: Аяққап.

Сабақ мақсаттары:


  • Аяққапқа ою тігу, әшекейлеуде ұлттық қолөнердің түрін қолдану.

  • Балаларға ұлттық тәрбие беру, ұлттық өнер арқылы танымдық қабілетін дамыту.

  • Оқушыларды техника қауіпсіздік ережелерін сақтауға дағдыландыру. Инені, жіпті дұрыс қолдануды қадағалау.

2.«Артық сөзді сызып таста».

Түрлі ұғымдар, терминдер мен атаулар,мағыналарға сәйкес топтарға бөлінген парақшаларда жазылған, бірақ қосымша сөздер бар. Артық сөзді сызып өту керек.



1 топ. Бояу, қылқалам, стақан, сазбалшық, палитра;

2 топ. Аяққап, ою, мата, жіп, су;

3 топ. Пейзаж, шөл, натюрморт, портрет, жанр;

4 топ. Альбом, қарындаш, өшіргіш, сызғыш, желім.

 

3.Кері байланыс:Ойынұнадымасіздерге?



Видео


Сабақтыңортасы

2 минут


25 минут



4. № 1 тапсырма. Әдіс - практикалық, жұмыс түрі – топтық.

Түрлі материалдар көмегімен аяққап жасаймыз.



Қауіпсіздік ережелерді еске түсірейік: 
1.Қайшыны лақтырма, сермеме. Қайшының ашасын ашық тастама. 
2. Қайшыны партаның оң жақ жоғарғы шетіне қой
3. Қайшыны ұсынғанда өзің жүзінен ұстап алушыға сабын бер. 
4. Желіммен жұмыс кезінде партаның бетіне төсеніш төсе. 
5. Желімді аузыңа, көзіңе тигізбе. 
6. Желіммен жұмыс соңында қолыңды жу. 

Жұмыстың жасалу реті

  1. Алдымен дорбаның үлгісін қарындашпен сызып ал. Пішіні мен ою-өрнегі қандай болатынын ойлан. Тіпті кейін өзгеріс енгізсең де, үлгісіне қарап қалай жасау керегін білесің.



  1. Киіз не матаныңтүсінжәне мата қиындыларынтаңда.




  1. Жұқакиізденнемесеқалыңматаданүлгібойыншаөлшемі 20х20 см болатынбірдейекібөлікқиып ал.




  1. Алдыменөрнектіқағазғасалып ал (15х15 см).олсиммметриялыболуыкерек. Сен симметриялысуретсалудыбілесің, ал егерұмытыпқалсаң, суреткеқара. Өрнектіжиектепқайшыменқи.




  1. Жұқакиізді не матаныекігебүкте де, бүктелгентұсынаөрнектіңжартысынқойып, жиектепсыз. Сызығыбойыншақиып ал.



  1. Өрнектіашып, оны дорбаныңортасынаорналастыр. Оныңтүсүйлесімінекөңілбөл, пішіні мен өлшемінтексер.



  1. Қосымшаөрнектүрлерінқиыпалып, дорбаныәшекейле. Дорбаныүлгігеқарапнемесеөзбетіншеәшекейлеуіңеболады. Егержасағанбұйымыңөзіңеұнаса, анаңнанөрнектітігіпберудісұра. Егердорбаныңодан да әдеміболғанынқаласаң, ондаоғаншашақжаса.



  1. Дайындорбаныбасқатүстіжұқакиіздіңбетінеқойып, оны дорбадан 5 см үлкенболатындайетіпқиып ал. Жиегіншашақтапқи.



  1. Дорбаныңбөліктерінмынареттілікпенорналастыр: төменгебезендірілмегенжұқакиізді, одансоңшашақтыбөлігін, бетінеәшекейлібөлігінқой. Үйдеүлкендерденолардыңбәрінбіргетігіп, жоғарыжиегінғанақалдырудысұра. Дорбаңнаңекібөлігі бар. Ендіұстайтынбауынжасауқалды.



  1. Бауынқалайжасауғаболатынынойлан. Жіптіөруге де болады. Дүкеннендорбанныңтүсінеүйлесетіндайынжіптісатып та ала аласың. Одансоңүлкендерденжіптідорбанныңжиегінесуреттекөрсетілгендейетіптігіпберудісұра. Міне, аяққапдайын.



5. Бір-бірін бағалау: аяқталған жұмысты жұппен талқылап, аяққап құрылысын талқылау.
6. Қалыптастырушы бағалау: дескриптор бойынша:

- берілген материалдарды орынды пайдаланады;

- түрлі материалдар мен технологияларды қолданады.

- эстетикалық талғамға сай орындайды.


7. Бір-бірін бағалау.
8. Кері байланыс.

- тапсырманы қалай орындадыныз?

- оны орындау қаншалықты қиын / женіл ба? Неліктен?

Жұмысқа керек материалдар: қағаз бен жай қарындаш, түсті жұқа киіз немесе кез келгениқалың мата, әшекейлеуге қажетті бау, қайшы, сызғыш, түсті жіп, ине керек.



Сабақтың соңы

3 минут


9. Рефлексия:

Жұмыстың аяқталуы бойынша бір-біріңіздің суреттерін бағалаңыз және «Екі жұлдыз және бір тілек» түрінде түсініктеме беріңіз.


Үй тапсырма:тағы қандай аяққап түрлері бар соны анықтап келу.





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Барлығы матаны қолданып жұмысты орындайды. Көпшілігі мұғалімнің көмегіне жүгінеді және түрлі-түсті матадан қиып алады. Кейбір оқушылар оюды сызып жабыстырып, өздері жұмысты орындайды.

Бір-бірін бағалау;

Мұғалім-оқушы;

Мұғалімнің байқауы.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.



Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.





Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Әдіскер: Саткенов Е.Ш______


Сынып жетекші: Рахимжанова Т.Ж______
Баға:______


1

Алдымен дорбаның үлгісін қарындашпен сызып ал. Пішіні мен ою-өрнегі қандай болатынын ойлан. Тіпті кейін өзгеріс енгізсең де, үлгісіне қарап қалай жасау керегін білесің.





2

Киіз не матаның түсін және мата қиындыларын таңда.



3

Жұқа киізден немесе қалың матадан үлгі бойынша өлшемі 20х20 см болатын бірдей екі бөлік қиып ал.



4

Алдымен өрнекті қағазға салып ал (15х15 см). ол симмметриялы болуы керек. Сен симметриялы сурет салуды білесің, ал егер ұмытып қалсаң, суретке қара. Өрнектіжиектепқайшыменқи.




5

Жұқа киізді не матаны екіге бүкте де, бүктелген тұсына өрнектің жартысын қойып, жиектеп сыз. Сызығы бойынша қиып ал.




6

Өрнектіашып, оны дорбаныңортасынаорналастыр. Оныңтүсүйлесімінекөңілбөл, пішіні мен өлшемінтексер.




7

Қосымша өрнек түрлерін қиып алып, дорбаны әшекейле. Дорбаны үлгіге қарап немесе өз бетінше әшекейлеуіңе болады. Егер жасаған бұйымың өзіңе ұнаса, анаңнан өрнекті тігіп беруді сұра. Егер дорбаның одан да әдемі болғанын қаласаң, онда оған шашақ жаса.




8

Дайын дорбаны басқа түсті жұқа киіздің бетіне қойып, оны дорбадан 5 см үлкен болатындай етіп қиып ал. Жиегін шашақтап қи.




9

Дорбаның бөліктерін мына реттілікпен орналастыр: төменге безендірілмеген жұқа киізді, одан соң шашақты бөлігін, бетіне әшекейлі бөлігін қой. Үйде үлкендерден олардың бәрін бірге тігіп, жоғары жиегін ғана қалдыруды сұра. Дорбаңнаңекібөлігі бар. Ендіұстайтынбауынжасауқалды.




10

Бауын қалай жасауға болатынын ойлан. Жіпті өруге де болады. Дүкеннен дорбанның түсіне үйлесетін дайын жіпті сатып та ала аласың. Одан соң үлкендерден жіпті дорбанның жиегіне суретте көрсетілгендей етіп тігіп беруді сұра. Міне, аяққапдайын.



жүктеу 0,91 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау