ӘБ жетекшісі: Л. Г. Щелыкалина
|
Назарбаев Зияткерлік мектебі
Ақтөбе қаласы
|
Nazarbayev Intellectual School, Aktobe
Subject Name
Lesson Plan
|
|
Мұғалім:
|
Жүгініс Айнұр Самигуллақызы
|
Тақырыбы: Ультрадыбыс
|
Сабақ кезеңдері
|
Класс:
|
Өткізілетін күні:
|
Осы сабақ арқылы жететін оқыту мақсаттары
| |
Сабақтың міндеттері
|
Құлақтың құрылысы мен жұмыс істеуін біледі
Инфрадыбыстардың ультрадыбыстардан ерекшелігін біледі
Ультрадыбыстық сканердің жұмыс істеу механизмін біледі
Ультрадыбыстың қолданылу аясын біледі
Ультрадыбыстың пайдасы мен зиянын біледі
|
Тілдік мақсаты :
|
Оқушылар бақылауларына сипаттама беру және алынған моделдерді түсіндіру үшін тиісті терминологияны қолдана алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология: жиілік, период, амплитуда, жаңғырық, вакуум, толқын ұзындығы, дыбыс, индуктивтілік, сыйымдылық, интерференция, когоренттілік,
|
|
Ұсынылатын алдыңғы білімдер
|
Механикалық толқын, электромагниттік толқын, дыбыс толқындары
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар орындай алады: Ультрадыбыстың қолданылу аясын, пайдасы мен зиянын біледі
|
Ресурстар
|
https://twig-bilim.kz/film/glossary/ultrasound-5414/ /ультрадыбыс/
https://twig-bilim.kz/film/glossary/infrasound-5301/ /инфрадыбыс/
http://class-fizika.narod.ru/vid.htm /видеоролики/
http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/526d86c5-c2f3-4e33-998b-baf3e0720726/152.swf /Есеп/
https://ru.wikipedia.org/wiki/Ультразвук#.D0.A1.D0.B2.D0.B8.D1.81.D1.82.D0.BE.D0.BA_.D0.93.D0.B0.D0.BB.D1.8C.D1.82.D0.BE.D0.BD.D0.B0
http://class-fizika.narod.ru/test9.htm
|
Сабақтың барысы:
|
Бөлінген уақыт аралығы
|
Сабақ барысында жоспарлы іс – әрекет
|
Ресурстар
|
0-1 минут
|
Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау
|
|
1-3 минут
|
Сөздікпен жұмыс
Жиілік
|
частота
|
frequency
|
Период
|
период
|
period
|
Амплитуда
|
амплитуда
|
amplitude
|
Жылдамдық
|
скорость
|
speed, velocity
|
Жаңғырық
|
эхо
|
echo
|
Шу
|
шум
|
noise
|
Тембр
|
тембр
|
quality
|
Дыбыс қаттылығы
|
Громкость
|
loudness
|
Дыбыс тоны
|
Тон звука
|
tone sound
|
Дыбыс биіктігі
|
Высота звука
|
sound height
|
|
Терминдер жазылған қиындылар.
Осы жұмыста бірден топқа бөлінеді
«Құбылыс»
«Физикалық шама»
«Дыбыс сипаттамасы»
|
3-4 минут
|
Create.kahoot.it сайтына тіркелу
|
Ноутбук
|
4-9 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
Kahoot.it
|
9-11 минут
|
«Сергіту сәті» Адам құлағына жағымды жеті дыбыс
|
http://massaget.kz/layfstayl/Zdorove/1151/
|
11-13 минут
|
«Миға шабуыл»
Осы дыбыстардың бір-бірінен ерекшелігі қандай?
Осы дыбыстардың жиілік диапазоны қандай болуы мүмкін?
Жиілік диапазоны олай болатындығы неліктен?
16 Гц-тен төмен немесе 20000 Гц-тен жоғары дыбыс толқындары болуы мүмкін бе?
Табиғатта акустикалық дыбыстардан басқа сіздер білетін қандай дыбыстар бар?
|
|
13-16 минут
|
Сабақ тақырыбымен, мақсат-міндеттерімен таныстыру
Инфра және ультрадыбыстар
|
Слайд №4-8
|
16-19 минут
|
Адам құлағы естілмейтін дыбыстарды неліктен жан-жануарлар мен құстардың есту қабілеті бар екендігін білу үшін биология пәнінің мұғаліміне сөз беріледі.
«Жануарлар мен адам құлағының ерекшелігі»
|
Слайд
|
19-23 минут
|
«Терме диктант»
16 Гц-тен төмен дыбыстар қандай дыбыстар?
|
Кортиев мүшесіндегі жасушаларда
|
20000 Гц-тен жоғары дыбыстар қандай дыбыстар?
|
Инфрадыбыстар
|
Пілдер мен киттер ұзақ қашықтықтарда қатынасу үшін қандай дыбыстарды қолданады?
|
Ультрадыбыстар
|
Дельфиндер мен жарқанаттар бір-бірімен байланысу үшін қандай дыбыстарды қолданады?
|
Инфрадыбыстарды қолданады
|
12 Гц – 14 Гц аралығындағы дыбыстар адам ағзасына қалай әсер етеді?
|
Ультрадыбысты пайдаланады
|
Ортаңғы құлақ құрылысының ерекшелігі неде?
|
Адам құлағында шуыл тудырады
|
Ортаңғы құлақтағы үш дыбыс сүйегінің атқаратын қызметі
|
Үш дыбыс сүйегінен құралған
|
Қозу есту жүйкесі арқылы ми қыртысының қай бөліміне жеткізіліп, талданады?
|
Дыбыс толқындарын күшейтеді
|
Дыбыс толқынының таралу жолы
|
Ми қыртысының самай бөлігіндегі есту орталығына жеткізіледі. Сонда талданады.
|
5 Гц – 9 Гц аралығындағы дыбыстар адам ағзасына қалай әсер етеді?
|
Жүйке қозу толқынының пайда болуы
|
Медуза, су шаяны сияқты теңіз жәндіктері қандай дыбыстарды қабылдайды?
|
Асқазан, бауыр, көк бауырдың тербеліс амплитудаларын арттырады
|
Адам құлағы мен жануарлар құлағының ерекшелігі неде?
|
Инфрадыбыстарды
|
|
Кеспе қағаздар
|
23-25 минут
|
Инфра және ультрадыбыстық қолданылуы
|
Слайд №10
Жұптарды бағалау
Сары, жасыл, қызыл кеспе қағаздар
|
25-35 минут
|
«Аквариум»
І этап. Жеке жұмыс
ІІ этап. Жұптық жұмыс
Ультрадыбыс көздері.
Ультрадыбыстардың эхолокацияда қолданылуы
Ультрадыбыстың өндірісте қолданылуы
Ультрадыбыс көмегімен қоспалар дайындау Ультрадыбыстың косметология саласында қолданылуы
Ультрадыбыстық дәнекерлеу
|
35-38 минут
|
«Адам ағзасын сканерлеуде ультрадыбыстың қолданылуы» туралы мектеп медбикесіне сөз беріледі
|
|
38-39 минут
|
І топ. Ультрадыбыстың пайдасы
ІІ топ. Ультрадыбыстың зияны
ІІІ топ. Ультрадыбыстың қолданылуы
|
Постер
|
Сабақтың соңы
39-40 минут
|
Үйге тапсырма:
«Ультрадыбыстың стомотология саласында қолданылуы» «Ультрадыбыстың көмегімен тұзқышқылдарын алу»
Рефлексия:
«Алма ағашы»
|
Жасыл алма- өте жақсы түсіндім
Сары алма-әлі де сұрақтарым бар
Қызыл алма-түсінген жоқпын
|