География 65 сабақ
§ 59.Қазақстан әлем картасында.
|
Мектеп:Шахта орта мектебі
|
Күні: 18.05.2016
|
Кошбаева Гулзира Бердихановна
|
Сынып: 6 «А»
|
Қатысқандар:20
|
Қатыспағандар саны:1
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Дүниежүзінің саяси картасындағы Қазақстанның экономикалық-географиялық орны, аумағы, шекаралары,әкімшілік-аумақтық құрылымы,табиғат жағдайлары туралы түсінік калыптастыру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Қазақстанның әлем картасындағы орнын, шекараларын, дүниежүзі мемлекеттер арасында алатын орнын анықтайды.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
1.Қазақстанның жер көлемін біледі.Картадан көрсетеді.
2.Қазақстанмен шекаралас елдерді біледі.Табиғат жағдайларын,климаты туралы мол мәлімет айтады.
|
Кейбір оқушылар: Шекаралас елдерін саяси картадан көрсетеді.Елдің егеменді ел ретінде қалыптасуын айтады.Қазақстан әлемдегі орны туралы тың мәліметтер айтады.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Қазақстанды саяси картадан табады, шекаралас елдерді біледі,табиғатын егемендігі мен әлемдегі алатын орны туралы көп мәліметтер алады.
|
Алдыңғы оқу
|
Жасырын сұрақтар қою арқылы уй тапсырмасын сұрау.
|
Жоспар:
1)Қазақстанның әлем картасындағы орны.
2)Қазақстанның табиғаты мен климат жағдайы.
3)Қазақстан- егеменді ел.
|
Кезеңдері,
жоспарланған уақыт:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Үй тапсырмасын сұрау
(5 мин)
Қызығушылықты ояту
7 мин
|
Интерактивті тақтада жасырылған «Жасырын сұрақтарды» сұраймын.
1.Әлемде ауданы үлкен жетілік елдерге қандай мемлекеттер жатады?
2.Дүние жүзінде беделді қандай ұйымды білесің?
3. Ватикан мемлекетіне қандай сипаттама беруге болады?
4.Дүние жүзіңің картасынан «Үлкен жетілік» елдерді табыңдар?
Оқушылар өткен сабақта Дүниежүзінің саяси мемлекеттерімен таныстық.Біздің елімізде осы мемлекеттердің қатарында, сол мемлекеттермен жақсы қарым-қатынасты.Қане,кім айтады біз мемлекеттермен шекаралас орналасқанбыз? Әрбір оқушының йықтарына елдердің аттары жазылған стикерді жапсырып,топқа бөлемін.Әр топ өздірі туралы қысқа жауап береді.
|
Оқушылар интерактивті тақтада қорапшада жасырылған сұрақтарды сандарды таңдау арқылы ашып жауап береді,картадан көрсетеді.
Оқушылар кезекпен айта айтады.
Топтарға бөлінеді.
І топ: Ресей
ІІ топ: Кытай
ІІІ топ: Қырғызстан,
Өзбекстан,
Түрікменстан.
|
Кері байланыс арқылы
оқушыларды өз ойларын жеткізуге,сындарлы пікір айтуға бағыттаймын.
Мадақтау
|
А. Әлімов
Интербелсенді әдістемені мектепте қолдану.
Дүниежүзінің саяси картасы,кескін карта.
|
Мағынаны тану
15мин
3мин
Сергіту сәті 3мин
|
1)Мәтінмен жұмыс
1топ: Тақырыпты карта арқылы қорғайды.
2топ: Табиғат жағдайын топтастыру әдісі арқылы қорғайды.
3топ: Елдің ұлттық нақыштарымен постер қорғайды.
2) Менің Отаным–Қазақстан тақырыбында бейнежазба көрсетемін.
“Алыптар мен ергежейлілер”
әдісі
Алыптар мен ергежейлілерді бейнелейді. «алып», «ергежейлі» деп айтып тұрады.
кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше етіп, қатысушыларды жаңылыстыруға тырысады. Кім қателессе, орнына отырады. Соңында қалған үш адам жеңімпаз деп танылады.
Картамен жұмыс.Жұптық жұмыс. Оқушылар дүние жүзінің саяси картасынан Қазақстанды тауып,шекаралас елдерін анықтайды.
|
Топтар осы әдістер бойынша жұптасып, топтасып талқылайды,
қорғайды.
Бейнежазба өз ойларын айтады,жұптасып талқылайды.
Қолдарын жоғары көтеріп, біресе төмен түсіріп, алыптар мен ергежейлілерді бейнелейді
Кескін картамен жұмыс.
|
Топтар бірін-бірі бағалайды.
Кері байланыс
Жұптасу талқылау
.
Мадақтау
«Бес бармақ» тәсілі
|
6 сыныпқа арналған оқулық
Интернет желісі
Интерактивті тақта
Бағалау бетшесі
|
Ой толғаныс
7 мин
Кері байланыс
3мин
Бағалау
2мин
|
Сабақ соңында оқушылар тақырыпты қалай түсінгенін білу үшін топтық тапсырма берілді.
Сабақ соңында кері байланысқа берілген сұрақтарға ауызша және жазбаша жауап береді.
«Бес бармақ» тәсілі
|
1топ: «Менің елім-Қазақстан»эссе жазады.
2топ:Семантикалық карта.
3топ: «Фишбоун» әдісі.
1.Бүгін мен... білдім.
2.Маған... қызық болды.
3.Маған...қиын болды.
4.Мен...тапсырмаларын орындадым.
5.Мені...таң қалдырды.
6.Сабақ менің өміріме...берді.
Барлығын түсіндім ...
Енді түсініп келемін...
Түсінбедім...
|
Топ мүшелері топта талқылайды,бір оқушы қорғайды.
Кері байланыс.
Өзін-өзі бағалау
|
Өзара бағалау
.
Кері байланыс парағы
Бағалау бетшесі
|
Қосымша ақпарат Интернет желісінен алынған мәліметтер
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Оқушылардың деңгейін,пәнге деген қызығушылығын ескере отырып,жеңіл тапсырмадан күрделі тапсырмаларды орындау алуына қарай беремін.
|
Кері байланыс
Топтық, жұптық жұмыстардың бірін-бірі бағалауына қарай
Өзін-өзі бағалау арқылы деңгейлерін анықтайды.
|
Информатика пәнімен байланыста АКТ-ны қолданады.
Қазақстан тарихы пәнімен байланыста елдің қалыптасу тарихымен танысады.
.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Бүгінгі сабақта мақстыма толық жетпе
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|