Азаматтық қорғаныс жоғары копсалалы колледжі
Высший многопрофильный колледж гражданской защиты
Оқу сабағының жоспары/План учебного занятия
Сабақ тақырыбы/ тема занятия: Жоғарғы рет дифференциал.
Модуль/пән атауы/ Наименование модуля /дисциплины: Жоғары математика негіздері Дайындаған педагог/ Подготовил педагог Алпысбаева Р.К.
"_21_"_қазан___ 2022жыл/ года
1.Жалпы мәліметтер/ Общие сведения
Курс/ топтар/ Курс, группы ӨҚ-21С(ҚБ)
Сабақ түрі/ Тип занятия: Теориялық
2.Мақсаты/Цели: Жоғарғы рет дифференциал ұғымын беру.
Міндеттері/Задачи:
Білімділік: Жоғарғы рет дифференциал анықтауға үйрету.
Дамытушылық: ойын жеткізу білуін және ой өрісін дамыту.
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
3. Күтілетін нәтижелер/Ожидаемые результаты:
Оқу процесінде білім алушылар игеретін кәсіби дағдылардың тізімі/ Перечень профессиональных умений, которыми овладеют обучающиеся в процессе учебного занятия
Жоғарғы рет дифференциал анықтау
4. Қажетті ресурстар/Необходимые ресурсы
4.1 Оқу-әдістемелік жабдықтау, анықтамалық әдебиет/ Учебно-методическое оснащение, справочная литература
1.Айдос Е.Ж. «Жоғары математика», Оқулық.-Алматы; «Иль Тех Кітап» ЖШС, 2003ж-744б.
2. Досыбеков және т.б. «Жоғары математика»-Шымкент, 2010ж.
4.2 Техникалық жабдықтау, материалдар/ Техническое оснащение, материалы. Презентация, үлестірме қағаздар.
5.Сабақ барысы/ Ход занятия
I.Ұйымдастыру кезеңі. білімалушыларды түгелдеп, сабаққа назарын аудару. Сабақтың жоспарымен , бағалау шкаласымен таныстыру.
ІІ. Өткен материалды еске түсіру. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою?
1.Функцияның х нүктесіндегі туындысы дегеніміз?
2.Функция мен аргумент өсімшелерінің арасында қандай байланыс бар?
3.туындысы неге тең?
4.С′ туындысы неге тең?
5.X′′ туындысы неге тең?
6.туындысы неге тең?
7.(и +v)' туындысы неге тең?
8.(u•v )' туындысы неге тең?
9.(u/v)2 туындысы неге тең?
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру
Жоғарғы реттік туындыларf функцияның (а, b) аралығында туындысы бар болса, f'(x) белгілі бip функция болады. Онда бірінші туынды дейді. Өз кезіндегі бірінші туындының да (а, b) аралығында туындысы болуы мүмкін. Бұл жағдайда оны f функциясың екінші туындысы немесе екінші peттi туындысы дейді де немесе арқылы белгілейді .
Жалпы, f- тің ретті туындысының брінші peттi туындысы f функцияның n – ші ретті туындысы деп атайды да
немесе деп белгілейді.
Мысалдар:1.
2. шынында да,
3.
п - рет дифференциалданатын u(х) және v(x) функцияларыныц қосындысы мен көбейтіндісі үшін келесі дифференциалдау ережесі орындалады:
1.
2. Лейбниц формуласы:
Мұнда Бұл теңдіктерді математикалық индукция әдісін пайдаланып дәлелдеуге болады.
Жоғарғы рет дифференциал. (а,b) аралығында n -рет дифференциалданатын функция, х –тәуелсіз айнымалы(яғни dx x -ке тәуелсіз кез келген сан) болсын. Онда f функциясының х нүктесідегі dy = f\x)dx бірінші дифференциалынан алынған дифференциал f функциясының екінші дифференциалы деп аталады да арқылы белгіленеді. Ол
тең. y=f{x) функциясының n - peттi дифференциалы деп f функциясыньң (n-1) - ретті дифференциалының дифференциалын айтады және оны келесі түрде белгілейді.
. n — ші ретті дифференциал үшін
(8)
теңдігі орындалады. n — ші ретті дифференциалдар үшін келесі ережелер орындалады:
1.
2)
IV. Бекіту. Сұрақ-жауап
5.Рефлексия.
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
- нені білді, нені үйренді;
- не әлі де түсініксіз;
- қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет.
6.Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша сызбалар, ережелер.
Достарыңызбен бөлісу: |