- Солтүстік Қазақстан облысы
- Жамбыл ауданы Благовещенка селосы
- “Благовещенка жалпы орта білім беру мектебі” КММ
- химия-биология пәні мұғалімі
- Қуанышбаева Гульзада Камбаровна
- Еңбек өтілі 14 жыл
- Санаты: І
- Сабақтың тақырыбы:
- Қышқылдар, жіктелуі , алынуы, физикалық қасиеттері,қолданылуы .
- 8-сынып химия
- Сабақтың мақсаты: қышқылдарға анықтама бере отырып, олардың жіктелуі, қасиеттері және қайда қолданылуын оқып-үйрену.
- Сабақтың міндеттері
- а/ білімділік: қышқылдардың формулаларын құрастыра білу; қышқылдарды номенклатурасы бойынша атай білу; қышқылдарды жіктей білу; алынуы бойынша химиялық теңдеулер құрастыру.
- ә/ дамытушылық: сабақ барысында проблемалық ситуацияларды шешу қабілетін дамыту; шығармашылық ойлау,бақылау, есте сақтау қабілетін дамыту.
- б/ тәрбиелік: сабақтың өзгеше түрі арқылы пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың әдісі : аралас - Сабақтың әдісі : аралас
-
- Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютер, флипчарттар, қышқылдар кестесі, оқыту техникасының әдістері ( морфологиялық карта, Блум таксономиясы, кластер, өрмекші, балық сүйегі)
-
- Сабақтың мазмұны:
- 1. Анықтама
- 2. Жіктелуі
- 3. Алыну жолдары
- 4. Физикалық қасиеттері
- 5. Қолданылуы
-
Білім морфологиялық картасы - Білім морфологиялық картасы
-
- № Сабақтың өмірге керек Басқа пәндерде Берілген пәндегі Жалпы ой-
- тақырыбы ақпарат кездесетін ақпаратты әрі қарай өрісті
- ақпарат дамытуға мүмкіндік кеңейтетін
- беретін ақпарат ақпарат
-
- 43 Қышқылдар, медицинада экология ҰБТ Қышқылды
- жіктелуі, алынуы, асқазанда (НСІ) биология 9,10,11 сыныптарда жаңбыр
- физикалық қасиет- тамақ өндірісі география карбон, нуклеин, туралы
- тері, қолданылуы. өнеркәсібінде физика сірке қышқылдары ақпарат
- тұрмыста, жинау
- ылғал тартқыш Қазақстандағы
- қасиеті бар, қышқылдар
- техникада өндірісі туралы
- презентация
-
- Блум таксономиясы
- 1. Білім
- а/ Қышқылдар дегеніміз ...
- ә/ Қышқылдар қалай жіктеледі?
- (схема бойынша көрсетіңдер)
- б/ Қышқылдардың алыну тәсілдерін реакция теңдеулері арқылы көрсетіңдер.
- в/ Индикаторлар дегеніміз не? Олардың қышқылдарға әсері қандай?
- г/ Қышқылдардың қолдану салаларын атаңдар.
-
Қышқылдар - сутек атомы және қышқыл қалдықтарынан тұратын күрделі заттар. - Қышқылдар - сутек атомы және қышқыл қалдықтарынан тұратын күрделі заттар.
- ОТТЕКСІЗ
- HF,HCl,
- HBr,HI H2S
- 1. ОТТЕГІ АТОМЫНА БАЙЛАНЫСТЫ:
- ОТТЕКТІ
- HNO3 ,H2SO4
- H2CO3,H3PO4
- 2. Сутегі атомына байланысты.
- 1.Әрбір жасалатын жұмыстың барысымен танысу.
- 2.Тәжірибеге қажетті заттарды аз мөлшерде қолдану.
- 3.Қышқылдармен жұмыс жасағанда сақ болу,газ күйіндегі
- заттардың иісін алыстан желпу арқылы сезу.
- 4.Реактиві бар ыдыстың ауызына үңілмей,жанынан қарау.
- 5.Қышқылдармен жұмыс жасағанда денеге немесе киімге
- тигенде дереу сумен жуу.
- ОРГАНИКАЛЫҚ ҚЫШҚЫЛДАР:
- ЛИМОН, АЛМА, СІРКЕ, ҚҰМЫРСҚА ҚЫШҚЫЛДАРЫ.
- Қарын сөлінде ақуыздарды ыдырататын тұз қышқылы болады.
- Сүт қышқылы адамдарда қимыл-қозғалыс кезінде бұлшық еттерде пайда болады.
- Аскорбиновая,
- ацетил-
- салициловая
- Т.б
- 3. АТМОСФЕРАДАҒЫ ҚЫШҚЫЛ ЖАҢБЫРДЫҢ ПАЙДА БОЛУЫ:
2. Түсіну - 2. Түсіну
- а/ Берілген заттардың ішінен қышқылдарды теріп жазыңдар:
- HCl, H2SO4, KOH, CuSO4 , H2CO3, NaCl, H2SiO3
- ә/ Сәйкестендіру кестесі.
- Қышқылдарды сәйкестендір.
- HCl фосфор қышқылы
- H2SО4 көмір қышқылы
- Н3РО4 тұз қышқылы
- Н2СО3 күкірт қышқылы
-
- 3. Қолдану
- а/ Мына қышқылдардың салыстырмалы молекулалық массаларын есептеп, өсу ретімен орналыстырыңдар ( диаграмма құрыңдар)
- HCl , H2SО4 , Н3РО4 , Н2СО3
- ә/ Қышқылдардың оттек бойынша жіктелуін өрмекші әдісімен көрсет
б/ Балық сүйегі "Фишбоун" әдісі арқылы қышқылдардың сутекті жіктелуін талда - б/ Балық сүйегі "Фишбоун" әдісі арқылы қышқылдардың сутекті жіктелуін талда
- Қышқылдар бірнегізді екінегізді үшнегізді анықтама
4. Анализ - 4. Анализ
- а/ Мына қышқылдардың салыстырмалы атомдық массаларын есептеңдер:
- тұз қышқылы, азот қышқылы, көмір қышқылы
-
- 5. Синтез
- а/ 0,75 моль күкірт қышқылының массасын есептеңдер.
- 6. Бағалау
- а/ Қышқылдармен жұмыс істегенде қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек.
- Үйге тапсырма:
- §47 Қышқылдардың жіктелуі,алынуы,
- физикалық қасиеттері.
Достарыңызбен бөлісу: |