САБАҚТЫҢ
ТАҚЫРЫБЫ
|
Ұлы Жібек жолы
|
Сынып:6 «В»
Мерзімі: 28.04.2014
|
МАҚСАТЫ
|
Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын АКТ арқылы түсіндіре отырып, Жібек жолының сауданы, шаруашылықты, халықаралық қарым – қатынасты дамытудағы тарихи маңызын оқушлардың өз бетінше игеруін ұйымдастыру.
|
КҮТІЛЕТІН
НӘТИЖЕ
|
Оқушылар шығармашылық қабілеттері дамиды, өз көзқарастарын еркін білдіреді, оқу үрдісінде жаңа оқыту әдістерін меңгереді, қазіргі жаңа талаптарға сай интерактив тақтамен жұмыс жасап, теориялық білімі қалыптасады.
|
ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
|
Топтық жұмыс, Крестик нолик, қара жәшік ішіндегі сұрақ, инсерт, блум таксономиясы
|
ҚОЛДАНЫЛАТЫН МОДУЛЬДЕР
|
АКТ, сыни тұрғыдан ойлау, оқыту үшін бағалау мен оқуды бағалау, білім алудағы көшбасшылық.
|
РЕСУРСТАР
|
Стикерлер, маркерлер, түрлі-түсті жапырақшалар, ақ қағаздар (А2), флипчарт, оқулық
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгендеу
Сабаққа деген ынталарын байқау, бағыттау.
Үй тапсырмасын сұрау.
Білімді жан-жақты тексеру.
ФОНЕТИКАЛЫҚ ЖАТТЫҒУ
|
ТАПСЫРМАЛАР СИПАТЫ
РУБИКАТОР
|
КРИТЕРИЙ
|
ДЕСКРИПТОР
|
МҰҒАЛІМНІҢ ІС-ӘРЕКЕТІ
|
ОҚУШЫ-Ң ІС-ӘРЕКЕТІ
|
БІЛУ
|
Қызығушылықты ояту. Әр топқа деңгейлік сұрақтар қою
|
Сұрақтараға дұрыс
жауап беру
|
Топта белсенді жұмыс жасады
Сұрақтарға дұрыс жауап бере білді
|
Бұл категория оқу материалын есте сақтау мен қайталауды білдіреді.
Бұл категорияның негізгі сипаты – қажетті мәліметтерді есте сақтау.
|
Қолданылған терминдерді есте сақтайды және қайталайды; нақты фактілерді келтіреді; негізгі ұғымдарды есте сақтайды және қайталайды; ережелер мен қағидаларды жатқа келтіреді
|
ТҮСІНУ
|
Инсерт стратегиясы бойынша оқушылардың Ұлы Жібек жолы не білетінің тексеру
|
Өткен тақырыпты еске түсіру
|
Мәтінді оқып өз жауап тарымен салыстыра білді
|
Оқу материалын түсінгендіктің көрсеткіші ретінде келесідей әрекеттерді атқаруды атауға болады:
Трансляция –мәліметті кесте, схемамен көрсету, т.б.);
|
Фактілерді, ережелерді, қағидаларды салыстырады, айырмашылығын көрсетеді; мысалдар келтіреді;
|
ҚОЛДАНУ
|
Кубизм стратегиясы бойынша әр топқа сұрақтар бөліп беру. Постермен жұмыс
Ұлы Жібек жолы
Ұлы Жібек жолы бойымен өткен қалалар
Ұлы Жібек жолы арқылы тасылған тауарлар
|
Топтағы ынтымақтастық
Тәртіп
Тақырыптың ашылуы
Басқа топтардың пікірін тыңдау
|
Топпен жақсы жұмыс жасады, тәртібі жақсы болды, тақырып толығымен ашылды, басқа топтың пікірін тыңдады.
|
Бұл категория оқу материалын нақты жағдайда және мүлдем жаңа ситуацияда қолдануды меңзейді. Оқу нәтижелері түсіну деңгейіне қарағанда материалды тереңірек игеруді талап етеді.
|
Ұғымдар мен қағидаларды жаңа жағдайларда қолданады; заңдар мен теорияларды практикалық тұрғыдан нақты ситуацияларда қолданады; әдіс немесе жұмыс ретін дұрыс қолданатындығын көрсетеді;
|
|
СЕРГІТУ СӘТІ
|
|
|
|
|
ТАЛДАУ
|
«Крестик нолик» стратегиясы арқылы оқушыларға АКТмен жұмыс істету. Жаңа өтілген тақырып бойынша сұрақтар қою
Қара жәшік стратегиясы арқылы көшбасшыларды жарыстыру
|
Нақты мәліметті дұрыс қолдану, кестені толтыру
Қорапша ішіндегі сұраққа толық жауап беру.
|
Нақты мәліметті дұрыс ажырата білді
|
Оқу материалының құрылымы анық көрінуі үшін оны құрамдас бөліктерге бөлу: Бүтіннің бөліктерін ажырату; Бүтіннің бөліктерінің арасындағы өзара байланыстарды анықтау;
|
Жасырын (көзге көрінбейтін) жәйттерді ашады; ойдың өрбуінен қателер мен олқылықтарды айқындайды; фактілер мен олардың салдарының арасын ажыратады; ұсынылған фактілердің маңыздылығын айқындайды.
|
ЖИНАҚТАУ
|
Ойлаудың 6 қалпағы арқылы оқушылар сабақтан алған білімдерін жинақтайды
|
«Алты қалпақ» арқылы сабақтан алған әсерін айту
|
Өз ойын жеткізе білді.
Топта белсенді жұмыс жасады.
|
Оқу материалының элементтерінен жаңашыл сипаттағы бүтінді (нәтижені) құрастыру. Жаңа нәтижелер ретінде оқу материалдарын мүлдем өзгеше реттейтін хабарлама (баяндама, сөз), жұмыс жоспары, схемаларды атауға болады.
|
Шығармашылық тұрғыдан (сөйлем, сөз тіркесі, сұрақ қою) тәжірибе жасаудың өзіндік жоспарын ұсынады; Қандай да болмасын проблеманы шешу үшін өз білімдерін шығармашылықпен қолданады.
|