«Бекітемін» Мектеп директоры: Айгенжиева Т. Т



жүктеу 217,22 Kb.
Дата08.01.2018
өлшемі217,22 Kb.
#7142
түріСабақ

«Бекітемін»

Мектеп директоры: Айгенжиева Т.Т


Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы Жетісай қаласы

«№1 М.Горький атындағы мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің тарих пәні мұғалімі Абдраманова Алияның 7 сыныпқа арналған орта мерзімді сабақ жоспары.

IV-тоқсан

Пәні: Қазақстан тарихы

Сыныбы: 7«Г»

Мақсаты: Қазақ хандығының XVI- XVII ғасырлардағы дамуы

хандықты тізгіндеген хандар туралы мәліметті меңгеру.



Р/с



Тақырыбы


Оқытудың негізгі мақсаты мен міндеттері




Оқу нәтижелері

Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Бағалау, соның ішінде оқыту үшін бағалау

Барлық оқушыларды қамту жұмыстары (тапсырмалар)

Негізгі дерек көздер, ресурстар

1

Тәуекел хан (1582-1598жж) тұсындағы Қазақ хандығы.

Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы мәліметті меңгеру.

1 .Барлығы:

Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы мәліметті біледі.

2. Көпшілігі:

Ішкі қайшылықтардың күшеюі мен қазақ –өзбек қатынастарын ажырата алады.

3. Кейбіреулері:

Сыртқы жағдайларымен ішкі жағдайларын салыстырып,жіктей біледі.



Социаметрия әдісі.

«Тарихи бестік» стратегиясы.

Әліпби желісі әдісі.

ДЖИГСО әдісі.

Дерек көздерін тексеру әдісі.

Стикердегі диалог.



Критералды бағалау.

Екі жұлдыз, бір тілек.




Өз бетінше іздену,

терминдермен жұмыс.

Диалог орнату


Ғаламтор, интерактивті тақта, стикер,маркер

2

Есім хан

(1598-1628жж) тұсындағы Қазақ хандығы.



Есім хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы білу,түсіну.

1. Барлығы:

Қазақ хандығындағы Есім ханның басқару билігін, ішкі және сыртқы саясатын біледі.

2. Көпшілігі:

«Есім ханның ескі жолы» заңының міндеттерін ажыратып жіктейді.

3. Кейбіреулері:

Халықтың тұрмысына кімдер әсер ететінін айтып бере алады.



Тоңазытқыш әдісі.

Құс қанаты әдісі.

Жадыны дамытуға арналған ойын.

Кезбе тілші.

Ақылдының алты қалпағы


Жапырақ түстері арқылы бағалау.

Бірін-бірі бағалау.



Постер қорғау

Диалог құрастыру.

Шығармашылық

жұмыс


Ғаламтор, интерактивті тақта, стикер,маркер

« Есім ханның ескі жолы » заңы энциклопедия



3


Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығы.

Тәуке хан тұсындағы,

Қазақ хандығы туралы білу,түсіну.



1. Барлығы:

Қазақ хандығындағы Тәуке ханның басқару билігін, «Жеті жарғы » заңын біледі.

2. Көпшілігі:

«Жеті жарғы» міндеттерін және ішкі,сыртқы саяси жағдайын жіктейді.

3. Кейбіреулері:

Халықтың тұрмысына кімдер әсер ететінін айтып бере алады.



Сұраққа толы қорап әдісі

Елші әдісі,салыстыру

Ассоциация (топтастыру) әдісі

Рөлдерге бөліну




Бағдаршам арқылы бағалау

Критералды бағалау.




Қима ағаздар

кесте толтыру.

Постер қорғау,

Рөлдік ойын




Ғаламтор, интерактивті тақта, стикер,маркер

«Жеті жарғы» заңы



4


Қорытындылау

XVII ғасырдың екінші жартысындағы Қазақ хандығының саяси жағдайы, өзекті проблемалары ,оның көрші елдермен қарым-қатынастары, хандардың сендердің бүгінгі жарқын болашақтарын үшін жүргізген жанқиярлық күресі, қызметін қорытындылау.

1.Барлығы:

Қазақ хандары қазақтардың басын қосып , қуатты мемлекет құру үшін қандай мемлекеттермен соғысқанын біледі.

2.Көпшілігі:

«Қасым ханның қасқа жолы», «Есім ханның ескі жолы», Әз Тәукенің «Жеті жарғысы» осы заңдардың ұқсастығымен айырмашылығын көрсете алады.

3.Кейбіреулері:Қазақ халқы оның этникалық біртұтас аумағының қалыптасуы мен әлсіреу барысын зерделей алады.


Аялдама әдісі

1.Мектеп алдындағы ескерткіш

2. Кітапхана

3.Мектеп мұражайы

Шежіре құрастыру.

Ыстық орындық


Екі жұлдыз, бір тілек.



«Қазақ хандығының 550» жылдығына ЭССЕ жазу.

Қазақтың үш жүзіне шежіре құрастыру



Ғаламтор, интерактивті тақта, стикер,маркер.

Орта ғасыр саяхатшылары мен зерттеушілері.

Шежірелер жинағы А,1997ж

Қ .Жалайыр


Тексерілді:

дир.оқу ісі орынбасары

Алекеева Г

Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы Жетісай қаласы

«№1 М.Горький атындағы мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің тарих пәні мұғалімі Абдраманова Алияның

7 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары. IV-тоқсан

Сабақтың тақырыбы: Тәуекел хан (1582-1598жж) тұсындағы Қазақ хандығы.

Сабақтың мақсаты: Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы мәліметті меңгеру.

Сабақтың нәтижесі: 1. Барлығы:

Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы мәліметті біледі.



  1. Көпшілігі:

Ішкі қайшылықтардың күшеюі мен қазақ –өзбек қатынастарын ажырата алады.

  1. Кейбіреулері:

Сыртқы жағдайларымен ішкі жағдайларын салыстырып,жіктей біледі.

Сабақтың түйінді идеялары: Тәуекел ханның елді билеуі.
“Ант беріскен шарттың бұзылуы”

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Социаметрия әдісі, ДЖИГСО әдісі,

дерек көздерін тексеру әдісі, әліпби желісі әдісі,екі жұлдыз,бір тілек.



Сыныбы:7« Г»

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

12 мин

Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу,түгелдеу,

тазалыққа мән беру. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Топқа бөлу «Тайпа есімдерімен»



Социаметрия әдісі

Топ қаншалықты деңгейде Қазақ хандығы туралы мәлімет білетінін анықтау.

Үй тапсырмасын сұрау.

Негізгі мәліметті көрсету.



«Тарихи бестік» стратегиясы.

Қазақ хандығы туралы не білемін?





Мұғаліммен сәлемдесу

Топқа бөлініп,

топ ережесін сақтайды.

Мен Қазақ

хандығының

5 ханын білемін.

Мен Қазақ хандығының

5 датасын білемін.

Мен Қазақ хандығының

5 қаласын білемін.

Мен Қазақ хандығының

5 терминін білемін.



Бірін-бірі бағалайды


жұлдызша

арқылы


маркер,парақтар

Қалам,парақша

Оқулық

https://www.google.kz/search?q

Қазақтың көшпелі салты(суреттер)



3 мин

Таныстырылым


Әліпби желісі әдісі

Мыс: А-Атабек,Албан,Ағыбай

Б-Білікшілер,барымта,балбал

В-Васидж,Византия,вакуф



В

Б Г



А Д

З Ж Е









23мин

Негізгі бөлім


ДЖИГСО әдісі

Оқулықпен жұмыс

  1. Тәуекелге дейінгі Қазақ хандығы,сыртқы саясаты.

  2. Қазақ-өзбек қатынастары.

  3. Орыс мемлекетімен қарым-қатынас.

Осы тақырыпшаларды 3топқа бөліп беремін.

Дерек көздерін тексеру әдісі

Мұғалім жаңа тақырыпты оқушылар қандай деңгейде түсінгендігін тексеру.



В) Тізбектелген хронология

1582-1598 ж ж

1583ж
1594ж

1595ж


1597ж

1598ж




Оқушылар тақырыпшаларды оқып, түсініп алып, топ ішінде талқылап 1,2,3,4,5,6 саналған оқушылар бірігіп жаңа топ құрып бір-біріне түсіндіреді.
Түсіндіру барысында
тірек сызбалар,

терминдер,

хронологияларын

жазып алады.



А) Тарихнама

1.Экономикалық, саяси қайшылықтар неліктен туындады

2.Шапқыншылық жорықтарға басшылық жасаған батырлардың рөлі қандай болды.


Бағдаршам арқылы бағалау



Кітап

7 мин

Қорытынды

Стикердегі диалог

Оқушылар жаңа тақырып бойынша маңызды фактыны өздері таңдап алып,талқылайды.

Бір стикерге жұп болып өз пікірлерін,эмоцияларын білдіре алады.

Социаметрия әдісінің нәтижесін көру үшін стикерлерді қайта қоюын сұраймын.

Кері байланыс жасалады

Үйге тапсырма

Келесі тақырып Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы туралы мәліметтер жинақтау, хронологиямен жұмыс жасау.



Жұп болып жұмыс жасау

Екі жұлдыз, бір тілек.

Қалам,

парақша


Тексерілді:

дир.оқу ісі орынбасары

Алекеева Г

Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы Жетісай қаласы

«№1 М.Горький атындағы мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің тарих пәні мұғалімі Абдраманова Алияның

7 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары. IV-тоқсан

Сабақтың тақырыбы: Есім хан (1598-1628жж) тұсындағы Қазақ хандығы.

Сабақтың мақсаты: Есім хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы білу.

Сабақтың нәтижесі: 1. Барлығы:

Қазақ хандығындағы Есім ханның басқару билігін, ішкі және сыртқы саясатын біледі.

2. Көпшілігі:

«Есім ханның ескі жолы» заңының міндеттерін ажыратып жіктейді.

3. Кейбіреулері:

Халықтың тұрмысына кімдер әсер ететінін айтып бере алады.



Сабақтың түйінді идеялары: Есім хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясаты.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Тоңазытқыш әдісі, ақылды доп әдісі, құс қанаты әдісі, жадыны дамытуға арналған ойын, кезбе тілші әдісі, ақылдының алты қалпағы.

Сыныбы:7« Г»

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

7 мин

Кіріспе

Сәлемдесу,түгелдеу,тазалыққа мән беру.

Сыныпты өзін-өзі реттеуге дағдыландыру.

Топқа бөлу әке,ана,бала,ұстаз әр оқушы осы сөздерге мақал-мәтел айтып шығады.

Тоңазытқыш әдісі:

Оқушылар жаңа тақырып бойынша білгісі келетін сұрақтарын жазады.



Сәлемдеседі,өз-өздерін реттейді,сабаққа кіріседі.

Барлық кезеңдерде жұлдызша беріледі.

Топ басшы топта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау парағына бал қойып отырады,жұлдызша балға қосылып есептелінеді.



Стикер,маркер

3 мин

Таныстырылым

Ақылды доп әдісі.
Қойылған сұрақтар ойланатын,негізгі мәліметтерден болу қажет.

Сұрақтарды бір-бірлеріне
өздері қояды.

Жұлдызша беру
(1 жұлдызша 1 бал)

Доп

10 мин
3 мин

7 мин



Негізгі бөлім


Құс қанаты әдісі.

1топ-Есім ханның ішкі және сыртқы саясаты.

2 топ-Тұрсын ханның бүлігі.

3 топ-«Есім ханның ескі жолы»

4 топ-Қосымша әдебиетпен жұмыс жасау.
Жадыны дамытуға арналған ойын.

Тарихи суреттер көрсетіледі.



Кезбе тілші әдісі диалог орнату.(ауызша қысқаша түрде)Топпен талқылап диалог жасайды. Тақырыбы «Еңсегей бойлы ер есім»

1 топ Телефон соғылып жатқанға ұқсатып,тәулік бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.

2 топ Телестудиядағы диктор,жиынтық ақпарат береді.

3 топ Тілші оқиға орнынан ақпарат ұсынады

4 топ Тілші сұхбат алатын куәгер.


Постерге салып қорғайды және басқа топтарға түсіндіреді.

Топ дайын екенін білдіру үшін қол көтереді.


Дәперлеріне жазып отырады.
Суреттерді реттілік бойынша есте сақтау қажет.


Жапырақ түстері арқылы бағалау.

Критериалды бағалау




  1. Мақсаты

  2. Негізгі мәліметі

  3. Өзектілігі

  4. Тарихи маңызы

Ғаламтор, интерактивті тақта, стикер,маркер

« Есім ханның

ескі жолы » заңы энциклопедия


10 мин

5 мин


Қорытынды

Ақылдының алты қалпағы өзгертіп төрт қалпақ.

1топ қызыл қалпақ –түйсік Қазақ хандығына байланысты өлең шуағын шығару.

2 топ сары қалпақ-позитив Қазақ хандығына эссе жазу.

3 топ жасыл қалпақ-креатив Қазақ хандығына қатысты шығармашылық жұмыс немесе идея мыс: көрініс т.б

4 топ көк қалпақ-шолу мен не аша аламын қосымша мәліметтер айту.

Кері байланыс сауалнама алу.



Тоңазытқыштағы сұрақтарға қорытынды жасау.

Үйге тапсырма беру.

Шығармашылықтарын дамыта отырып таныту.

Дәптерлеріне жазады.


Қалам,парақша

Тексерілді:

дир.оқу ісі орынбасары

Алекеева Г

Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы Жетісай қаласы

«№1 М.Горький атындағы мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің тарих пәні мұғалімі Абдраманова Алияның

7 «Г»сыныбына арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары. IV-тоқсан



Сабақтың тақырыбы: Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығы.

Сабақтың мақсаты: Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы білу,түсіну.

Сабақтың нәтижесі: 1. Барлығы:

Қазақ хандығындағы Тәуке ханның басқару билігін, «Жеті жарғы » заңын біледі.

2. Көпшілігі:

«Жеті жарғы» міндеттерін және ішкі,сыртқы саяси жағдайын жіктейді.

3. Кейбіреулері:

Халықтың тұрмысына кімдер әсер ететінін айтып бере алады.



Сабақтың түйінді идеялары: Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығының жағдайы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұраққа толы қорап әдісі,елші әдісі, ассоциация (топтастыру) әдісі, ыстық орындық әдісі.



Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

5 мин

Кіріспе

Сәлемдесу,түгелдеу,шаттық шеңберін құру(қандай мамандық иесі болғысы келетіндерін айтып шығу),

топқа бөлу хан есімдерімен Тәуекел хан,Есім хан,Тәуке хан.



Сәлемдесу, жақсы көңіл-күймен сабақты бастау.

Сұрақтарға ойланып жауап беру.



Топ басшы бағалау парағына бағалайды.




5 мин

Таныстырылым

Сұраққа толы қорап

үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қойылады.



Сұрақтарға ойланып жауап беру.




Қорапша,сұрақтар

10 мин

10 мин


Негізгі бөлім


Елші әдісі

1топ Тәуке хан болу қарсаңындағы Қазақ хандығының саяси жағдайы.Тәукенің хан тағына отыруы.

2 топ Тәуке хан тұсындағы Қазақ

хандығының ішкі және сыртқы жағдайы.

3 топ «Жеті жарғы»

Сызбалық тест,тірек-сызбалармен пысықтау.

Ассоциация әдісі(топтастыру)

Хандар Тәуекел хан, Есім хан,

Тәуке хан.

1.Аты


2.Қай жерлерді басқарды

3.Ұрпақтары

4.Ішкі және сыртқы жағдайы

5.Заңы


Әр топтан бір оқушы келесі топқа өз тақырыпшасын түсіндіреді.

Дәптерге жазып алу.

Сұрақтарға жауап беру



Бағалау парағына бағаланады.

Қалам,парақша,

оқулық.


Қосымша әдебиеттер

10 мин

5 мин


Қорытынды

Әскер саны Рөлдік ойын (билердің өмірі мен қоғамдық қызметі)

1 топ Төле би

2 топ Қазыбек би

3 топ Әйтеке би



Ыстық орындық

Бір оқушы орындыққа отырады, өтілген тақырып бойынша сұрақтар қойылады.

Үйге тапсырма беру.

Бағалау парақтарын қорытындылау.

Рефлексия жазу.


Бірлесіп материалды дайындау.

Топ басшы топ мүшелерінің белсенділігін бағалап отырады.

Екі жұлдыз,

бір тілек


Оқулық,орындық

Тексерілді:

дир.оқу ісі орынбасары

Алекеева Г

Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы Жетісай қаласы

«№1 М.Горький атындағы мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің тарих пәні мұғалімі Абдраманова Алияның

7«Г» сыныбына арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары. IV-тоқсан
Сабақтың тақырыбы: Қазақ хандығы тарауын қорытындылау

Сабақтың мақсаты: XVII ғасырдың екінші жартысындағы Қазақ хандығының саяси жағдайы, өзекті проблемалары,оның көрші елдермен қарым-қатынастары, хандардың сендердің бүгінгі жарқын болашақтарын үшін жүргізген жанқиярлық күресі, қызметін қорытындылау.

Сабақтың нәтижесі: 1. Барлығы:

Қарым-қатынастар туралы біледі.

2.Көпшілігі:

Қазақ хандығының Жоңғар,Сібір хандықтарымен Ресей қатынасының байланысын біледі.

3.Кейбіреулері:

Жоңғар хандығы, Ресей қатынастарын жік-жікке талдай отырып картадан көрсетіп,шежіре құрастыра алады.



Сабақтың түйінді идеялары:Қазақ хандығына 550 жыл, хандар тарихын қайталап қорытындылау.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Аялдама әдісі (әр аялдамада тапсырмалар бар), өз шығармашылығы, ЭССЕ жазу,шежіре құрастыру,ыстық орындық.



Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

5 мин

Кіріспе

Сәлемдесу,психологиялық ахуал орнату тізбектелген пойыз арқылы әр аялдамаға бару


Әр аялдамада тапсырмалар орындау және танысу

Басбармақ арқылы бағалау

Қалам,оқулық,

Дәптер


10 мин

Таныстырылым

1 аялдама

Мектеп алдындағы ескерткіш

Ұлы Жеңіске 70 жыл,батырлар туралы мәліметтер беру.


Өз шығармашылығынан

эссе оқу





Қалам,оқулық,

Дәптер


20 мин

Негізгі бөлім


2 аялдама

Мектеп кітапханасы

«Қазақ хандығына 550 жыл» атты көрмемен танысу.


3 аялдама

Мектеп мұражайы.

Экспонаттармен танысу.


Өз шығармашылығынан өлең оқу.

Бір-бірлеріне тарихи әдебиеттерді көрсету,түсіндіру.


Әр топ шежіре құрастырып

Бірнеше жәдігерлерді таныстырады





Қалам,оқулық,

дәптер

Интенетті пайдалану



10 мин

Қорытынды

Тізбектелген пойызымыз сынып бөлмесіне келеді.Ыстық орындық әдісі.

Үйге тапсырма беру.

Кері байланыс алу.


Санамақ арқылы санап,ыстық орындыққа отырып сұрақтарға жауап беру.


Екі жұлдыз,

бір тілік



Орындық

жүктеу 217,22 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау