Ќазаќстан Республикасыныѕ Білім жјне єылыми министрлігі



жүктеу 1,21 Mb.
бет1/3
Дата01.01.2018
өлшемі1,21 Mb.
#6321
түріСабақ
  1   2   3

Сабақтың тақырыбы: MS Excel-де мәліметтер типтері, адрестеудің түрлері

Облыс, аудан, ауыл Оңтүстік Қазақстан облысы

мектеп Кентау көпсалалы колледжі ,информатика пәнінің мұғалімі



Пән мұғалімі : Ашимбекова Торғын Әбдіманапқызы

Мекен жайы Кентау қаласы
Пәні: Компьютерлік технология негіздері


Тобы













Күні













Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі: аралас, практикум элементтері бар сабағы

Сабақтың тақырыбы: MS Excel-де мәліметтер типтері, адрестеудің түрлері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Ms Еxcel электрондық кестесінде де оқушылардың мәліметтер типтерімен жұмыс жасау қабілетін жетілдіру. Ұяшыққа мәтін, сан, формула енгізуді түсіндіру.Адрестеудің түрлеріне анықтама беру.

Тәрбиелік: мәдениеттілікке, компьютерлік сауаттылыққа, дұрыс сөйлеуге тәрбиелеу

Дамытушылық: сана сезімін, сабаққа деген қызығушылығын дамыту

ОТҚ және көрнекі-дидактикалық құралдар: дербес компьютер, проектор, слайдтар.

Оқыту тәсілі: Ауызша түсіндіру,сұрақ-жауап, жеке жұмыс, дербес компьютермен жұмыс

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттер тізімі:

Негізгі: Оқушы анықтамасы «Информатика» Мұхамбетжанова С.Т., «Информатика» Камардинов О, «Жаңа информациялық технологиялар» Балапанов Е. Бөрібаев Б.

Қосымша: «Электронды үкімет» оқу әдіст.құрал ; «Информатика» оқу әдіст. журнал

Сабақтың барысы мен мазмұны:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ басталмай тұрып, алдымен дәрісхананың тазалығына және дайындығына назар аударамыз. Оқушының сабаққа қатысуын түгелдеу және студенттердің зейінін сабаққа аудару.

2. Сабақтың тақырыбын хабарлау: MS Excel-де мәліметтер типтері, адрестеудің түрлері

3.Үй тапсырмасын тексеру: «Құрылғылар» яғни сол құрылғылардың астарына жасырылған сұрақтар бойынша оқушылардың білімін бағалау.

4. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқушылар алдында тұрған мәселелерді хабарлау:

5. Жаңа сабақты қортындылау:

1-кезең. Ұяшыққа оқушылардың бағасын енгізіп орта


балын шығару, кестемен қоршау,автотолтыру әдісін пайдалану
арқылы.
2-кезең. Оқушылардың диаграммасын тұрғызу.
3-кезең,. Егер (Если) функциясын қолданып шарттың ақиқат не жалған болуын тексеру.


6.Сабақтың қорытындысын шығарып, қысқаша түсінік бере отырып бағалау:

жоғарыда көрсетілген 3 кезең бойынша оқушылардың дербес компьютерде жұмысты қалай орындауына байланысты бағалаймын.

7.Үйге тапсырма беру: Ұяшықтардағы мәліметтер, салыстырмалы, абсолютті, аралас

адрестеу


Сабақтың аяқталуын хабарлау:

Оқытушы : __________ Т. А. Ашимбекова
Сабақтың барысы:

Үй тапсырмасын тексеру.

«Құрылғылар» яғни сол құрылғылардың астарына жасырылған сұрақтар бойынша оқушылардың білімін бағалау.




Оқушылардың білімін сұрақтар арқылы бақылау.



  1. Операциялық жүйе дегеніміз не? Оның түрлері (Операциялық жүйе – компьютерді басқаруға арналған және қолданбалы программа мен байланысы бар нақты программа).

  2. Утилиттер дегеніміз не? (Утилиттер – белгілі бір қосымша қызмет атқаруға керекті программалар тобы).

  3. ЭЕМ программалары неше топқа бөлінеді? (1. жүйелі программалық жасақтама. 2. қолданбалы программалық жасақтама)

  4. Құжатты көру режимі (Құжатты көру режимі 5 түрде бейнеленеді: обычный, электронный документ, разметка страницы, структура, главный документ)

  5. Файл аты неше бөліктен тұрады? (Файл аты екі бөліктен тұрады: аты және кеңейтілімі)

  6. Бір мақсатты операциялық жүйені атаңыз? ( MS (PC) DOS ).

  7. Құжатқа колонтитул қосу үшін не істейміз? (Вставка – Колонтитулы командасын орындаймыз)

  8. MS Word – та формула редакторы қайда орналасқан? (Вставка – Формула командасын орындаймыз)

  9. Процессор немен өлшенеді (МГц-ГГц).

  10. Windows XP- дің неше нұсқасы бар атаңыз? (екі нұсқа Windows XP Home, Professional).

  11. Компьютер жұмысының принципі? Немен кодталады? (Енгізу, өңдеу, сақтау,шығару. Екілік санау жүйесімен 0-1).

  12. Пернетақтада Ctrl, Shift, Alt батырмалары не істейді жеке басқанда? (Ешқандай қызмет атқармайды , жай көмекші пернелер).

  13. Интервал дегеніміз? (Интервал қатарлардың арақашықтығын анықтайды).


Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Ұяшықтардағы мәліметтер

Excel-де кестенің кез келген ұяшықтарына мәліметтердің үш типін енгізуге болады: мәтін, сан және формула. Мәліметтерді ұяшыққа енгізу үшін теңбілторды сол ұяшыққа алып барып, керекті мәлеметтерді пернелерде (240 таңбаға дейін) теріп, соңынан Enter пернесін немесе бағыттауыш тілсызық пернелердің бірін басу жеткілікті. Excel енгізілген мәліметтердің формула, сан немесе мәтін екенін оның бірінші таңбасына қарап анықтайды. Егер бірінші символ — әріп немесе “ ’ ” (апостроф) болса, онда ұяшыққа мәтін енгізіледі деп есептеледі. Егерде бірінші символ цифр немесе “ = ” болса, онда ол ұяшыққа формула немесе сан енгізілетінін білдіреді.

Енгізілген мәліметтер ұяшық ішінде немесе формула жолында бейнеленеді және оларды енгізу Enter пернесін немесе бағыттауыш тілсызық пернелердің бірін басқан кезде аяқталады.  

Мәтін енгізу

Мәтін — кез келген символдар жиынтығы, егер мәтін цифрдан басталатын болса, онда енгізуді “’” символынан бастау керек. Егер мәтін ені ұяшықтың енінен артық болса және оң жақтағы ұяшық бос болса, онда мәтін сол ұяшыққа да орналасады. Ал, егер оң жақтағы ұяшықта мәтін бар болса, онда ол мәтін экранда қиылады (бірақ ЭЕМ жадында ол толық сақталып тұрады).










жүктеу 1,21 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау