Алматы облысы
Алакөл ауданы
«Ынталы орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін Келісемін
Мектеп директоры Т.А.Жакуов ДОЖЖО Д.А.Айтмухамбетова
________________________ _________________________
Тақырыбы: «Мәтінді редакциялаудың негізгі әдіс-тәсілдері.Абзацтар,шегіністер және интервал.»
(Ашық сабақ. 6-сынып)
Информатика пәнінің мұғалімі: Котербаева А.М.
2015-2016 оқу жылы
Мәтінді редакциялаудың негізгі әдіс-тәсілдері. Абзацтар, шегіністер және интервалдар.
Пәні, сыныбы:Информатика, 6 сынып
|
Күні:20.01.2016 жыл
|
Сабақ №18
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мәтінді редакциялаудың негізгі әдіс-тәсілдері. Абзацтар, шегіністер және интервалдар.
|
Жалпы мақсаты
|
Оқушыларға Ms Word редакторында құжатты форматтау тақырыбы бойынша оқушыларға толық түсінік беру. Оқушыларға мәтін немесе оның үзінділерін ерекшелеу тәсілдерін, негізгі форматтау режімдерін қолдануды үйрету, символдарды форматтау; мәтінді туралау, жоларалық интервал, тасымалды орналастыру сияқты мәтіндік құжаттарды форматтаудың жолдарын үйрету. Өз бетімен қорытынды шығарып, ойларын ашық айту және ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, есте сақтау, байқағыштық, тапқырлық қабілеттерін дамыту.
|
Оқу нәтижелері
|
Берілген тапсырмаларды жұпта, топта орындауға үйрету;
-Оқушылардың өзін және бірін-бірі бағалауға дағдыландыру;
-Тапсырмаларды орындауда ережелерді қолдана білу дағдысы
информатикалық терминдік тілде сөйлеу қабілеттері;
|
Сабақ түрі:
|
Жаңа білімді меңгерту.
|
Сабақтың әдісі:
|
ОЖТ(оқытудын жаңа тәсілдері): Топтық жұмыс, зерттеушілік әңгіме
СТО:Блум таксономиясы жоғары және төменгі деңгей сұрақтары
АКТ: интерактивті тақта,электрондық оқулық
ОБжК: (оқытуды басқару және көшбасшылық): таныстырылымды қорғау
ОҮБ: (формативті, сумативті)
Дарынды және талантты балаларды оқыту:Деңгейлік
тапсырмалар
|
Көрнекілігі
|
ДК, интерактивті тақта, ЭО, деңгейлік тапсырмалар, стикер, түрлі түсті қалам, постер.
|
Түйінді идеялар
|
Бірлескен топтық жұмыс оқушылардың ынтымақтастығын дамытудың қуатты құралы болып табылады. Абзацтар, шегіністер және интервалдар түрлерімен, қызметтерімен танысты.
|
Сабақ кезеңдері
Кіріспе
Уақыты: 5 мин
|
Қызығушылықты ояту.
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
2 минут Суреттер бойынша 2 топқа бөлу
Бағалау критерийлері
• Өз бетімен білім алуы
• Дербес жұмыс жасауы
• Жұпта жұмыс жасауы
• Практикалық білімі
• Информатикалық терминді пайдалану
Тренинг
|
Тұсаукесер
Уақыты: 5 мин
|
Миға шабуыл.
«Таратпа материалдар» (Үй тапсырмасы)
Сұрақ-жауап
|
Негізгі бөлім
Уақыты:25 мин
|
Мағынаны тану.
1-топ: «Мәтінді редакциялаудың негізгі әдіс-тәсілдері»
2-топ: «Абзацтар,шегіністер және интервал»
Формативті бағалау «2 жұлдыз, 1 ұсыныс»
Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс.(Топшамалар тарату)
А деңгей: 1. Өз аты-жөніңді тер.
2. Оған түс таңда, қаріп өлшемі 16, жолдың ортасына орналастыр.
В деңгей: Келесі өлең шумағын тер.
Барлығы 14 өлшемді әріптер болсын, оған түс таңда.
Мұғалімге көрсет.
Ақ көгершін
Ақ көгершін, көгершін,
Қолқанат құс сен едің,
Бар, кезіп қайт Ел үшін,
Кең дүниенің көлемін
Сергіту сәті.
Бекіту тапсырмасы
1.Бас әріпті қалай енгіземіз?
2.Бос орын қай кезде қойылады?
3.Enter пернесін қай кезде басу керек?
4.Мәтін бойынша жылжу пернелерін атаңдар.
|
Қорытынды
Уақыты: 6 мин
|
Кері байланыс
Рефлексия
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы
Уақыты: 2 мин
|
Үйге: Абзацтар, шегіністер және аралықтар тақырыбын оқып келу Тест шешу
Қосымша тапсырма: Ребус құрау.Үй тапсырмасын күнделікке жазып алу.
|
Бағалау
Уақыты: 2 мин
|
Формативті («Жарайсыңдар!») және суммативті сабаққа қатыстары бойынша бағалау. Топ бағалаушылары топ мүшелерін бағалайды.
|
Дерекккөздер
|
Информатика 6-сынып, Вьюшкова Е.А,Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов Дидактикалық материалдар (практикум), Интернет материалдар
|
Мерзімі: Сыныбы: 6
Пәні: информатика
Сабақтың тақырыбы: Word мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұмат, программа интерфейсі. Құжаттарды құру және сақтау.
Сабақтың мақсаты: WORD мәтіндік процессорының мүмкіндіктерімен таныстыру.
Міндеттері: 1.Құжаттарды құру және сақтау, өңдеу тәсілдерінөз қажетіне қолдануға баулу.
2. Өз бетімен ізденуге үйрету.
3. Жұппен жұмыс істеу арқылы алған білімін дамыту.
Қолданылған модуль: «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Дарынды және талантты оқушыларды оқыту», «Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану».
Сабақ кезеңдері,
уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
І. Кіріспе
2 мин
|
Психологиялық ахуал
«Тілекті тізбек»
Оқушылардың көңіл-күйін жақсарту.
|
Оқушылармен жылы шыраймен сәлемдесу және жақсы тілектер айтамын, олар информатика терминдерін пайдаланып тілек айтуларын сұраймын.
|
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі.
Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне жақсы тілек айтады.
|
|
ІІ. Тұсаукесер
5 мин
|
Оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау;
Білу, Тану
|
Топқа бөлу.
Оқушыларды 2 топқа бөлемін.
Топтың ұстанымын оқушылардың есіне саламын.
Бейне материал бойынша сабақтың мақсаты мен міндетімен, кезеңдерімен таныс- тырамын.
|
Оқушылар топқа бөлінеді.
Топ ережесімен келіседі.
|
Компьютер
|
ІІІ.
Негізгі бөлім
31 мин
2 мин
|
Қайталау сабағы.
«Сен таңда, мен айтайын» әдісі.
Қызығушылығын ояту арқылы, бел-сенділігін арттыру
«Миға шабуыл»
«Диалог»
Тапсырма-1
(жазбаша)
АКТ-ні пайдалану арқылы қушылардың сыни тұрғыда ойлануына ықпал ету
Тапсырма-2
Тапсырма-3
Сергіту сәті
«массаж жасау»Шаршағанын басып, бойларын жазып жаттығу жасату.
|
«Мозайка» ынтымақтасып жұмыс істеу әдісі.
Өткен сабақты есіне түсіру арқылы
Билеттерге жауап беру.
Жаңа тақырыпты бойдан өткізу
«Теңіз ғажайыбы» мәтінді теру
«Тәжірибелік жұмыс»
Компьютерді қолдана отырып, евклид кестесінен жаңа 10 сөзді табу.
Сақтау, қою, өшіру, мәзір, құжат, мәтін, масштаб, қаріп, график, сызба.
Сәйкестендіру.
жылдам қол жеткізу батырмасы
мәтіннің түсін өзгерту
қаріптің кеглін өзгерту
масштаб
Тізбектеліп бір-бірінің иығына массаж жасау.
|
Бір-бірінікін тексеріп бағалайды.
Жұптасып бір-бірімен диалог құру. Бірін-бірі бағалау.
48 сөз шығуы қажет. Бірін – бірі тексереді, бағалайды.
Сақтау, қою, өшіру, мәзір, құжат, мәтін, масштаб, қаріп, график, сызба.
масштаб
қаріптің кеглін өзгерту
мәтіннің түсін өзгерту
жылдам қол жеткізу батырмасы
Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойын сергітеді.
|
Билеттер жинағы
Компьютер
Компьютер
компьютерден бейне көрсетілім
|
ІYҚорытынды
5 мин
|
Рефлекция
«Үш жұлдыз, бір тілек».
Кері байланыс жасау арқылы оқушылар- дың түсінігін бағалау.
Үйге тапсырма
Формативті бағалау
|
Оқушыларға стикер таратамын.
«Үш жұлдыз, бір тілек» өз ойларын жазуын сұраймын.
Қандай ұсыныстарыңыз бар?
Топ болып талқылауларын және әр топтан бір оқушы шығып пікірлерін айтуын сұраймын.
Өздерінің сабақтан кейінгі көңіл-күйлерін сұраймын.
Бағалау парағын тарату.
Қорытынды баға қоямын
Үйге 91 бет тестке жауап беру, қосымша топтық сөзжұмбақ
|
Оқушылар өздерінің пікірлерін парақшаларға жазады.
Әр топтан бір оқушы шығып пікірлерін айтады.
Өз көңіл-күйлерін білдіреті белгіні тақтаға іледі.
Өз бағасын өзі анықтау.
Күнделікке тапсырма жазады
Күнделікке бағаларын қойғызады.
|
Стикерлер
Бағалау парақтары
|
Пәні: Информатика
Сыныбы:6
Мерзімі:20.01.2016 жыл
Сабақтың тақырыбы Мәтінді редакциялаудың негізгі тәдіс-тәсілдері.Абзацтар, шегіністер және интервалдар.
Сілтеме Информатика 6-сынып, Вьюшкова Е.А,Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов
Жалпы мақсаты Оқушыларға Ms Word редакторында құжатты форматтау тақырыбы бойынша оқушыларға толық түсінік беру. Оқушыларға мәтін немесе оның үзінділерін ерекшелеу тәсілдерін, негізгі форматтау режімдерін қолдануды үйрету, символдарды форматтау; мәтінді туралау, жоларалық интервал, тасымалды орналастыру сияқты мәтіндік құжаттарды форматтаудың жолдарын үйрету. Өз бетімен қорытынды шығарып, ойларын ашық айту және ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, есте сақтау, байқағыштық, тапқырлық қабілеттерін дамыту.
Оқыту нәтижелері - Берілген тапсырмаларды жұпта, топта орындауға үйрету;
-Оқушылардың өзін және бірін-бірі бағалауға дағдыландыру;
-Тапсырмаларды орындауда ережелерді қолдана білу дағдысы
информатикалық терминдік тілде сөйлеу қабілеттері;
Түйінді идеялар Абзацтар, шегіністер және интервалдар түрлерімен, қызметтерімен танысты.
Күтілетін нәтиже Оқушылар абзацтар, шегіністер және интервалдармен танысып, оларды ажырата алатын болады, тапсырмаларды орындауда ережелерді қолдана білу дағдысы қалыптасады, информатикалық терминдік тілде сөйлеу қабілеттері; Жұппен,топпен жұмыс жасай отырып, бірлесіп білім алады.
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Суреттер бойынша 2 топқа бөлу
Бағалау критерийлері
• Өз бетімен білім алуы
• Дербес жұмыс жасауы
• Жұпта жұмыс жасауы
• Практикалық білімі
• Информатикалық терминді пайдалану
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Білу - 6 минут
Топқа бөлу
Өткен тақырып бойынша таратпа материалдар арқылы сұрақ қою
Ә)Өткен тақырып бойынша сұраққа жауап
№ 1топ
1. WordPad қандай редактор?
2. Мәтіндік редактор дегеніміз не?
3. WordPad редакторының терезе элементтері қандай?
4. WordPad-ты қалай іске қосамыз?
5. Мәтінді не арқылы тереміз?
№2 топ
1. WordPad редакторында үнсіз келісім бойынша жұмыс бетінде жыпылықтап тұратын І тәріздес қандай белгі?
2. Мәтіндік редактордан қалай шығамыз?
3. Мәтін қандай өлшеммен жазылады?
4. Екі сөздің ортасына не қойылады?
5. Мәтін элементтеріне нелер жатады?
«Ой қозғау» 3мин
Жаңа тақырыпты игеруге көмектесу. Интерактивті тақтамен слайд көрсету. Өздеріне мысал келтірту.
. Б) Жаңа сабақ бойынша не білетінін айту.
В) Оқушылар мұғаліммен бірге слайдтар бойынша жұмыс жасайды.
«Ойлан, жұптас, бөліс»
ТҮСІНУ - 5 мин
Тақырыпты оқушылар өздері меңгеруіне мүмкіншілік беру. Постермен жұмыс
А) Әр оқушы өз бетінше тақырыпты оқып түсінеді, жұпта талдайды, топта талдайды, дұрыс немесе дұрыс емес екендігін айтады. Түйінді сөздерді (анықтамаларды) дәптерге жазу.
Ә) Пішімдеу ағымдағы абзацқа немесе мәтіннің ерекшеленген фрагментіне қолданылады. Мәтінді пішімдеу сызғышымен жолақтың Басты-Абзац немесе Абзац бұйрығы сұхбат терезесінің мәзірі бұйрықтарының көмегімен пішімдеуге болады. Пішімдеу сызғышын экраннан алып тастауға және қата қоюға болады. Пішімдеу сызғышын экранда көрсетуге Түр-Көрсету немесе жасыру-Сызғыш бұйрығы жауапты
Түйін
• Мәтінді пішімдеу сызғышымен жолақтың Басты-Абзац тіркеме парағы немесе Абзац бұйрығы сұхбат терезесінің мәзірі бұйрықтарының көмегімен пішімдеуге болады.
• Жолдардың аралығы интервалмен реттеледі
Пішімдеу сызғышын экранда бейнелеу үшін Түр-Көрсету немесе –жасыру- Сызғыш бұйрығы жауап береді
Практикалық кезең
ҚОЛДАНУ – 10 мин
Дарындылық, жас ерекшеліктеріне сай деңгейлік тапсырмалар Компьютермен жұмыс:
А деңгейі
1. Өз аты-жөніңді тер.
2. Оған түс таңда, қаріп өлшемі 16, жолдың ортасына орналастыр.
В деңгейі
Келесі өлең шумағын тер.
Барлығы 14 өлшемді әріптер болсын, оған түс таңда.
Мұғалімге көрсет.
Ақ көгершін
Ақ көгершін, көгершін,
Қолқанат құс сен едің,
Бар, кезіп қайт Ел үшін,
Кең дүниенің көлемін
ТАЛДАУ – 5 минут
Сыни ойлауын дамыту.
Анықтама тұжырымдайды, ережелерді нақтылайды.
Сергіту сәті 3 минут
Логикалық сұрақтар қою.
Екі бала шахматты екі сағат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойнады?
Ж:2 сағат
4 жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі?
Ж:4 минут
Сиыр 4 аяғымен тұрса 200 кг,2 аяғымен тұрса неше кг болады?
Ж:200 кг
Төрт түйеқұс ұшып бара жатыр, біреуін атты нешеуі қалды?
Ж:Түйеқұс ұшпайды
Сағат түнгі 10-да жауын жауып тұрса,24 сағаттан кейін күннің жарқырап тұруы мүмкін бе?
Ж:Жоқ, өйткені 24 сағаттан соң уақыт түнгі 10 – ды көрсетеді
ЖИНАҚТАУ- 5 мин
Оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету
1.Бас әріпті қалай енгіземіз?
2.Бос орын қай кезде қойылады?
3.Enter пернесін қай кезде басу керек?
4.Мәтін бойынша жылжу пернелерін атаңдар.
Бағалау 2 минут
Топ бағалаушылары топ мүшелерін бағалайды.
Қорытынды баға шығару Бағалау парағы бойынша бағалау.
Үйге тапсырма беру / 2 минут
Абзацтар, шегіністер және аралықтар тақырыбын оқып келу Тест шешу
Қосымша тапсырма: Ребус құрау.Үй тапсырмасын күнделікке жазып алу.
Рефлекция / 1 минут
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
Кері байланыс
Достарыңызбен бөлісу: |