7- сынып информатика пәні
пән мұғалімі: Жумадилова Гульнара Мағатқызы
Тақырыбы: Презентация - «Қазақтың ою-өрнегі»
Мақсаты:
Презентацияны құрастыруды, слайдтарды дұрыс орналастыруды, баптауды қалыптастыру.
Оқушының шығармашылық қабілеттерін, іскерлігін дамыту.
Эстетикалық тәрбие, ұлттық өнерге деген сүйіспеншілікті, ұжымдық іс-әрекетке тәрбиелеу.
Типі: Білімді жинақтау.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, қазақ әдебиеті, сурет, өнер, технология, ән-күй.
Қолданылатын құралдар: Дербес компьютер, таратпа карташалар, оқушылардың қол өнерлері.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру. 2'
Үй жұмысын тексеру 10'
Жұмыстарын талдау 10'
Білімді жинақтау 10'
Бекіту 8'
Рефлексия 2'
Бағалау 2'
Үй тапсырмасы 1'
І. Ұйымдастыру кезеңі: (2')
(Бүгінгі күнді және тақырыпты тақтаға алдын ала жазып қою керек)
Сәләмәтсіздер ме балалар!
Сәләмәтсіздер ме құрметті қонақтар!
Бүгінгі сабақты: Ю.Баласағұни сөзімен ашқым келіп отыр:
«Қай істе де өнер – қолдан:
Өнерлі адам жеңер болған.»
Сабағымыздың тақырыбы «Презентация – Қазақтың ою-өрнегі».
Бүгінгі сабаққа оқушылар үлкен жұмыс дайындап келді. Жұмыстарының үш түрімен сіздер танысып отырсыздар: буклет, реферат, қол өнері. Дербес компьютердегі жұмыстарымен алда бізді таныстырады. Сынып екі топқа бөлініп отыр. Әр топ өз қарсылас топтағы оқушыларын тыңдап жұмыстарына баға береді. Баға келесі түрде: егер тапсырма толық болса оюдың бір бөлігін алады, жартылай болса сол бөліктін жартысын алады, жоқ болса ою берілдмейді.
Мотивация: Балалар сіздердің құрастырған жұмыстарыңызды ағылшын құрастырушы Томас Эдисон сөзімен айтатын болсақ: «Шығармашылық - 99% еңбек және 1% қанаттану».
ІІ. Үй жұмысын тексеру: (10')
Ендеше 1 топ оқушылары бізді өз жұмыстарымен таныстырып кетсін. (әр оқушыға 1' беріледі). Қаншалықты оқушы өз жұмысымен қанаттанды.
Енді келесі топтын уақыты келді.
ІІІ. Жұмыстарын талдау: (10')
Алдарыныздағы жатқан алгоритм бойынша жұмыстарын талдап, баға беріңіздер.
Алгоритм:
Жұмыстын дизайні.
Презентация мүмкіндіктерін толық қолдануы.
Тақырып толық жеткізілген.
Уақыт өлшемі сақталды.
Әр этап нақты көрсетілген.
5 ұпай – оюдың бір бөлігі.
4 ұпай – бөліктін жартысы.
ІV. Білімді жинақтау: (10')
1. «Дәлдеп көзде» (Екі бағанның сәйкес келетің жұпты табу. Әр оқушы ойланбастан бір жауапты айту керек. Дұрыс жауап – оюдың бір бөлігі.
Толықтырған оқушыға – бөліктін жартысы.)
І топ
1. Презентация 1. Қосымша мәтіндік ақпарат
2. Кәдімгі режим 2. Слайд бірлестігі
3. Колонтитул 3. Редактрлеуге ынғайлы
4. Презентация құрамы 4. Электрондық көрініс
ІІ топ
1. Слайд негізі 1.Үлгі бойынша презентацияны құру
2. Сұрыптау режимі 2. Объектінің жасанды қозғалысы
3. «Автосодержание шебері 3. Енгізілген объект немесе мәтін
4. Анимация 4. Бір уақытта барлық слайдтарды көру
2. «Арқан тартыс» (Тақта алдына ұзын жіп байланады. Киіз үй жиһаздары, ұлттық киімдер, зергерлік бұйымдар, т.б. суреттер салынған конверттер ілінеді. әрбір оқушы өзіне ұнаған конвертті алады, ішіндегі сұрақтарға жауап береді. Топтағы оқушылар бір - біріне көмектеседі. Дұрыс жауап – оюдың бір бөлігі. Толықтырған оқушыға – бөліктін жартысы.)
Киіз үй – Презентацияға дыбысты енгізу үшін орындалатын команда.
Сандық – Суреттін түсін өзгерту.
Ыдыс аяқ – Колонтитулды слайдқа енгізу.
Жүзік – Слайд үлгісін редактрлеу.
Ою – Фонды өзгерту.
Білезік – Мәтіннің қатесін түзету, редактрлеу.
Сырға – Анимацияны енгізу.
Қапсырма – Слайд моделін толық экранда көрсету.
V. Бекіту: (8')
Тапсырма. Әр оқушы өзінің оюына бір слайдтан құрастырған жарнама жасау керек.
VІ. Рефлексия: (2')
Слайдты құрастыру туралы айтып кету.
Бүгінгі сабақта қандай нәтижеге жеттік? (Слайдтарды құрастыру дағдысын қалыптастырдық)
Қазақтың ою мен информатика сабағының қандай байданысы бар? (Оюдың құрастыру жолдарын қарастырдық, оюды компьютерге салуды үйрендік, ою туралы толық мәліметтерді презентацияға құрастырып, Интернетке жариялауға болады)
Қандай пәнаралық байланыс бар?
VІІ. Бағалау: (2')
Еік топтан ең көп ою бөліктерін жинап, толық ою құрастырғандар жеңеді.Төрт бөліктен құрастырылған оюы бар оқушылар 5 бағасын алады. Оюдың бір бөлігіне жете алмаған оқушы 4 бағасын алады. Басқа оқушыларға баға қойылмайды.
VІІІ. Үй тапсырмасы: (1')
Power Point бағдарламасын бір суретке түсіру. (үй, ағаш, гүл т.б. әр оқушының фантазиясына байланысты), ол суретте бағдарламамен атқаратың жұмыс толық қаралу керек: жұмыс істеу командалары, негізігі элементтері, орындалу реті.
Бүгінгі сабақты Юсуф Баласағуни сөзімен аяқтағым келеді:
«Түйсік болып, қансаң білім нәріне –
Жетер қолың ой-тілектің бәріне.»
Сау болыңыздар!
2 класс Развитие речи
Предподаватель: Кулмашева Б.К.
Тема: Слова с сочетаниями жи – ши
Цель: 1.Обучающая – обучение правильному правописанию
сочетании жи – ши;
2. Развивающая – развивать речевые навыки, творческую
способность учащихся;
3. Воспитывающая – воспитание гуманного отношения к природе,
зверям и птицам.
Тип: объяснение новой темы
Этапы
|
Задачи
|
Действие учителя
|
Действие учащихся
|
І. Опрос д/з
ІІ. Мотивация
ІІІ. Объяснение
новой темы
ІҮ. Закрепление
Ү. Вывод
ҮІ. Оценка с комментарием
ҮІІ. Д/З
|
А) показ слов с щипящими буквами
Б) показ картинок
В) устное упражнение в распознавании шипящих звуков в виде игры
Переход к новой теме –
отгадка загадок
Физминутка
А) выполение упр.84 стр.40 ( пособие) на доске
Б) выборочный диктант ( Рамзаева, стр. 53)
В) устное упр.2 стр.94
«Родное слово»
Г) работа по картинке
|
- Прочитайте и назовите буквы, которые мы прошли на прошлом уроке
- Чем эти звуки похожи?
- Как они произносятся?
- Как называются эти согласные?
- Посмотрите на эти картинки, что здесь вы видите?
- Найдите в этих словах шипящие буквы
Игра называется «Кто больше?». Условие игры таково: поднимите руку, если слышите в словах шипящие звуки
А теперь, ребята, с вами будем отгадывать загадки, слушаем внимательно.
- Сердитый недотрога
Живет в глуши лесной
Иголок очень много
А нитки ни одной
- Два березовых коня
Через лес несут меня
Кони эти рыжи
А зовут их ...
- Что за звездочки сквозные
На пальто и на платке,
Все сквозные – вырезные,
А возьмешь – вода в руке
- Шелестя, шурша, травой
Засвистел вдруг шнур живой
Вот он встал и зашипел
Подходи, кто очень смел
Ребята, чем эти слова похожи?
Конечно, и сегодняшняя тема урока «Слова с сочетаниями жи - ши». Мы познакомимся с правописанием жи – ши.
Как нам уже известно, звуки ж,ш – всегда твердые. А мы знаем, что после твердых согласных всегда пишутся твердые гласные ( а, о, у, ы, э), а после мягких – я,е,е,ю,и
А почему тогда после твердых ж,ш пишется и ( разве и не мягкий гласный?)
Здесь написание не соответствует произношению. Написание слогов жи,ши
С буквой и является исключением из правил. Как это можно объяснить?
Это объясняется тем, что когда-то в древние времена звуки ж,ш были мягкими, поэтому после букв ж,ш писали
в соответствии с произношением букву и. А в настоящее время ж,ш является твердыми, но пишутся с буквой и по традиции.
Ребята, вы не устали? Давайте, прежде чем приступить к выполнению упражнении для закрепления новой темы, разминуться, взбодриться, отдохнуть немножко. Все встали, повторяйте стишок и мои движения:
Выпишите слова со слогами жи-ши
- В воздухе кружились
Легкие снежинки.
- Зимой ежи спят.
- На снегу под деревом валялись пустые шишки
Вставьте слоги жи, ши
А теперь поработаем с картинкой. Пусть сначала Азамат прочтет нам стихотворение, а мы внимательно послушаем.
А теперь придумайте веселую сказку.
( на доке написать вспомогательные слова: ежик, жил-был, дружил, решил, положил)
Подведем сегодняшний урок. Чему мы сегодня научились? Сформулируйте правило.
Пособие стр.41 упр.88
|
Ж,Ш,Ч,Щ
Согласные звуки
С шипением
Шипящие согласные
Еж, солнышко, зайчик, бабочка,
Чижики
Ж, ш,ч, щ
Чернила, цветок, часы, зонт, журнал, ворона, задача, платок, роща, бумага, железо, пища, рот, мышеловка, шутка
Ежик
Лыжи
Снежинка
ужи
Во всех словах жи – ши
Пролетел веселый жук (ж-ж-ж)
Зазвенел комарик вдруг (з-з-з)
Ветер ветки раскачал ( у-у-у )
Шарик громко зарычал ( р-р-р )
Зашумел в воде камыш (ш-ш-ш)
И опять настала тишь ( ш-ш-ш )
Снежинки
Ежи
Шишки
Живет, мыши, машина, жираф
Жи-ши всегда пишутся с буквой и
|
Достарыңызбен бөлісу: |