5 сынып “Математика”



жүктеу 5,06 Mb.
бет1/50
Дата08.03.2018
өлшемі5,06 Mb.
#11895
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   50

Пәні: Математика. Сынып 5 Сабақ реті: Мерзімі:..................

Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.

Сабақтың мақсаты: Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту қасиетін меңгеру.

Сабақтың менміндеттері:

1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал

санға” көбейту жөнінде білім беру.



2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы

Оқушылардың ойлау қабілетін және

білімдерін дамыту.

3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке

тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру.

Сабақтың типі: Оқушылардың білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.

Оқытудың,оқытудағы тәсілі: ББҮ кестесі, Миға шабуыл, ЖИГСО 2 ,Кубизм әдісі, Оқулықпен жұмыс, Екі жұлдыз бір тілек

Көрнекілік:ББҮ кестесі, қима қағаздар, стикерлер және маркерлер

Қолданылған әдеб-р: “Математика” анықтамалық материалдар. А.Гусев..

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сынып бөлмесінің тазалығына және оқушылардың көңіл-күйіне назар аудару. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.Жүректен-жүрекке психологиялық тренингі.Оқушылар 1-ден 4-ке дейін саналып топқа бөлінеді.

2) Оқушылар құрастырған суреттері арқылы топтасады.
II. Жаңа материалды игеруге дайындық кезеңі:

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалды игеру кезеңі:

М-1:


а) 4,23*5 = 4,23+4,23+4,23+4,23+4,23+4,23 = 21,25

4,23 8,46 16,92

+ 4,23 + 8,46 + 4,23

8,46 16,92 21,15

ә) Аралас сан түріне келтіріп көбейтейік:

4,23*5 = 4 23 00*5 = 423 00*5 = 423*5 100 = 2115 100 = 21 15 100 = 21,15


б) 4,23

* 5


21,15

Анықтама: Ондық бөлшекті натурал саеға көбейту үшін:

  1. Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейткендей көбейту керек.

  2. Шыққан көбейтіндіде оң жақтан ондық бөлшекте үтірден кейін неше ондық таңба болса, сонша цифрмен үтір айыру керек.

М-2: 25,85 8,9

* 7 * 4


180,95 35,6
М-3: 0,009 М-4: 7,465*10 = 77,65

* 7


0,063 7,465

* 10


0000

7465


74,650

Анықтама: Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с.с сандарға көбейткенде ондық бөлшектің үірін разряд бірлігінде неще нөл ьолса, сонша цифрға оңға қарай жылжыту керек.

Көбейтудің:



  1. Ауыстырымдылық

  2. Терімділік

  3. Үлестірімділік қасиеттері сақталады

М: 1) 2,81*3 = 8,43 2,81*3 = 3*2,81

3*2,81 = 8,43



  1. ( 3*2,5 )*4 = ( 2,5*4 )*3 = 10*3 = 30

( 3*2,5 )*4 = 7,5*4 = 30
3) ( 6,3+2 )*5 = 8,3*5 = 41,5

( 6,3+2 )*5 = 6,3*5+2*5 = 31,5+10 = 41,5

IV. Оқушылардың жаңа материалды игеру деңгейін анықтау.


  1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі

  2. Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с.с сандарға көбейту ережесі

  3. Көбейтудің қасиеттері

V. Жаңа материалды 1079,1081,1083 есептерін шығару арқылы бекіту.

№ 1079 ( ауызша )

№ 1081 ( ауызша )

№ 1083


  1. 105*20 = 30 4 0,06*30 = 1,8 7. 0,08*400 = 32

  2. 0,7*40 = 28 5 0,33*40 = 13,2 8. 1,23*600 = 738

  3. 3,6*70 = 252 6.651*50 = 32,55 9. 0,91*7000 = 6370

№ 1085

V = 332.5 м/c S = V * t = 332.5*4 = 1330 (м)

t = 4c

S = ?


VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:

  1. Үйге:1080,1082,1086

  2. Сабақты қорытындылау.

Пәні: Математика Сынып 5 Сабақ реті 116


Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.

Сабақтың мақсаты менміндеттері:

1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал

санға” көбейту жөнінде білім беру.



2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы

Оқушылардың ойлау қабілетін және

білімдерін дамыту.

3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке

тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Теориялық, практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Сабақтың типі: Жаңа материалды оқыту. Оқушылардың

білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.


Көрнекілік: ДҚҚ № ______, Таблица_______________________________

Қолданылған әдеб-р: “Математика” анықтамалық материалдар. А.Гусев..

Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушыларды түгелдеу және сыныптың тазалығына

мән беру


ә) Балалардың сабақта жұмыс істеу дайындығын

тексеру.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №1080,1082,1086 есептерінің шығарылуының дұрыстығын

тексеру,қаткліктер болса жою.

№1080

1) 6,3*7=44,1 4) 4,5*12=54 7) 9,03*17=153,51



2) 8,35*3=25,05 5) 8,31*14=116,34 8) 9,04*15=135,6

3) 9,6*8=76,8 6)9,5*11=104,5 9)2,15*12=25,8


№1082

1)0,5*45=22,5 4) 0,8*5=4 7) (1,7+2)*4=14,8

2) 0,4*40=16 5) 0,7*3=2,1 8) (5,3+1,4)*3=20,1

3)0,2*9=1,8 6) 0,3*25=7,5 9) (6,15+3,5)*5=48,25

№1086

V=74,8км/сағ S=v*t=74,8*4=299,2 (км)



T=4сағ

S= ?


ІІІ. Өтілген тақырыпты пысықтау.

  1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі.

  2. Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 т.с.с. сандарға көбейту ережесі.

  3. Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту барысында көбейтудің қандай қасиеттері сақталады?


IV. Сынып жұмысында №1087,1089,1091,1092,1093, 1095 есептерін шығару.
№1087

Әрқайсысы- 6,35 см. Шешуі: 6,35*4=25,4 см

Бөлік саны -4

Барлығы -? С


№1089

1 кг. -260 тг. Шешуі: 1) 260*3,5=910 (тг)

1) 3кг.500г.=35 кг-? тг7 2)26,а (тг)

2) а кг -? Тг.


№1091

1 га -75,3ц шешуі: 1) 7*75,36=527,1 (ц)

1) 7 га -?ц 2) 5*75,3=376,5 (ц)

2) 5 га - ?ц 3) 4*75,3=301,2 (ц)

3) 4 га -? ц
№1092

1)6,5*3>0,65*3 3)0,91*12<9,1*12

2)0,17*5<1,7*5 4) 10,3*9>1,03*9
№1093

1) 4,25км=4,25*1000м=4250м

0,82км=820м

0,021км=21м

1,8км=1800м

2) 16,3кг=16300г

6,25кг=6250г

0,64кг=640г

0,003ккг=3г

3) 0,5сағ=0,5*60мин=30мин

1,2сағ=1,2*60мин=72мин

2,1сағ=2,1*60мин=126мин

4,6сағ=4,6*60мин=276мин

4) 3,2мин=3,2*60=192сек

4,5мин=270сек

0,7мин=42сек

9,25мин=555сек

№1095


1) 5,13 2) 67,5 3) 0,716

х 34 х 20 х 14

2052 000 2864

+ 1539 + 1350 + 716

174,42 1350,0 10,024
V. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:

1. Үйге: № 1088,1090,1094.

2. Сабақты қорытындылау.

Пәні: Математика Сынып 5 Сабақ реті 117


Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.

Сабақтың мақсаты менміндеттері:

1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал

санға көбейту” тақырыбынан білімдерін

толықтыру, жетілдіру.

2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы

оқушылардың ойлау қабілетін және

білімдерін дамыту.

3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке

тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Сабақтың типі: Жаңа материалды оқыту. Оқушылардың

білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.


Көрнекілік: ДҚҚ № ______, Таблица_______________________________

Қолданылған әдеб-р: “Математика” самостоятельные и контрольные работы.

А.П.Ершова



Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушыларды түгелдеу және сыныптың тазалығына

мән беру


ә) Балалардың сабақта жұмыс істеу дайындығын

тексеру.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №1088,1090,1094 есептерінің шығарылуының дұрыстығын

тексеру, қателіктер болса жою.

№ 1088. Бір құб-ң ұз-ғы – 13,75м

18 құб-ң ұз-ғы - ? м

Шешуі: 13,75*18 = 247,5м 13,75

* 18


11000

+ 1375


247,50
№ 1090. а = 5,7 Р = 4а = 4*5,7 = 22,8 см

Р = ?


№ 1094. 1) х = 5 болғанда, 2,9х = 2,9*5 = 14,5

х = 10 болғанда, 2,9х = 2,9*10 = 29

х = 100 болғанда, 2,9х = 2,9*100 = 290

2) х = 9, у = 28,05 бодғанда 1,6х +у = 1,6*9 + 28,05 = 14,4 + 28,05 = 42,45

3) х = 20, у = 6 б-да, 2,81х + 1,8у = 2,81*20 + 1,8*6 = 56,2 + 10,8 = 67

4) х =100, у = 10 б-да, 7,5х + 6,91у = 7,5*100 + 6,91*10 = 750 + 69,1 = 891,1


III Өтілген тақырып бойынша пысықтау:

  1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі

  2. Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с сандарға көбейту ережесі

  3. Көбейтудің қасиеттері

IV Сынып жұмысында №1092,1096,1098,1101,1102 есептерін шығару.


№ 1092. 1) 6,5*3 > 0.65*3 3) 0.91*12 < 9.1*12

2) 0.17*5 < 1.7*5 4) 10.3*9 > 1.03*9


№ 1096. 1) (2,6 + 3,7)*5 = 31,5 2) (18,07 – 6,03)*8 = 96,32

2,6 6,3 18,07 12,04

+ 3,7 * 5 - 6,03 * 8

6,3 31,5 12,04 96,32

3) (24,95 + 17,8)*9 = 384,75 4) (375,3 + 46,79)*10 = 4220,9

24,95 42,75 375,3

+ 17,8 * 9 + 46,79

42,75 384,75 422,09

5) (48,316 – 19,83)*20 = 569,72 6) (15,07 – 8,9)*30 = 185,1

48,316 28,486 15,07 6,17

- 19,83 * 20 - 8,9 * 30

28,486 569,720 6,71 185,10

7) (2 – 0,7)*50 = 65 8) (39,8 + 116,7)*12*5 = 9390

2,0 1,3 39,8 156,5

- 0,7 * 50 + 116,7 * 60

1,3 65,0 156,5 9390,0

№ 1098. 1. (5*3,16)*4 = 3,16*20 = 63,2 4. (0,01*15)*4 = 0,01*60 = 0,6

2. 12*(0,05*5) = 0,05*60 = 3 5. 16*(0,9*5) = 0,9*80 = 72

3. 18*(2,7*5) = 2,9*90 = 261 6. (3*0,25)*4 = (0,25*4)*6*3 = 1*3 = 3

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:

1. Үйге: № 1099,1097,1100.

2. Сабақты қорытындылау.


Пәні: Математика Сынып 5 Сабақ реті 118
Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.

Сабақтың мақсаты менміндеттері:

1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал

санға көбейту” тақырыбынан білімдерін

толықтыру, жетілдіру.

2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы

оқушылардың ойлау қабілетін және

білімдерін дамыту.

3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке

тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Сабақтың типі: Жаңа материалды оқыту. Оқушылардың

білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.


Көрнекілік: ДҚҚ № ______, Таблица_______________________________

Қолданылған әдеб-р: “Математика” самостоятельные и контрольные работы.

А.П.Ершова


Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушыларды түгелдеу және сыныптың тазалығына

мән беру


ә) Балалардың сабақта жұмыс істеу дайындығын

тексеру.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №1097,1099,1100 есептерінің шығарылуының дұрыстығын

тексеру,қаткліктер болса жою.

№ 1097. 1) 2,3*11 + 1,8*15 = 52,3 2) 6,25*16 + 18,9*21 = 496,9

2,3 1,8 25,3 6,25 18,9 396,9

* 11 * 15 +27 * 16 * 21 +100

23 90 52,3 3750 189 496,9

+23 + 18 625 +378

25,3 27,0 100,00 369,9

3) 9,03*25 – 107*15 = 386,25 4) 12,01*6 – 9,08*7 = 8,5

9,03 10,7 225,75 12,01 9,08 72,06

* 25 * 15 +160,5 * 6 * 7 - 63,56

4515 535 386,25 72,06 63,56 8,50

+1806 +107

225,75 160,5

5) 1,5*10 + 2,08*45 = 108,6 6) 12,08*100 – 75,6*11 = 376,4

1,5 2,08 93,6 12,08 75,6 1208

* 10 * 45 + 15 * 100 * 11 - 831,6

15 1040 108,6 1208 756 376,4

+ 832 +756

93,60 831,6


7) 46,131*10 + 91,05*100 = 461,31 + 9105 = 9566,31

9105


+ 416,31

9566,31
8) 5803*20 – 49,07*15 = 429,95

58,3 49,07 1166

* 20 * 15 - 736,05

1166,0 24535 429,95

+ 4907


736,05
№ 1099. 1) 1,2; 2,4; 4,8; 9,6; 19,2; 38,4

2) 0,1; 0,5; 2,5; 12,5; 62,5; 312,5


№ 1100. 1) 2,3а + в 3) kn - c

2) (k – 4,6)*m 4) (m + n)k


III Өтілген тақырып бойынша пысықтау:

1.Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі

2.Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с сандарға көбейту ережесі

3.Көбейтудің қасиеттері


IV Сынып жұмысында №1108,1109,1110,1112,1113,1117 есептерін шығару.

№1107


К) Ә)

жүктеу 5,06 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   50




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау