Пәні: Математика. Сынып 5 Сабақ реті: Мерзімі:..................
Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.
Сабақтың мақсаты: Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту қасиетін меңгеру.
Сабақтың менміндеттері:
1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал
санға” көбейту жөнінде білім беру.
2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы
Оқушылардың ойлау қабілетін және
білімдерін дамыту.
3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру.
Сабақтың типі: Оқушылардың білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.
Оқытудың,оқытудағы тәсілі: ББҮ кестесі, Миға шабуыл, ЖИГСО 2 ,Кубизм әдісі, Оқулықпен жұмыс, Екі жұлдыз бір тілек
Көрнекілік:ББҮ кестесі, қима қағаздар, стикерлер және маркерлер
Қолданылған әдеб-р: “Математика” анықтамалық материалдар. А.Гусев..
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сынып бөлмесінің тазалығына және оқушылардың көңіл-күйіне назар аудару. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.Жүректен-жүрекке психологиялық тренингі.Оқушылар 1-ден 4-ке дейін саналып топқа бөлінеді.
2) Оқушылар құрастырған суреттері арқылы топтасады.
II. Жаңа материалды игеруге дайындық кезеңі:
Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
III. Жаңа материалды игеру кезеңі:
М-1:
а) 4,23*5 = 4,23+4,23+4,23+4,23+4,23+4,23 = 21,25
4,23 8,46 16,92
+ 4,23 + 8,46 + 4,23
8,46 16,92 21,15
ә) Аралас сан түріне келтіріп көбейтейік:
4,23*5 = 4 23 00*5 = 423 00*5 = 423*5 100 = 2115 100 = 21 15 100 = 21,15
б) 4,23
* 5
21,15
Анықтама: Ондық бөлшекті натурал саеға көбейту үшін:
Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейткендей көбейту керек.
Шыққан көбейтіндіде оң жақтан ондық бөлшекте үтірден кейін неше ондық таңба болса, сонша цифрмен үтір айыру керек.
М-2: 25,85 8,9
* 7 * 4
180,95 35,6
М-3: 0,009 М-4: 7,465*10 = 77,65
* 7
0,063 7,465
* 10
0000
7465
74,650
Анықтама: Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с.с сандарға көбейткенде ондық бөлшектің үірін разряд бірлігінде неще нөл ьолса, сонша цифрға оңға қарай жылжыту керек.
Көбейтудің:
Ауыстырымдылық
Терімділік
Үлестірімділік қасиеттері сақталады
М: 1) 2,81*3 = 8,43 2,81*3 = 3*2,81
3*2,81 = 8,43
( 3*2,5 )*4 = ( 2,5*4 )*3 = 10*3 = 30
( 3*2,5 )*4 = 7,5*4 = 30
3) ( 6,3+2 )*5 = 8,3*5 = 41,5
( 6,3+2 )*5 = 6,3*5+2*5 = 31,5+10 = 41,5
IV. Оқушылардың жаңа материалды игеру деңгейін анықтау.
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі
Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с.с сандарға көбейту ережесі
Көбейтудің қасиеттері
V. Жаңа материалды 1079,1081,1083 есептерін шығару арқылы бекіту.
№ 1079 ( ауызша )
№ 1081 ( ауызша )
№ 1083
105*20 = 30 4 0,06*30 = 1,8 7. 0,08*400 = 32
0,7*40 = 28 5 0,33*40 = 13,2 8. 1,23*600 = 738
3,6*70 = 252 6.651*50 = 32,55 9. 0,91*7000 = 6370
№ 1085
V = 332.5 м/c S = V * t = 332.5*4 = 1330 (м)
t = 4c
S = ?
VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:
Үйге:1080,1082,1086
Сабақты қорытындылау.
Пәні: Математика Сынып 5 Сабақ реті 116
Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.
Сабақтың мақсаты менміндеттері:
1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал
санға” көбейту жөнінде білім беру.
2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы
Оқушылардың ойлау қабілетін және
білімдерін дамыту.
3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Теориялық, практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.
Сабақтың типі: Жаңа материалды оқыту. Оқушылардың
білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.
Көрнекілік: ДҚҚ № ______, Таблица_______________________________
Қолданылған әдеб-р: “Математика” анықтамалық материалдар. А.Гусев..
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушыларды түгелдеу және сыныптың тазалығына
мән беру
ә) Балалардың сабақта жұмыс істеу дайындығын
тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №1080,1082,1086 есептерінің шығарылуының дұрыстығын
тексеру,қаткліктер болса жою.
№1080
1) 6,3*7=44,1 4) 4,5*12=54 7) 9,03*17=153,51
2) 8,35*3=25,05 5) 8,31*14=116,34 8) 9,04*15=135,6
3) 9,6*8=76,8 6)9,5*11=104,5 9)2,15*12=25,8
№1082
1)0,5*45=22,5 4) 0,8*5=4 7) (1,7+2)*4=14,8
2) 0,4*40=16 5) 0,7*3=2,1 8) (5,3+1,4)*3=20,1
3)0,2*9=1,8 6) 0,3*25=7,5 9) (6,15+3,5)*5=48,25
№1086
V=74,8км/сағ S=v*t=74,8*4=299,2 (км)
T=4сағ
S= ?
ІІІ. Өтілген тақырыпты пысықтау.
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі.
Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 т.с.с. сандарға көбейту ережесі.
Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту барысында көбейтудің қандай қасиеттері сақталады?
IV. Сынып жұмысында №1087,1089,1091,1092,1093, 1095 есептерін шығару.
№1087
Әрқайсысы- 6,35 см. Шешуі: 6,35*4=25,4 см
Бөлік саны -4
Барлығы -? С
№1089
1 кг. -260 тг. Шешуі: 1) 260*3,5=910 (тг)
1) 3кг.500г.=35 кг-? тг7 2)26,а (тг)
2) а кг -? Тг.
№1091
1 га -75,3ц шешуі: 1) 7*75,36=527,1 (ц)
1) 7 га -?ц 2) 5*75,3=376,5 (ц)
2) 5 га - ?ц 3) 4*75,3=301,2 (ц)
3) 4 га -? ц
№1092
1)6,5*3>0,65*3 3)0,91*12<9,1*12
2)0,17*5<1,7*5 4) 10,3*9>1,03*9
№1093
1) 4,25км=4,25*1000м=4250м
0,82км=820м
0,021км=21м
1,8км=1800м
2) 16,3кг=16300г
6,25кг=6250г
0,64кг=640г
0,003ккг=3г
3) 0,5сағ=0,5*60мин=30мин
1,2сағ=1,2*60мин=72мин
2,1сағ=2,1*60мин=126мин
4,6сағ=4,6*60мин=276мин
4) 3,2мин=3,2*60=192сек
4,5мин=270сек
0,7мин=42сек
9,25мин=555сек
№1095
1) 5,13 2) 67,5 3) 0,716
х 34 х 20 х 14
2052 000 2864
+ 1539 + 1350 + 716
174,42 1350,0 10,024
V. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:
1. Үйге: № 1088,1090,1094.
2. Сабақты қорытындылау.
Пәні: Математика Сынып 5 Сабақ реті 117
Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.
Сабақтың мақсаты менміндеттері:
1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал
санға көбейту” тақырыбынан білімдерін
толықтыру, жетілдіру.
2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы
оқушылардың ойлау қабілетін және
білімдерін дамыту.
3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.
Сабақтың типі: Жаңа материалды оқыту. Оқушылардың
білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.
Көрнекілік: ДҚҚ № ______, Таблица_______________________________
Қолданылған әдеб-р: “Математика” самостоятельные и контрольные работы.
А.П.Ершова
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушыларды түгелдеу және сыныптың тазалығына
мән беру
ә) Балалардың сабақта жұмыс істеу дайындығын
тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №1088,1090,1094 есептерінің шығарылуының дұрыстығын
тексеру, қателіктер болса жою.
№ 1088. Бір құб-ң ұз-ғы – 13,75м
18 құб-ң ұз-ғы - ? м
Шешуі: 13,75*18 = 247,5м 13,75
* 18
11000
+ 1375
247,50
№ 1090. а = 5,7 Р = 4а = 4*5,7 = 22,8 см
Р = ?
№ 1094. 1) х = 5 болғанда, 2,9х = 2,9*5 = 14,5
х = 10 болғанда, 2,9х = 2,9*10 = 29
х = 100 болғанда, 2,9х = 2,9*100 = 290
2) х = 9, у = 28,05 бодғанда 1,6х +у = 1,6*9 + 28,05 = 14,4 + 28,05 = 42,45
3) х = 20, у = 6 б-да, 2,81х + 1,8у = 2,81*20 + 1,8*6 = 56,2 + 10,8 = 67
4) х =100, у = 10 б-да, 7,5х + 6,91у = 7,5*100 + 6,91*10 = 750 + 69,1 = 891,1
III Өтілген тақырып бойынша пысықтау:
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі
Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с сандарға көбейту ережесі
Көбейтудің қасиеттері
IV Сынып жұмысында №1092,1096,1098,1101,1102 есептерін шығару.
№ 1092. 1) 6,5*3 > 0.65*3 3) 0.91*12 < 9.1*12
2) 0.17*5 < 1.7*5 4) 10.3*9 > 1.03*9
№ 1096. 1) (2,6 + 3,7)*5 = 31,5 2) (18,07 – 6,03)*8 = 96,32
2,6 6,3 18,07 12,04
+ 3,7 * 5 - 6,03 * 8
6,3 31,5 12,04 96,32
3) (24,95 + 17,8)*9 = 384,75 4) (375,3 + 46,79)*10 = 4220,9
24,95 42,75 375,3
+ 17,8 * 9 + 46,79
42,75 384,75 422,09
5) (48,316 – 19,83)*20 = 569,72 6) (15,07 – 8,9)*30 = 185,1
48,316 28,486 15,07 6,17
- 19,83 * 20 - 8,9 * 30
28,486 569,720 6,71 185,10
7) (2 – 0,7)*50 = 65 8) (39,8 + 116,7)*12*5 = 9390
2,0 1,3 39,8 156,5
- 0,7 * 50 + 116,7 * 60
1,3 65,0 156,5 9390,0
№ 1098. 1. (5*3,16)*4 = 3,16*20 = 63,2 4. (0,01*15)*4 = 0,01*60 = 0,6
2. 12*(0,05*5) = 0,05*60 = 3 5. 16*(0,9*5) = 0,9*80 = 72
3. 18*(2,7*5) = 2,9*90 = 261 6. (3*0,25)*4 = (0,25*4)*6*3 = 1*3 = 3
V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:
1. Үйге: № 1099,1097,1100.
2. Сабақты қорытындылау.
Пәні: Математика Сынып 5 Сабақ реті 118
Сабақтың тақырыбы: §34. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.
Сабақтың мақсаты менміндеттері:
1. Білімділік мақсаты: Оқушыларға “ондық бөлшекті натурал
санға көбейту” тақырыбынан білімдерін
толықтыру, жетілдіру.
2. Дамытушылық мақсаты: Әр түрлі есептерді шығару арқылы
оқушылардың ойлау қабілетін және
білімдерін дамыту.
3. Тірбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.
Сабақтың типі: Жаңа материалды оқыту. Оқушылардың
білімін,білігін және дағдысын жетілдіру.
Көрнекілік: ДҚҚ № ______, Таблица_______________________________
Қолданылған әдеб-р: “Математика” самостоятельные и контрольные работы.
А.П.Ершова
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушыларды түгелдеу және сыныптың тазалығына
мән беру
ә) Балалардың сабақта жұмыс істеу дайындығын
тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №1097,1099,1100 есептерінің шығарылуының дұрыстығын
тексеру,қаткліктер болса жою.
№ 1097. 1) 2,3*11 + 1,8*15 = 52,3 2) 6,25*16 + 18,9*21 = 496,9
2,3 1,8 25,3 6,25 18,9 396,9
* 11 * 15 +27 * 16 * 21 +100
23 90 52,3 3750 189 496,9
+23 + 18 625 +378
25,3 27,0 100,00 369,9
3) 9,03*25 – 107*15 = 386,25 4) 12,01*6 – 9,08*7 = 8,5
9,03 10,7 225,75 12,01 9,08 72,06
* 25 * 15 +160,5 * 6 * 7 - 63,56
4515 535 386,25 72,06 63,56 8,50
+1806 +107
225,75 160,5
5) 1,5*10 + 2,08*45 = 108,6 6) 12,08*100 – 75,6*11 = 376,4
1,5 2,08 93,6 12,08 75,6 1208
* 10 * 45 + 15 * 100 * 11 - 831,6
15 1040 108,6 1208 756 376,4
+ 832 +756
93,60 831,6
7) 46,131*10 + 91,05*100 = 461,31 + 9105 = 9566,31
9105
+ 416,31
9566,31
8) 5803*20 – 49,07*15 = 429,95
58,3 49,07 1166
* 20 * 15 - 736,05
1166,0 24535 429,95
+ 4907
736,05
№ 1099. 1) 1,2; 2,4; 4,8; 9,6; 19,2; 38,4
2) 0,1; 0,5; 2,5; 12,5; 62,5; 312,5
№ 1100. 1) 2,3а + в 3) kn - c
2) (k – 4,6)*m 4) (m + n)k
III Өтілген тақырып бойынша пысықтау:
1.Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесі
2.Ондық бөлшекті 10,100,1000 т.с сандарға көбейту ережесі
3.Көбейтудің қасиеттері
IV Сынып жұмысында №1108,1109,1110,1112,1113,1117 есептерін шығару.
№1107
К) Ә)
Достарыңызбен бөлісу: |