№25 Г.Титов атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі - №25 Г.Титов атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
- Қазақтың көрнекті ғалымы
- Шоқан Уалиханов
- Пән мұғалім: Д.Талипов
Сабақтың мақсаты: - Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: “Білген сайын келеді біле бергім, Біле беру емес пе тілегі елдің” – демекші, туған жердің тарихын, соның ішінде Шоқанның өмірі мен қызметімен таныстыра отырып, шығыстанушы, тарихшы, этнограф, ағартушы болғандығын ашып көрсету.
- Дамытушылық: Оқушылардың осы сабаққа деген белсенділігін, қызығушылығын арттырып, ойлау, сөйлеу, танымдық, ізденімпаздық қасиетін арттыру
- Тәрбиелік: “Туған жерді сүю парыз, сүю үшін тарихын білу парыз” – дегендей, өз отанының тарихын біліп қана қоймай, туған жерге деген сүйіспеншілікке, елін қорғауға, ерлікке, Отанын құрметтеуге тәрбиелеу.
- Сабақтың түрі: Ізденіс сабағы
- Қолданылатын әдістер: интерактивті тақта, топтастыру, кесте, тест, баяндау, сұрақ-жауап.
- Сабақтың көрнекілігі: ҚР саяси картасы, тарихи тұлғалар, слайд, буклеттер
Сабақтың барысы: - Сабақтың барысы:
- І Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, зейінді сабаққа аудару.
- ІІ Үй тапсырмасын сұрау:
- “Кім жылдам?” ойыны
- “Ән десе әндетеміз,
- Жыл көрсек сөйлетеміз”
- 3. Кесте толтыру /бір-бір оқушыдан шығып толтыру керек/
- 4. “Жұмбақ шешу” ойыны
1. “Кім жылдам?” ойыны: - 1. “Кім жылдам?” ойыны:
- Дала қайнары мен Түріктер алқабынан 15 сұрақтан беріледі.
- 2. “Ән десе әндетеміз,
- Жыл көрсек сөйлетеміз”
- Қаратаудың басынан көш келеді
- Көшкен сайын бір тайлақ бос келеді.
- Қарындастан айрылған жаман екен
- Екі көзден мөлтілдеп жас келеді –
- бұл өлең шумақтары қазақ халқының қай қиын-қыстау кезінде туған ән?
- 1635ж 1710 ж. 1726ж. 1731ж.
- 1711ж 1771ж 1781ж
- 1845ж 1969ж 1929ж 1940ж
-
| | | | | - Абылай хан қай жылы дүниеге келді?
| | | | - Түрік қағанатының құрылуы
| | | | - Кіші жүздің Ресей құрамына кіруі қай жылы?
| | | | - Қазақ хандығы қай жылы құрылды?
| | | | | | | | - Қышқа жазылған сурет жазулар
| | | | - Монғолдардың Отырарға шабуылы қай жылы?
| | | | - Теңгелерді, құйма ақша тарихын зерттейтін көмекші пән
| | | | - Абылай қай батырға “Дарабоз” атағын берді?
| | | | - Араб алфавиті латын әрпіне көшірілген уақыт
| | | - Адам баласы пайда болғанды
- Қандай құралды алғаш қолданды?
- /Тас құралды/
Екеуі екі металды - Екеуі екі металды
- Қосылса бүтін сапалы
- /мыс пен қалайының қосындысынан қола/
-
Мәдениет бар Атасу - Мәдениет бар Атасу
- Мүмкін емес адасу.
- Бар Беғазы-Дәндібай
- Тауып көрші шатаспай /Қола мәдениеті/
- Түбі грек баласы
- Батыс тарихының атасы.
- Сақтардың түбін зерттеген,
- Табасың оны лезде сен?! /Герадот/
Сабалақ болып аталды, - Сабалақ болып аталды,
- Жауына өте қаталды.
- Абылай есімі жарасар
- Түп есімін кім атайды?
- /Әбілмансұр/
Достық, ынтымақ пен бірліктің әлемге үлгісі - Достық, ынтымақ пен бірліктің әлемге үлгісі
- Жойқын қарудан бас тартқан, жерұйықтың бесігі
- /Қазақстан/
ІІІ. Жаңа сабақ - ІІІ. Жаңа сабақ
- Сабақ жоспары:
- Шоқанның өмір жолдары
- а) Арғы тегі, туып өскен ортасы
- ә) Балалық шағы, білім алу кезеңі
- 2. Шоқанның ғылыми қызметі
- а) Шоқан саяхатшы
- ә) Шоқан зерттеуші
- 3. Шоқан өмірінің соңғы жылдары
Абылай хан - Абылай хан
- Қасым Уәли
- Кенесары Шыңғыс
- Шоқан
Сабақты бекіту: Өзіндік жұмыс “Біз Шоқан туралы не білдік?” - Сабақты бекіту: Өзіндік жұмыс “Біз Шоқан туралы не білдік?”
- деген сұраққа топтастыру жасау.
- 1847
- 1835 1861
-
- 1853 1858-59
- 1856 1865 1857
Тыңдағандарыңызға рахмет
Достарыңызбен бөлісу: |