№ 122 жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Информатика бірлестігі
«Физика-информатика» апталығы
Тақырыбы: «Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар»
Информатика пән мұғалімі: Маханбетова Макпал Абдиралиевна
2014-2015 оқу жылы
Жетіісай қаласы
Информатика
Сыныбы: 5 «А», «Ә», «Б», «В», «Г»
Тақырыбы: Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға ақпаратты іздеу, жазу, жалпы жұмыс жасай білу, ақпаратты тасымалдаушылар туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, өз бетімен жұмыс жасауға, ойын ашық айта білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: Ашық сабақ (жарыс сабақ)
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер, оқулық 5 сынып, жұмыс дәптер.
Сабақтың барысы:
«Ақпарат» поезімен оқушылар информатика сабағына саяхатқа шығады.
Саяхат жоспары:
I. Жолбастар (Ұйымдастыру кезеңі) 2 мин
II. Жолсапар (Үй тапсырмасын тексеру) 15 мин
III. Сергіту (Жаттығу) 2 мин
IV. Аялдама (Жаңа сабақ) 18 мин
V. Жолбекет (Жаңа тақырыпты қорытындылау) 5 мин
VI. Жету (соңы), (Бағалау. Смайликтер. Үйге тапсырма беру.) 3 мин
I. Жолбастар (Ұйымдастыру кезеңі) 2 мин.
Жолсапар (Үй тапсырмасын тексеру) 15 мин.
Тапсырма 1. Плоскарт билетін сатып алушыларға:
Мәтінді оқып, қате сөйлемді тап.
Нысанды жылжыту үшін, тышқанның оң жақ батырмасын басып, керек жерге қоямын. Не болмаса, принтердің оң жақ батырмасын басып, вставить, керек орынға апарып копировать командасын орындаймын. Нысанды жою үшін сканердің оң жақ батырмасын басып, переименовать командасын орындаймын. Жойылған нысан Менің компьютерім бумасында орналасады. Жойылған нысанды қайта қалпына келтіру үшін, Мои документы бумасынан исправить командасын орындаймын. Қайта қалпына келтірілген нысан Жұмыс үстеліне орналасады.
Windows-тың алмасу буфері дегеніміз – монитор жедел жадының Windows нысандарын ұзақ мерзімге сақтауға болатын арнайы аймағы. Көшіру бұйрығын орындағанда нысандар Мой компьютер буферінде сақталады.
Тапсырма 2. Купе билетін сатып алушыларға:
Тапсырмада берілген суреттердің аттарын тауып, олардың қандай қызмет атқаратынын айту қажет.
Сергіту (Жаттығу) 2 мин
Видеоролик беріледі. Оқушылар жаттығу жасайды.
Ой сергіту.
Терезені басқару батырмаларына байланысты мынадай бір ертегі жұмбақ.
Үш отау ауылдың шетінде орналасқан, олар ауылдың шетінде болғанымен сол ауылды басқарады. Бірінші отаудың есігін барып қақсаң ауыл тастай болып жиналып қалады. Екінші отаудың есігін қақсаң ауыл жайылып сала береді. Сол есікті қайта қақсаң ауыл бұрынғы қалпына келеді. Ал үшінші отаудың есігін барып қақсаң ауыл түгелімен жоқ болып көшіп кетеді. Мен сіздерге не туралы айтып отырмын?(закрыть, свернуть, развернуть, воостоновить).
IV. Аялдама (Жаңа сабақ) 18 мин
Нысанды бумадан жылдам іздеу.
Ізделетін буманы ашып, нысанның атауындағы бірінші әріп бар пернені басу керек. Атауы осы символмен басталатын ең жақын нысан ерекшеленеді. Нысанды бумадан жылдам іздеу
Ізделінетін нысан орналасқан буманы ашып, нысанның атауындағы бірінші әріп бар пернені басу керек. Атауы осы символмен басталатын ең жақын нысан ерекшеленеді. Сол пернені қайта басқанда келесі ұқсас нысан ерекшеленеді. Сонымен, буманың атаулары осы символдан басталатын барлық нысандар тексеріледі. Сендер жылдам іздеуді тек ізделетін нысанның қандай бумада орналасқанын білетін жағдайда ғана пайдалана аласыңдар. Ал егер олай болмаса, онда кеңейтілген іздеуді қолдану керек.
Кеңейтілген іздеу
Файлдың немесе буманың атауын Бас мәзірдің іздеу терезесіне енгізу керек.
Программа сендер көрсеткен атауы бар барлық нысандарды табады.
Сендердің сұраныстарың бойынша табылған файлдар терезенің жоғарғы бөлігінде көрсетіледі. Таңдалған файлды тышқанмен шертсеңдер іске қосылады.
Достарыңызбен бөлісу: |