Тіл дыбыстары



жүктеу 7,95 Kb.
Дата08.03.2018
өлшемі7,95 Kb.
#11955
түріСабақ

Тіл дыбыстары 5-сынып

Сабақтың мақсаты:

  • 1.Фонетика саласы негізінде алған білімдерін еске түсіру,пысықтау;
  • 2.Дыбыстардың жіктелуін математикалық тәсілмен талдау сауаттылығын ,тіл бай-
  • лығын дамыту;
  • 3.Ана тілінің қадір-қасиетін түсініп,оны құрметтеуге тәрбиелеу;

Сабақтың барысы:

    • 1.Ұйымдастыру кезеңі.
  • 2. Үй тапсырмасын тексеру.
  • 3.Математикалық дыбыстық талдау.
  • 4.Практикалық жұмыс.
  • 5.Бекіту.Тест тапсырма.
  • 6.Үй тапсырмасы

Кубизм

  • 1. “Суретте”дауысты ж\е дауыссыздарды айт.
  • 2.“Салыстыр”Дауысты дауыссызды салыстыр.
  • 3.“Зертте” Дауыстылардың жасалуын түсіндір.
  • Дауыссыздардың жасалуын түсіндір.
  • 4.“Қолдан” Бір өлеңді жатқа айт.
  • 5.“Талда” “Денсаулық”, “Жиһангез” сөзін талда.
  • 6.“Байланыстыр” Фонетиканың қазақ тіліндегі орны.
  • Математикалық дыбыстық талдау үлгісі :
  • 12□═( а,ә,е,и,о,ө,ы,і,ұ,ү,у,э)
  • 5□(а,о,ұ,у,ы) тіл арты н\е жуан
  • Тілдің қатысына: 12□═-------------------------------------------------;
  • 6□(ә,ө,ү,і,е,э) тіл алды н\е жіңішке
  • 6□(а,ә,о,ө,е,э ) ашық
  • Жақтың қатысына: 12□═--------------------------------------------------;
  • 6□(ы,і,и,ұ,ү,у) қысаң
  • 5□(о,ө,у,ұ,ү) еріндік
  • Еріннің қатысына: 12□═---------------------------------------------------;
  • 7□(а,ә,е,э,ы,і,и)езулік
  • Математикалық дыбыстық талдау үлгісі:
  • Дауыссыз дыбыстар:
  • 25∆═(б,в,г,ғ,д,ж,з,й,к,қ,л,м,н,ң,п,р,с,т,ф,х,ц,ч,ш,щ,һ,(у)
  • 11∆(к,қ,с,т,п,ф,х,ц,ч,ш,щ)қатаң
  • Салдыр мен үннің қатысына: 25∆═----------------------------------------------
  • 8∆(б,в,г,ғ,д,ж,з,һ) ұяң 7∆(р,л,м,н,ң,й,у)
  • Ғылым- білімге түгелдей берілген адам ғана ойлаған мақсатына жете алады. Білімнің керек емес жері жоқ. Білімнің де білімі бар,жаттап алған құрғақ білімнен пайда аз. Адамды адам ететін,оның өмір сүруін жетілдіретін,іс әрекетпен, тәжірибемен байланысқан білім ғана нағыз білім болып саналады.
  • Өмірмен жанасқан білім-бұл өлшеусіз байлық.
  • Білім- сенің серігің,өмірлік жолдасың.Адам өзінің барлық керегін,ой-арманын,талап-тілегін тек білім арқылы ғана қанағаттандыра алады.
  • 1.Тек еріндік дауыстылардан басталып тұрған сөзді теріп жазыңдар.
  • 2.”Ой-арман,талап-тілек” сөздеріне
  • математикалық талдау жасаңыз.
  • 3. “Құрғақ білім”, “нағыз білім”, “білім-байлық”,
  • “білім-серігің”,білім-өмірлік жолдасың” деген
  • тіркестердің мағынасын ашып түсіндіріңіз.
  • 4. “Ғылым-білімге түгелдей берілген адам” сөз тіркесінің орнына қандай тұрақты тіркес қолдануға болады.
  • 5. Ғылым-білім туралы қандай мақал білесің?

1.Қай жағынан оқысаң да белгілі бір мағына беретін сөз айт. 2.Сөздің басы мен соңы бірдей дауысты немесе бірдей дауыссыз болып келетін 5 сөз тауып жаз. 3.Дауысты дыбыспен басталып,дауысты дыбыспен аяқталатын жер-су аттарын ата. 4. “У” дыбысы бірде дауыссыз,бірде дауысты болып келген сөз ойлап айт.

1.Қазіргі әліпбиінде неше әріп бар? а)40 в)41 с)42 2.Жуан дауыстыларды белгіле: а)ә,е,і,ү,у в)а,о,ы,ұ,у с)ө,э,и,у 3.Еріндік дауыстыларды тап а)а,ә,е,э в)о,ө,ұ,ү,у с)т,қ,ш,ф,с 4.Дауыссыз дыбыстар неше топқа бөлінеді? А)2 в)3 с)4 5.Үнді дауыссыздар қайсы? А)р,л,м,н,ң,й,у в)т,с,ш,ф,х,ц с)б,в,г,ғ,д,ж,һ 6.Ұяң дауыссыздан басталатын сөзді белгіле. А)ардақты в)биязы с)салмақты

  • Дауыстылар
  • Дауыссыздар

Бағалау.

  • Бағалау.
  • Үйге тапсырма:
  • “Оқу –білім бұлағы” ойтолғау жазу.
  • 2 сөзге математикалық талдау.

жүктеу 7,95 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау