Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі
Ақтөбе көлік, коммуникация және жаңа технологиялар колледжі
«Жылжымалы құрам» бірлестік « Бекітемін »
отырысында қаралды Колледж басшының ОӘЖ
Бірлестік жетекшісі Дүйсембаева Б.Ш. жөніндегі орынбасары
№____ ______________ __________ Жиенқожаев М.С.
«___»___________ 2014 ж. «___» ___________ 2014 ж
Пәні: «Жылжымалы құрамның электрлі
машиналары»
Дуалды оқыту жүйесі бойынша
Ашық тәжірибелік сабақ жоспары
Тақырыбы: « ЭД-118А тарту электр
қозғалтқышының құрылысымен танысу »
Мамандығы: 1108000.01 «Темір жолының тартуға арналған
жылжымалы құрамдарын пайдалану,
техникалық қызмет көрсету және жөндеу »
Сабақтың ұзақтылығы: 90мин
Оқытушы: Абдуллина Д.Ш.
Сабақтың жоспары
Сабақтың тақырыбы : « ЭД-118а тартылым электрлі қозғалтқышының
құрылысымен танысу »
Сабақтың түрі: Тәжірибелік жұмыс №1
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Локомотивтердегі - ЭД-118А тарту электр қозғалтқышы
қолданылуын, құрылысын және олардың жұмыс принциптерін
меңгерту.
Тәрбиелік: Студенттерді темір жол көлігіне сапалы маман иесі ретінде
және техникалық сауатты маман ретінде өз бетімен жұмыс
жасауға, өзінің ойын нақты тұжырымдай білетін маман
иелерін тәрбиелеу.
Дамытушылық:
Өндірістің жаңа технологияларымен ақпараттандырып, инновациялық әдістерді қолдана білуді меңгерту;
Студенттердің теориялық алған білімдерін тәжірибеде ұштастыра білу;
Сабақтың материалдық – техникалық жабдығы:
- диапроектор
- презентациялық материал
- ЭД-118А тарту электр қозғалтқышы және оның бөлшектері.
Сабақтың мазмұны және барысы:
Ұйымдастыру бөлімі ( 2 мин.)
Тапсырма мен мақсатын қою ( 3 мин.)
Сергіту ( өткен материалды қайталау) ( 8 мин.)
Тәжірибелік жұмысты орындау ( 60 мин.)
Қорытындылау ( 5 мин.)
Үйге тапсырма беру ( 2 мин.)
Оқу әдістері;
сөздік
жартылай - ізденушілік
зерттеушілік ;
Пән аралық байланыс:
- Тартқыш жылжымалы құрамның құрылысы – тепловоздағы
қозғағыштардың түрлерін, құрылысын білу.
- энергетикалық қондырғылары - локомотивте қолданатын
қозғалтқыштың түрлерін білу т.б.
- техникалық механика – тісті берілістер мен күштер әсерін білу.
- материалтану - ертінділер, түсті материалдарды білу т.б.
Қолданылған әдебиет түрлері:
1. « Электрические машины», М.М. Кацман
2. « Тепловозы » В.Д. Кузьмич
Сабақтың мазмұны және барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
- сәлемдесу;
- топ тізімі бойынша студенттердің қатысымын тексеру;
- сабаққа психологиялық дайындық;
- сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
(колледждегі теориялық білімдерін тәжірибемен ұштастыру)
- техникалық қауіпсіздік ережелерімен таныстыру
ІІ. Тәжірибелік сабақты өткізуге дайындық:
методикалық әдістемелерді тарату;
№1 тәжірибелік сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсатын қою;
ІІІ. Берілген тақырып бойынша тәжірибелік жұмысты жақсы орындау
үшін сергіту мақсатында жалпылама сұрақтар қою
1. Тепловоздарда қолданылатын электрлі қозғалтқышының
түрі қандай?
2. - ЭД-118А тарту электр қозғалтқышы тепловоздың қандай бөлігінде орналасады?
3. - ЭД-118А тарту электр қозғалтқышы қандай тоқтың машинасына жатады?
4. - ЭД-118А тарту электр қозғалтқышы белгіленуі
5. - ЭД-118А тарту электр қозғалтқышы жұмыс принципі
6. - ЭД-118А тарту электр қозғалтқышы негізгі бөліктерін атаңыз
ІҮ. Тәжірибелік жұмысты орындау барысы
ЭД-118а түріндегі электрлі қозғалтқышының белгіленуімен таысу. құрылысы
2. ЭД-118а түріндегі электрлі қозғалтқышының орналасуымен таныстыру
3. ЭД-118а электрлі қозғалтқыш бөлшектерінің жұмыс жасау принципімен
- тәжірибелік жұмысты орындау үшін студенттерге тапсырма беріледі.
Ү. Тәжірибелік жұмысты қорытындылау.
- тәжірибелік жұмыстан алған білімдерін жинақтайды, нақтылайды және
студенттер тәжірибелік жұмыстарын қорытындылайды.
ҮІ.Сергіту сәті.
- студенттердің тәжірибе жұмысын қаншалықты игерген қабілеттерін байқау
мақсатында, сұрақ- жауап арқылы анықтау.
ҮІІ. Үйге тапсырма.
- тәжірибелік жұмысты аяқтау, электрлі қозғалтқыштарының бөлімін
қайталау.
- есеп беру.
Әдебиет: М.М. Кацман « Электрические машины »,
« Тепловозы » В.Д. Кузьмич
24.2. бөлім. 324-328 беттер.
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі
Ақтөбе көлік, коммуникация және жаңа технологиялар колледжі
Достарыңызбен бөлісу: |