Тақырыбы: «Кім боламын?» Мақсаты



жүктеу 49,21 Kb.
Дата10.12.2017
өлшемі49,21 Kb.
#3647
түріСабақ

Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы, Жалағаш кентіндегі

Шекер Ермағанбетова атындағы №246 орта мектептің

бастауыш сынып мұғалімі Кульдеева Шолпанкул Тындамасовна
Бекітемін

Күні:


Тақырыбы: «Кім боламын?»

Мақсаты: Балалардың мамандық туралы түсініктерін дамыту, кеңейту. Мамандық ерекшеліктері мен пайдасын ажырата білуін үйрету. Балалардың сөздік қорын молайтып, байланыстыра сөйлеуін жетілдіру. Тілін дамытып, әр бала өз ойын еркін айта білуге дағдыландыру. Әр мамандық түріне керек құралдарын білуге үйрету. 
Әдіс-тәсілі: түсіндіру, көрсету, әңгімелесу, әңгімелеу, сұрақ-жауап, ойын, топтық ,жұптық жұмыс.

Пайдаланған көрнекі құрал: мамандық туралы суреттер, интерактивті тақта.

Сабақ барысы
І. Кіріспе бөлім

Мамандыққа байланысты суреттер қойып,сол сурет бойынша топқа бөлемін.

1 – топ «Ойшылдар»

2- топ «Сақшылар»

3-топ «Тапқырлар»

ІІ.Психологиялық дайындық

-Балалар сендер неліктен бұл құралдарды таңдағандарыңның себебін дәлелдеп беріңдерші. Барлығымыз назарымызды тақтаға аударамыз. Не көріп тұрмыз? Сандар. Қандай сандар көріп тұрмыз? Бір және екі таңбалы сандар, ия? 1 таңбалы сандарды ашқанда дауысты дыбыстар, екі таңбалы сандарды ашқанда дауыссыз дыбыстар шығады. 1 таңбалы сандарды ашып шығайық. Енді екі таңбалы сандарды ашамыз.
10 ---1 ---11 ---9--- 14 ---13 ----4 -----12
М ---а ----м ----а ----н---- д -----ы----- қ

Демек, сынып сағатымыз мамандыққа байланысты болмақ. Тақырыбымыз – «Кім боламын?».

«Мамандық» деген сөзді кім қалай түсінеді?

Мамандық –жауапкершілікпен қарайтын,өзіңнің таңдауың арқылы белгілі бір салада жұмыс істеуі.

Мысалы, мұғалім, дәрігер, милиционер, өрт сөндіруші, шаштараз, құрылысшы, жүргізуші, диірменші, егінші, нан пісірушілер, сатушы, аспаз, почташы, бухгалтер, журналист, тігінші, т. б.
ІІІ.Топпен жұмыс.

(әр топ таңдаған суреттері бойынша сурет салады).Салған суреттерің қандай мамандыққа байланысты?

ІV.Интерактивті тақтадағы суретпен жұмыс.

( баяу музыка ойнап тұрады).

  • Суретте қандай мамандықты көріп тұрмыз?

  • Сендердің ата-аналарыңның мамандықтары қандай?

Кім болғың келеді?

V.Сергіту сәті. «Қыдырып қайтайық»

-Балалар , шаршап қалған шығармыз.Аздап сергіп алайық.

VІ.Жеке жұмыс

Эссе “Кім болғым келеді?”

Өздеріңнің ұнатқан мамандықтарың туралы тақпақ білесіңдер ме?

VІІ. Ойын:    «Қай мамандық иесі?»

Оқу білім-бағдары,

Заманының бағбаны? ………………. / Ұстаз /

Жаңалықтың жаршысы,

Қаламының «жолшысы»…………….Журналист

 

Араша тұрар өлімге,



Қай маман бұл-өмірде? ……………..Дәрігер

Еңбек оның-талабы

Сүйікті әні-дала әні,

Егін жайын мәпелеп,

Асырайды елін……………………..диханшы — агроном

-Қалағы  бар қолында,

Кімді айттым ойымда?   (Құрылысшы)

-Ожауы бар қолында,

Кімді айттым ойымда?   (Аспаз)

-Күрегі бар қолында,

Кімді айттым ойымда?      (Диқан)

 

1)Ала таяқ ұстаған , 


Жол тәртібін нұсқаған . 
Өміріңді күзеткен , 
Ысқырығы күшті адам . ( милиционер ) 

2 ) Бал тамған мәзір , 
Ол бар жерде әзір . (аспаз ) 

3)Оқу білім бағдары , 
Заманының бағбаны . (мұғалім ) 

4)Өскен шашты жаратпаймын , 
Қайшым бар жалақтайтын .(шаштараз ) 

5)Келіп баған қасына , 
Өрмеледі басына .( Монтер ) 

6) Еңбек орны танабы , 
Сүйікті әні дала әні . 
Егін салып мәпелеп , 
Асырайды қаланы , (дихан ) 
7)Өңкей сығай екі топта , 
Таласып жүр бір допқа . (футболшы ) 

8)Күміс қанат сұңқары , 
Көкке еркін сүңгиді . 
Бұлттан да тым әрі , 
Кеткен жанды кім дейді . (ұшқыш ) 

VІІІ.Қорытынды : 
« Біз болашақта » ... . 
- Балалар өскенде кім болғыларың келеді ? Өз ойларыңнан айнып қалған жоқсыңдар ма ? 
-Апай «Мен өскенде кім болам » - деген сұраққа жауап ретінде өз ой , арман , тілектерімді мына кітапшаға жазып қойдым – деп оқушылар өздері жасаған кітапшаларды тақтаға келіп іледі . 
Мұғалім : 
Болмасаң да ұқсап бақ , 
Бір ғалымды көрсеңіз . 
«Ондай болмақ қайда ? » - деп 
Айтпа ғылым сүйсеңіз – деп Абай атамыз айтқандай , алға қойған мақсаттарыңа жетуге ұмтылып , елге қажетті мамандық иесі болуларыңа тілектеспін дей отырып , «Кім болам ? » - атты ашық тәрбие сабағын аяқтаймыз.
жүктеу 49,21 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау