Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту Сабақтың түрі: Практикум сабақ



жүктеу 63,97 Kb.
Дата25.05.2018
өлшемі63,97 Kb.
#17806
түріСабақ

6- сынып. Қазақ тілі.



Тақырыбы: Зат есімнің жасалуы

Мақсаты: Зат есімнің жасалу ерекшеліктерін анықтау.

Міндеттері:

  1. Оқушылардың зат есімнің жасалу жөніндегі білім, білік, дағдыларын нығайту.

  2. Морфологиялық талдау машығын жетілдіру барысында жеке тұлғаның ой-өрісін, өзіндік көзқарасын дамыту

  3. Денсаулығын басты нысанға ала отырып, оқушыларды ізденімпаздыққа, білімпаздыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Суретті үлгілер, ғылыми еңбектер, терме диктант, тест, сызбалар, таратпа.

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: Практикум сабақ

Әдіс-тәсілдері: талдау, жинақтау, сұрақ-жауап, тест өткізу, суретпен жұмыс, сызбамен жұмыс, топпен, жұппен жұмыс, жеке-дара жұмыс, таратпамен жұмыс, проблемалық сұрақ.

Пәнаралық байланыс: Әдебиет. А.Құнанбаев. Өлеңдері.

Қосымша материалдар: 1. М.Томанов . Тіл тарихы зерттеулері.

2. К.Аханов . Тіл білімінің негіздері.

3. А.Ысқақов. Қазіргі қазақ тілі (морфология)

Сабақтың барысы:


Мұғалімнің іскерлігі

Оқушының іскерлігі

І. Ұйымдастыру.

- амандасу

- түгелдеу

- сабаққа дайындығын тексеру

- бағалау парағын тарату

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

- талдау

- топқа тапсырма беру

- топпен жұмыс

- Екі нұсқаға бөлу
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.

- терме диктант алу.



Мақсаты:

- Оқушылардың жалқы және жалпы есім жөніндегі білімдерін бекіту;

- зат есімдерді түрлеріне қарай теріп жазу.

Сергіту сәтін өткізу.
ІV. Жаңа сабақ:

Мақсаты: О

- 3 топқа тапсырма беру
- терме диктант тексеру, бағаларын айту.

-Мұғалімнің толықтыруы

Суретпен жұмыс:
Денсаулық бағыты бойынша
Кітаппен жұмыс:

- талдау папкасы пайдалану
- Тақтамен жұмыс:


- үлгерімі төмен 2 оқушыға таратпа беру, тексеру.

V. Бекіту.

- Зат есімнің жасалу ерекшеліктері қандай?
- Тест алу
Бағалау:

0 қате - «5»

2 қате - «4»

3-4 қате - «3»

5-6 қате - «2»

Жауаптары:






«Сөз тізбек» ойыны

(Қосымша)


VІ.Үйге тапсырма беру:

Пәнаралық байланыс:

Әдебиет. 6- сынып.

А.Құнанбаев өлеңдері.

VІІ. Бағалау:

- амандасу

- кезекші мәліметі

- сабаққа дайындалу


Сөз табы . Зат есім. Жалқы және жалпы есім.

- 123 – жаттығуды тексеру.

І топ ІІ топ ІІІ топ

І топ:

1. Морфология нені қарастырады?

2. Зат есімдердің қазақ тіліндегі орны қандай?

3. Берілген нақыл сөздерден зат есімдерді ата.

Қызғаныш-құрт ауру. Ол-мыс қазандай азап оты.

(М.Әуезов)

Аз жұмысты қиынсынсаң, көп жұмысқа тап боларсың. Азға қанағат қылмасаң, көптен құр қаласың.

(Ы.Алтынсарин)


ІІ топ:

1. Сөз таптарын атаңыздар.

2. Жалқы есім туралы не білесіздер?

3. Сөйлемдерден жалқы есімдерді табыңыздар:

Көз ұшында Мойынқұмның бергі бөлігі көрінеді. Түн ортасы болды, жолаушылардан хабар жоқ. Есен екеуіміз келе жатқан жиектің шеті 20-25 километрдей. Істің аяғы немен тынары белгісіз. Тәңірбергеннің кішкене қара төбел құлыны енесінің айналасын орап шапқылап жүр. (Ә.Әбішев)

ІІІ топ:


  1. Зат есім сөздің қай түріне жатады? Неге?

  2. Жалпы есім туралы не білесіздер?

  3. Сөйлемдерден жалпы есімдерді табыңыздар:

Шіркін, Ақмоншақ, көркі ғой біздің ауылдың! Нағыз еңбек сүйгіш адам ғой!

  • Қап, әлгі аттың айылын тартпаппын-ау! Енді не болады, ойбай!-деді. (Б.Соқпақбаев)



І нұсқа ІІ нұсқа

Жалқы есім Жалпы есім


Терме диктант.

Әңгіме, Астана қаласы, бақа – шаян, балақай, Мәдениет үйі, мектеп, Шәкәрім, жәрдем, Жолқұдық ауылы, жаңбыр, Тайбурыл, апатай, Ақтөс, денсаулық, Балқаш, «Ақжол» газеті, (21 сөз)


Зат есімнің жасалуы


Зат есімнің жасалуын ғылыми еңбек бойынша сызбаға түсіру


Зат есім жасайтын жұрнақтарды сызбаға түсіру

І топ ІІ топ ІІІ топ



-
Зат есімнің жасалуын оқулық бойынша сызбаға түсіру


- оқушылардың тақырыпты түсіндіруі

Лимон

Шие ағашы

Алма

- 3-4 сөйлем құрып, зат есімнің астын сызу.

- 126 – жаттығуды ауызша талдау, дәптерге жазу, өздерінің қалауымен бір сөзге сөйлем құрау және сол зат есімге морфологиялық талдау жасау:

І топ ІІ топ ІІІ топ

Салмақты -лық Мақтан - ыш Ел - дік


- сұрақ - жауап


Зат есім бойынша тест.
1. Морфология нені қарастырады?

А) сөздің түрлерін

В) сөздің дыбысталуын

С) сөздің мағынасын



2. Зат есім дегеніміз не?

А) заттың санын білдіретін сөздер

В) заттың сынын білдіретін сөздер

С) заттың атын білдіретін сөздер



3. Зат есімнің сұрақтарын атаңыз.

А) қанша? неше?

В) кім? не?

С) қандай? қай?



4. Біріккен зат есімдерді көрсетіңіз.

А) тасбақа, қоян-қолтық

В) алма ағашы, ойшыл

С) кемпірқосақ, қосаяқ



5. Зат есім жасалуына қарай қалай жіктеледі?

А) негізгі, туынды, күрделі

В) дара, күрделі, туынды

С) күрделі, дара, жалғаулы



6. Берілген мақалдан зат есімді тап.

Еңбек түбі- береке

А) еңбек, түбі

В) еңбек, береке

С) түбі, береке



- Зат есімнің жасалуы.
І топ Абайдың «Шоқпардай кекілі бар қамыс құлақ» өлеңінен зат есімдерді теріп жазып, жасалуына қарай талдау.

ІІ топ Абайдың «Құлақтан кіріп, бойды алар» өлеңінен зат есімдерді теріп жазып, жасалуына қарай талдау.

ІІІ топ Абайдың «Әсемпаз болма, әрнеге» өлеңінен зат есімдерді теріп жазып, жасалуына қарай талдау.
- Бағалау парағы арқылы оқушылар өздері бағалайды.

жүктеу 63,97 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау