Сабақтың тақырыбы:Қазақстанның табиғат кешені



жүктеу 54,5 Kb.
Дата14.11.2018
өлшемі54,5 Kb.
#19929
түріСабақ

Оңтүстік Қазақстан облысы

Арыс қаласы

Сәкен Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі

География пәнінің мұғалімі Мұстафаева Кенжекүл Мүзапбарқызы
Сынып: 6 «Ә»

Пәні. география

Тақырыбы: Жер бетін шаруашылыққа пайдалану және қорғау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды жер бетін шаруашылыққа пайдалану және қорғау шараларымен таныстыру. Топтық,ұжымдық іс-әрекетте жұмыс жасау арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Дамытушылық: Табиғат компоненттерінің өзара байланысы жөнінде айту. Табиғат байлықтарын ұқыптылықпен сақтап, тиімді пайдалану жолындағы көзқарастарын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды бұл мәселелерді шешудің жолын табуға бағыттау арқылы, ойлау дағдыларын арттыру, өз отанына деген жауапкершілік пен сүйіспеншілік сезімдерін арттыру

Күтілетін нәтиже:Тіл байлығы артып,ойлау қабілеті артады,бір-бірін құрметтеуге үйренеді.

.Сабақтың түрі: СТО оқыту технологиясын сабақта қолдану.



Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: топпен, диалогтық оқыту ,проблемалық тапсырмалар

Құрал-жабдықтар:Кеспе қағаздар. Интербелсенді тақта

Сабақтың барысы

Кезең

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Ұйымдастыру

1мин

Оқушылармен амандасып, сабақта кім бар-жоғын анықтайды. Сабаққа дайындығын тексереді.

Мұғаліммен орындарынан тұрып амандасады. Сабақта кім бар-жоғын тексереді.


Үй тапсырмасы
10мин


Қызығушылықты ояту

1.Психологиялық дайындық

2. Түрлі түсті таспалар арқылы оқушыларды топқа бөлу.Бағалау парақтарын тарқату.

3. Мұғалім өткен сабақтардан оқушылардың алған білімдеріне сүйеніп сұрақ қояды. «Таным таразысы»

1.Жер бедері дегеніміз не?

2.Литосфера дегеніміз не?

3.Ежелгі біртұтас материк?

4. Литосфералық тақталардың қозғалу теориясын ұсынған неміс ғалымы?

5. Тау жыныстары қаншаға бөлінеді?

6.Мұхит түбінде жазықтардың қандай түрлері бар?

7.Мұхит түбін зерттейтін құрал?

8.Мұхит түбіндегі таулар қалай аталады?

9.Жер шарындағы ең терең шұңғыма?

10.Мұхиттық жер қыртысында кездеспейтін қабат.



. Оқушылар топқа бөлінеді,өз топбасшысын тағайындайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Әр оқушы өз білетіндерін еркін жауап береді.
Әр топтан топ басшылар топ мүшелерінің жауабына бағалау парақтарына баға қойып отырады .
Оқушылар нақты дәлелдермен жауап беріп отырады.


Жаңа сабақ


20мин

Мағынаны тану.

1.Суретпен жұмыс.

2.Жаңа сабақтың мағынасын ашу.Уақыт береді.Әр топтың тапсырмасын мұқият орындауын

қадағалайды.Жолдастар-ң жауаптарын тыңдауын, толықтыруын қадағалайды.

А)1-шаңырақ. Неліктен жер бетін табиғи байлық көзі дейміз ?

Ә)2-шаңырақЖер қойнауының шаруашылыққа тигізетін пайдасы қандай?

Б) 3-шаңырақ. Жер бетін ұтымды пайдалану мен қорғауға бағытталған қандай шаралар бар?

В) 4-шаңырақ Табиғатты қорғау заңында қандай мәселелерге көңіл бөлген.

3.Тапсырмалар арқылы постер қорғау.

Топқа берілген суреттер арқылы оқушылар өз ойларын айтып әңгімелейді.


Мұғалімнің әр топқа берген тапсырмасы бойынша оқушылар постер жасайды,оларды өз деңгейімен қорғайды


Топта жеке,бәрі бірігіп шартты белгілер қойып, талдау жасайды. Әр топтан біреу жауап береді. Негізгі жауапты таңдауға үйренеді. Бір-бірін тыңдауға үйренеді.

Мұғалімнің қосымша сұрақтарына жауап береді.





Сабақты бекіту


10мин

Ой-толғаныс

Тақырыпты бекіту үшін тапсырмалар береді: 1)Графикалық диктант.

2) Проблемалық сұрақтар беріледі Ой-қозғау

А)Табиғатқа байланысты мақал-мәтелдер

Ә)Егер мен табиғатты қорғау министрі болсам..........

Б) Құмды шөл табиғат кешенін көз алдарыңа елестетіңдер.

сусыған құм, тікенекті сирек өсімдік,құмға бейімделген жануар.Енді осы табиғат кешеніне өзен суын бұрып,канал жүргізгенде қандай өзгеріске ұшырайды?

В)Егер мен ақын болсам........

«Ребус шешейік»жасырылған сөзді табу (Қорғалжын)

Графикалық диктантты барлық оқушылар орындарында орындайды, тақтадағы дұрыс жауабымен бір-бірінің жұмысын тексереді,бірі-бірін бағалайды.Жұмыстың бағасын топ басшы бағалау парағына қояды.


Мұғалімнің Ой-қозғау кезеңінде берген тапсырмаларын орындайды:

Ауызша тапсырманы орындай отырып,еркін өз ойларын жеткізеді.Топтан бір –екі оқушы сөйлеп тапсырманың толық орындалуын топ басшы қадағалайды.Бағалау парағына топ мүшесінің бағасын әділ қояды.



2мин

Оқушыларды сабақтағы белсенділігіне қарай,

топ басшылардың бағалау парақтарына қарап бағалайды.



Оқушылар бағаларын тыңдап, күнделіктеріне қойдырады.


1мин

Үй тапсырмасына §26 Жер бетін шруашылыққа пайдалану және оны қорғау.

Қосымша материалдар



Дайындап келу.(Өздігінен іздену).

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Түсінбегендерін мұғалімнен сұрап, анықтап алады.


2мин

Сабақтың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтап, оқушылармен бірге сабақты қорытындылайды.

Кері байланыс. Сабақтан алған әсерін стикерге жазып, плакатқа бекітеді.

жүктеу 54,5 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау