Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Желілер және қауіпсіздік
Күні:
Сынып: 7
|
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:Атаева Г.А
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.4.2.1-Компьютерді зиянды программаларданқорғау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған:
Вирустың не екенін, вирустың компьютерді зақымдау белгілерін, ақпаратты қорғауды, вирусқа қарсы қауіпсіздік ережелерін және вирусқа тексеруді біледі.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Кейбір оқушылар істеуге қабілетті:
Компьютерді вирустан қорғау жолдарын, вирустардың жіктелуін ажырата алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Компьютерлік вирус ұғымын біліді;
Компьютерді зиянды программалардан қорғауды біледі;
Вирусқа қарсы бағдарламаларды қолдана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Компьютерлік вирус- компьютерный вирус- Computer virus
антивирустік программа- антивирусная программа- antivirus program
детектор - detector
доктор- doctor
ревизор- audit
желілік вирустар- сетевые вирусы-Network viruses
макровирустар –макровирусы-macro-viruses
Диалог құруға жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Арнайы жазылған шағын көлемді бағдарламаны ..... деп атаймыз. (компьютерлік вирустар)
Вирустар негізгі екі ..... вирустар болып бөлінеді. (резиденттік және резиденттік емес)
Қарапайым бағдарламаларға кіріп алып, жасырын жататын, тек белгілі бір шарттар орындалғанда ғана әсер ете бастайтын вирус ..... деп аталады. (логикалық бомбалар)
Вирустан сақтану үшін арнайы бағдарламалар ..... болып бөлінеді. (детектор, доктор, ревизор)
Тек белгілі вирус түрлерінен ғана қорғай алады, жаңа вирусқа олар дәрменсіз болып келетін ..... бағдарламалар. (детектор)
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік пен компьютердегі ақпарат қауіпсіздігін байланыстыра түсіндіру арқылы, азаматтық жауапкершілік құндылықтарын арттыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология (азық- түліктердегі органикалық заттарды көбейту, химиялық қоспалардың коп мөлшерде қосылуына жол бермеу), ағылшын тілі (тұрақты және тұрақты емес үстеулердің құрылымын қолдану)
|
Алдыңғы бөлім
|
Компьютерлік желі ұғымынбіліді;
Компьютерлік желілердің жіктелуін, компьютерлік желілер топологиясын біледі.
|
Сабақтың басы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурс
|
Сабақтың басы
4 минут
5 минут
|
Сәлемдесу.Класты ұйымдастыру
Тренинг:«Шаттық шеңбері»
Мақсаты:Оқушылардың көңіл күйін көтеру, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
Оқушылар бір - біріне өздерінің аттарын және аттарының бас әрпінен келетін информатикаға қатысты термин сөздерді айтады.
Топтастыру.
Мақсаты:Топпен жұмыс жасауға, ұйымшылдыққа, бір-бірінің ойын тындауға үйрету.
Компьютер, ноутбук және планшеттің суреті бар қағаздарды таңдайды. Ол суреттердің артында детектор, доктор, ревизорсөздері жазулы тұрады.
1-топ суреті «детектор», 2-топ суреті «доктор», 3- топ суреті «ревизор»
«Техникалық диктант» әдісі (топтық жұмыс)
(үй тапсырмасы тексеріледі)
Мақсаты:Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру.
Үш топқа ортақ дұрыс және бұрыс сөйлемдер оқылады. Дұрыс сөйлемге “+”, дұрыс емес сөйлемге “-”таңбасын қою арқылы орындайды.
Бағалау: үш шапалақ.
|
Кеспе қағаздағы суреттер
Интерактивті тақта
|
Сабақтың ортасы
2 минут
14 минут
6 минут
1 минут
|
Сабақ тақырыбын тану. Ребус шешу«Антивирус» (жеке, топтық жұмыс)
Мақсаты:Жаңа сабақтың тақырыпты ашу, оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту.
3,5 ,, 4,5,9 ,,
Ребусты шешу арқылы бүгінгі тақырыбымызбен байланысты бір термин сөзді таба аласыздар деп нұсқау беремін.
Бағалау: саусақ арқылы бағалау.
|
Достарыңызбен бөлісу: |