Оңтүстік Қазақстан облысы
Арыс қаласы
Сәкен Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі
Математика пәнінің мұғалімі Аманқұлова Гүлжан
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандарын табуға есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
1.Теоремаларды, қасиеттерді, формулаларды есептер шығаруда пайдалана білу; алған білімдерін тереңдету.
2. Оқушылардың ойлау, есте сақтау, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Оқушылардың топтық жұмыс арқылы өз ойларын ашық айтып, жолдастарының ойын тыңдап, жауабын бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: практикалық /есептер шығару/.
Сабақтың әдісі: диалогты.
Сабақтың технологиясы: Сын тұрғысынан ойлау.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, кеспе қағаздар, бағалау парағы.
Сабақтың құрылымы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Қызығушылықты арттыру.
IV. Мағынаны тану.
V. Ой қорыту.
VI. Үйге тапсырма беру.
VII. Сабақты қорытындылау.
VIII.Бағалау.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу. Сыныпты топқа бөлу, сабақтың мақсатымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
№287. Берілгені: трапеция
S=288см²
табандарының қатысымы 4:5
биіктігі 32см
Т/к: қабырғаларын
Шешуі:
S=a+b/2*h
a=4x
b=5x
4x+5x/2*32=288
9x*16=288
9x=18
x=2
a=4*2=8см
b=5*2=10см
Жауабы: 8см, 10см.
№288. Берілгені:тең бүйірлі трапеция
табандары: 5,1 дм, 6,9 дм.
бүйір қабырғасы: 4,1 дм.
Т/к: S-?
Шешуі:
AB=CD=4,1 дм.
BC=5,1 дм.
AD=6.9 дм.
EF=BC=5,1 дм.
AE=FD=(6,9-5,1):2=0,9 дм.
BE²=AB²-AE²=4,1²-0,9²=16,81-0,81=16
BE=h=4 дм.
S=a+b/2*h=5,1+6,9/2*4=24
Жауабы: 24дм²
III.Ой қозғау.
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
4-топ
|
Үшбұрыш
Оның элементтері, түрлері, қасиеттері
|
Төртбұрыш
Оның элементтері, түрлері, қасиеттері
|
Үшбұрыштың ауданын есептеу формулалары
|
Төртбұрыштың ауданын есептеу формулалары
|
IV.Есептер шығару.
1-тапсырма
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
4-топ
|
Квадраттың қабырғасы 3
м-ге тең. Ауданын табыңдар.
|
Тіктөртбұрыштың қабырғалары
2 м-ге және метрге тең.
Ауданын табыңдар.
|
Үшбұрыштың үш қабырғасы берілген:a=5дм, b=5дм,
c=6дм. Ауданын табыңдар.
|
Ромбының қабырғасы түбір 3 см, сүйір бұрышы
600. Ауданын табыңдар.
|
2-тапсырма
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
4-топ
|
Үшбұрыштың екі қабырғасы a=2см, b=3см. Олардың арасындағы бұрышы 300
Ауданын табыңдар.
|
Параллелограмның табаны 2 м; ал оған түсірілген биіктігі 8 см. Ауданын табыңдар.
|
Ромбының диагоналдары 14см, 19 см. Ауданын табыңдар
|
Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 13см, 8см. Ауданын табыңдар
|
V.Семантикалық картамен жұмыс.
1-топ.
Р/с
|
Тапсырмалар
|
Әр түрлі қабырғалы үшбұрыш
|
Тең бүйірлі үшбұрыш
|
Тең қабырғалы үшбұрыш
|
1
|
Екі қабырғасы өзара тең болады
|
|
|
|
2
|
Үш қабырғасы өзара тең болады
|
|
|
|
3
|
Бұрыштары 600болады
|
|
|
|
4
|
Қабырғаларының ұзындықтары әр түрлі болады
|
|
|
|
5
|
Периметрі P=a+b+c формуласымен есептеледі
|
|
|
|
6
|
Ішкі бұрыштарының қосындысы 1800болады.
|
|
|
|
7
|
Периметрі P=2b+c формуласымен есептеледі
|
|
|
|
8
|
Периметрі P=3a формуласымен есептеледі
|
|
|
|
Венн диаграммасын құру
2-топ.
3-топ.
4- топ.
VI.Сәйкестендіру кестесі.
Фигуралар
|
Формулалар
|
|
S=a*b
|
|
S=a*h
|
|
S=1/2ab
|
|
S=a+b/2*h
|
|
S=1/2a*h
|
|
S=d1*d2/2
|
|
S=a²
|
VII. Формулалар әлемі /сабақты қорытындылау/.
S=a*h
S=a*b
S=ab
S=a2
S=a*b
S=a*b*
S=a*h
S=*h
S=a2
VIII. Үйге тапсырма: Реферат жазу. IX. Бағалау: /бағалау парақтары арқылы/.
Достарыңызбен бөлісу: |