|
Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов «Жылқы» смарт мақсат
|
бет | 1/2 | Дата | 14.12.2017 | өлшемі | 0,84 Mb. | | #4284 | түрі | Сабақ |
|
Бекітемін: Күні: 16.03.2016ж Сыныбы: 4 «А» Пәні: Әдебиеттік оқу Мұғалім: Г.Үсенова
Сабақтың тақырыбы:
|
Сәбит Мұқанов «Жылқы»
|
СМАРТ мақсат:
|
20 минут ішінде сынып оқушыларының 100%-ы «Ойлан-жұптас-бөліс»» әдісі арқылы әңгіменің мазмұнымен танысады және «Мені түсін» ойыны арқылы әңгіменің мазмұнын түсінеді, 80%- ы әңгіменің мазмұнына құрылған тапсырмаларды орындау арқылы ойларын жүйелей, дәлелдей отырып жинақтай алады, 60%-ы алған мәліметтерін өмірмен байланыстыра алады.
|
Сабақтың мақсаты:
|
1. Сәбит Мұқановтың «Жылқы» әңгімесінің мазмұнымен танысу
2. Әңгіменің мазмұнын ашу және түсіну
3. Әңгіменің мазмұны бойынша өз ойларын жүйелеу, дәлелдей отырып жинақтау, алған мәліметтерін өмірмен байланыстыру
|
Күтілетін нәтиже:
|
1. Сәбит Мұқановтың «Жылқы» әңгімесінің мазмұнымен танысады
2. Әңгіменің мазмұнын ашады және түсінеді
3. Әңгіменің мазмұны бойынша өз ойларын жүйелей, дәлелдей отырып жинақтай алады, алған мәліметтерін өмірмен байланыстыра алады.
|
Сабақтың түрі:
|
Сындарлы оқытуға негізделген сабақ
|
Сабақтың типі:
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың формасы:
|
Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыс
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
1. «Поравоз» әдісі 5. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі 9. «Кері ойлау» стратегиясы
2. «Орнын тап!» ойыны 6. «Мені түсін» ойыны 10. «Жарнама» ойыны
3. Сөзжұмбақ шешу 7. «Шындық және жалған» ойыны 11. «Егер мен бақташы болсам ...» ойыны
4. «Топтастыру» әдісі 8. «Жалғасын тап!» ойыны
|
Бағалау әдістері:
|
«Бағдаршам түстері» 2. Мадақтау 3.Критериялды бағалау кестесі
|
Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:
|
Дербес компьютер, интербелсенді тақта, слайдтар, топ атаулары, плокаттар, сөзжұмбақ, ақпараттық парақшалар, жұмыс парақтары, жылқының суреті, кестелер және рефлексия парақшалары
|
Пәнаралық байланыс:
|
1. Дүниетану 3. Орыс тілі. 5. Эканомика негіздері
2. Шет тілі 4. Математика 6. Бейнелеу өнері
|
Пайдаланылатын әдебиеттер:
Негізгі әдебиет:
Қосымша әдебиет:
Интернет ресурс:
|
«Әдебиеттік оқу» оқулығы, 4-сынып. Алматы: Атамұра, 2015. 264 бет. Автор: С. Рахметова
«Әдебиеттік оқу пәнінің оқыту әдістемесі»
«Сұрақ және жауап» энциклопедиясы
«Ол кім? Бұл не?» энциклопедиясы
«Менің алғашқы энциклопедиям»
Wiki беттері . Сайт «Қаламгер». Сайт «Сабақтар»
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті:
|
Оқушының іс-әрекеті:
|
Мақсаты:
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1мин
|
Психологиялық дайындық:
1. Сәлемдесу
2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
3. Көңіл-күйін сұрау.
|
Оқушылар сәлемдеседі, сабаққа даярлығын көрсетеді.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, психологиялық ахуал туғызу.
|
Үй тапсырмасын сұрау.
Топаралық бағалау
БІЛУ
|
5мин
2мин
1мин
1мин
|
Жеке және топтық жұмыс.
Топтық тапсырма:
І топ: «Поровоз» әдісі арқылы өлеңді жатқа айту
ІІ топ: «Орнын тап!» ойыны арқылы берілген қима қағаздардан өлең шумағын құрастыру
ІІІ топ: Сөзжұмбақ шешу.
«Бағдаршам түстері» арқылы бағалау.
Жаңа тақырыпқа ызығушылық ояту сұрақтары: (Сұрақ қою техникасы қолданылады)
- Балалар, сөзжұмбақтан қандай сөз шықты?
- Неліктен сөзжұмбақтан ондай сөз шығып тұр деп ойлайсыңдар? (Қайта бағыттау сұрақтары қойылады)
- Жылқы жануары туралы не білеміз? (Топтастыру жасау)
- Ол қандай жануар?
- Бұрын өткен батырлар жырында жылқы жануары қалай суреттелген? (Жетелейтін сұрақтар қойылады)
Топтарға біріктіру.
І топ – «Құлын»
ІІ топ – «Жабағы»
ІІІ топ – «Тай»
«Авторды тану» бейнебаян (Сәбит Мұқанов жайында)
|
Оқушылар топтық жұмыс жүргізеді.
І топ: «Поровоз» әдісі арқылы өлеңді жатқа айтады
ІІ топ: «Орнын тап!» ойыны арқылы берілген қима қағаздардан өлең шумағын құрастырып шығарады
ІІІ топ: өлең мәтінінен құралған сөзжұмбақты шешеді. Сөзжұмбақ ортасындағы жылқы сөзін анықтайды.
Сұрақтарға жауап бере отырып жаңа сабақтың тақырыбын өздері ашады.
Жылқы туралы білетін мәліметтері бойынша топтастыру жасайды.
Оқушылар қима қағаздар арқылы 3 топқа бірігеді
Автор туралы мәлімет алады.
|
Үй тапсырмасын сұрау және пысықтау.
Есте сақтау қабілеттерін тексеру
Өткен тақырып пен жаңа сабақ арасында көпірше орнату, жаңа сабаққа қызығушылықтарын ояту.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Оқушылардың өзіндік білім алуына жағдай жасау.
|
Негізгі бөлім
Жаңа сабақ
ТҮСІНУ
ТАЛДАУ
|
1мин
1мин
5мин
6мин
2мин
1мин
3мин
1мин
3мин
|
Оқулықпен жұмыс. (Тақтадан жаңа тақырып көрсетіледі)
Дәптермен жұмыс.
Сөздікпен жұмыс. (Алдын-ала қабырғаларға ілініп қойылады)
Жылқы – лошадь - horse
Бақташы – пастух - shepherd
Қос – оңай құрылып, жиналатын баспана – палатка - tent
Оттау – кушать - eat
Асыл – драгоценный – precious
* Сабақтың мақсаты айқындалады.
* Критериялды бағалау кестесі таныстырылады
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі – топтық жұмыс жүргізіледі. Оқушыларға әдістің шарты түсіндіріледі.
«Мені түсін!» оқыта үйрету ойыны
Әр топ сөйлегеннен кейін «Бағдаршам түстері» арқылы оқушылардың мәтін бөлігін түсінген түсінбегендін анықтау
Тапсырмалар:
Әңгіменің бірінші бөлімі бойынша - «Шындық және жалған» ойыны - жеке жұмыс
Жұптық тексеру
Екінші бөлімі бойынша – Кесте толтыру – жұптық жұмыс
Үшінші бөлімі бойынша - «Жалғасын тап!» ойыны – топтық жұмыс
Сергіту сәті. «Жылқы туралы» өлеңдер (Бейнебаян)
|
Оқулықтағы мәтінмен танысады
Оқушылар сөздікпен жұмыс жүргізе отырып әңгімемен танысады.
Оқушылар алдын ала ілініп тұрған сабақтың мақсатымен танысады.
Топтық жұмыс бойынша 3 топ өздеріне берілген әңгіме бөліктерін оқиды, іштей ойын жүйелейді, жұптарымен бөліседі, топта талқылайды.
Ойынның шарты: Оқушылар өздерінің оқыған мәтін бөліктерін 10тірек сөз немесе сөз тіркестері бойынша айтып жеткізелді.
Оқушылар берілген кестедегі сөйлемдердің шындық немесе жалғандығн анықтайды.
Жұптарымен жұмыс парқшаларын алмастырып кестені дұрыс жауап бойынша тексереді.
Жылқының пайдасын мәтін бойынша дәлелдейді.
Нақыл сөздердің жалғасын табады
Оқушылар жылқы туралы өлең шумақтарымен танысады.
|
Жаңа сабақтың мазмұнын ашу, түсінуге жағдай жасау
Жаңа сөздермен танысу және үш тілділікті дамыту.
әңгіменің мазмұнын талдай білуге үйрету
Оқыту процесіндегі қиындықты анықтау
Оқушылардың әңгіме мазмұнын меңгергендігін тексеру
Оқушыларды сергіту
|
ЖИНАҚТАУ
БАҒАЛАУ
Үйге тапсырма:
Рефлексия
|
5мин
2 мин
1мин
3мин
|
Топтық жұмыс:
І топ: «Кері ойлау» стратегиясы
ІІ топ: «Жарнама» ойыны
ІІІ топ: «Егер мен бақташы болсам, ...» ойыны
Критериялды бағалау кестесі арқылы сабақтың мақсатына жеткен және талпынған оқушыларды анықтау.
«Жылқы» әңгімесін мазмұндау. Жылқы жануарының 7 жасқа дейінгі атауын біліп келу
Оқушыларға «Не білдің? Не үйрендің? Не қиын болды?» деген сауалдар қойылған парақшалар таратылады.
|
І топ: «Егер жылқылар жер бетінде болмаса,...» деген сауал аясында ой толғаныстарын постерге топтастыру түрінде жазады
ІІ топ: Жылқы жануарын жарнамалайды. Сату немесе өткізу мақсатында
ІІІ топ: Оқушылар берілген есепті шешеді.
Есеп: Екі салт атты бір мезгілде, бір жерден бір-бірінен қарама-қарсы бағытта жүріп кетті. 3 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 510км болды. Бірінші салт аттының жылдамдығы 90км\сағ болса, екінші салт аттының жылдамдығы қанша?
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне толтырады.
Оқушылар парақшалардағы сұрақтарға жауап беріп, мұғалімге тапсырады.
|
Жаңа тақырыпты бекіту Оқушыларды шығармашылыққа баулу.
Оқушылардың жүргізген жұмыстарын саралау
Кері байланыс орнату
|
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|