Сабақтың тақырыбы:
|
Отбасы мерекелері
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
|
3 « а,б»
|
Пән мұғалімі:
|
Джуманбаева Аида Қалменовна
|
Сілтеме:
|
« Шың » кітабы, мектеп кітапханасы, интернет желісі, қазақ тілі оқулығы
3 –сынып оқулығы
|
Сабақтың мақсаты:
|
Отбасы - шағын қоғам, отбасының мүшелері, отбасының басшысы, отбасы - біздің тірегіміз, біздің шаңырақ ұғымдарын ашқызу.
|
Міндеттері:
|
- Оқушылардың өз ойын мазмұнды тілде жеткізу, олардың өзара ұжымдаса жұмыс істеу, шығармашылық ізденіске түсу біліктерін жетілдіру.
- Отбасы - шағын қоғам ұғымын аша отырып, оқушыларды отбасы мүшелерін сыйлауға, ана, әкенің алар орны ұғымдарының тәрбиелік мәнін ашу.
|
Оқыту технологиясы:
|
Ақпараттық технологиялар
Ұжымдық технологиялар
Сыни тұрғысынан ойлау технологиясы
|
Сабақтың типі.
|
Жаңа білімді меңгерту
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдісі:
|
Әңгімелеу, топтық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ-жауап, проблемалық сұрақтар, кері байланыс, бағалау,болжау, ой қозғау.
|
Сабақтың көрнекілігі:
|
түрлі стикерлер, интер.тақта, кеспе қағаздар, білім ағашы, суреттер,
|
Пәнаралық байланыс:
|
Қазақ тілі, Орыс тілі
|
Сабақтың жоспары:
|
Ұйымдастыру кезеңі. Қызықты тренинг өткізу.Қызығушылықтарын оятып, қима құрастырма қағаздар арқылы.
Өткенді еске түсіру. Суреттер арқылы
Жаңа сабақты меңгерту: Жаңа сабақ туралы мағынаны ашу.
Талдау, жинақтау, Ой толғаныс, Ой қозғау, ой жалғау.
Сабақты бекіту.
Бағалау:
Үй тапсырмасы:
|
Сабақтың кезеңдері:
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру.
Қызығушылықтарын ояту
Тренинг:
Топ құру:
|
Амандасу.Түгендеу
Сыныпқа жақсы бір ахуал туғызу мақсатында қызықты бір тренинг жүргізу..
Оқушылар отбасы мүшелерін атай отырып топқа бөлінеді.
Мы: ата,әке,әже.
|
Оқушылар амандасады.Түгенделеді.
Оқушылар бір –біріне гүл ұсына отырып серіктестерінің жақсы қасиеттерін айтып өтеді.
Оқушлар аталған отбасы мүшелері бойынша топ топқа бөлінеді.
|
Үй тапсырмасы:
|
|
|
Мазмұнын ашу:
|
Тақырыбын,идеясын, ұғыну сұрақтары.
. Сұрақ – жауап
А) Сенің отбасыңда неше адам бар?
Ә) Отбасы деген қандай ұғым.?
Б) Сенің отбасың сыйлы ма?
В ) Сен отбасыңда нешінші баласың?
Д) Отбасында қандай мерекені тойлайсыңдар?
Жаңа сөздермен танысып, өзара тіл дамыту мақсатында диалог оқылады.
Жас-лет
Ойнап отыр-играет
Ата-дедушка
Апа-бабушка
|
Оқушылар өз топтары арасында қойылған сұрақтардың жауаптарын тауып, талқыға салады.Топ арасында пікірлерін ортаға салып пікр алмасады.
Оқушылар жаңа сөздермен танысып, диалогты жолдасымен оқып, аударады.
|
Ой қозғау.
|
Ой қозғау мақсатында проблесмалық сипаттағы сұрақтар беріледі.
« Отбасылық мереке » сөзі талқыға салынып, плакат бетіне түсіріліп, топ арасында дәлелденеді.
Дәптермен жұмыс жасайды:
2- тапсрманы бірлесе орындап дәптерге жазады.
Мы. Ата мен әженің ,әке мен шешенің үйдегі орны қандай?
Үлгерімдеріне байланысты жеке тапсырмалар беріледі.
Қима қағаздары беріледі.
3-тапсырма Диалогты жолдасыңмен оқы
|
Әр топ өз ойларымен пікірлерін бірігіп, ұжымдаса келе плакат бетіне түсіріп, қорғап шығады.
Тапсырманы дәптерлеріне жазады.
Мы:
Мен үшін « Отбасы ұғымы» ең бағалы ұғым.
Оқушылар үлгерімдеріне қарай тапсырмалар беріледі. (қима қағаздары арқылы)
Топтағы үлгерімі төмен оқушыларға үлгерімі жоғары оқушылар көмек көрсетеді.
Диалогты жолдасымен оқып талқылайды.Ойларын ортаға салады.
|
Бағалау:
|
Бағалау критерийлерін ескере отырып, оқушыларға бағалау мүмкіндіктері беріліп өз білімдерін өздері стикерлер арқылы бағалйды
|
Сынып бұршына ілінген бағалау парақшасына , бағалау стикерлерін стикерлерін іледі.
|
Үй тапсырмасы:
|
Келесі жаңа тақырыпты өз беттерінше дайындап келу.
1-тапсырма :Кесте бойынша отбасы мүшелерінің сәйкес келетін сипаттарын тауып айтыңдар.
|
Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
|
Қорытынды:
|
Оқушыларды сұрақ-жауап әдісі арқылы білгендерін қайта сұрап
|
Сұрақтарға жауап береді
|