«Бекітемін»
Мектеп директоры: Сериковна Д.С
Ашық сабақ
Тақырыбы: Microsoft Office Word-қа кіріспе. Microsoft Office Word-пен танысу.
Сыныбы: 6 «а»
Мерзімі: 17.02.2017 ж
Информатика пәнәнің
мұғалімі: Смаилов А.О
Алматы 2017 ж
Күні: 17.02.2016 ж
Сыныбы: 6 «А»
Пәні: Информатика
Сабақтың тақырыбы: Microsoft Office Word-қа кіріспе. Microsoft Office Word-пен танысу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың Microsoft Word-ты іске қосу, Word терезесімен
танысу, мәтіндік құжат құру, сақтау, жаңа құжат ашу,
құжатты пішімдеу туралы білімдерін қалыптастыру;
Тәрбиелілік: Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу;
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік кабілеттерін
дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ.
Сабақтың түрі: Интерактивті сабақ
Көрнекілігі: Буклеттер, карточка.
Құрал – жабдықтартары: компьютер, интерактивті тақта, электронды
оқулық, компьютерлік слайдтар, оқулық, кеспе қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен сәлемдесу, сынып тазалығын тексеру,
оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару;
2. Психологиялық дайындық.
/Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін логикалық сұрақ/
Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады? Жауабы: бөлшек таңбасы - 4,5
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Электрондық оқулық арқылы тапсырмаларды орындау.
1 – тапсырма: Басқару тақтасын іске қосу жолын көрсетіңіз.
/Пуск-Настройка - Панель урпавления/
2 – тапсырма: Іске қосу менюінің көмегімен жұмыс үстелін баптауды
шақырыңыз. /Пуск-Настройка - Панель урпавления - Экран/
3 – тапсырма: Жанама меню көмегімен жұмыс үстелін баптауды
шақырыңыз.
/Тышқанның оң батырмасын басамыз, шыққан
жанама менюден Свойства командасын таңдаймыз, шыққан қосымша терезеден «Рабочий стол» батырмасын басамыз/
4 – тапсырма: Жұмыс үстеліндегі қойылымды ауыстырыңыз.
/Қосымша терезеден шыққан қойылымдарды таңдаймыз,
Применить – ОК батырмаларын басамыз/
5 – тапсырма: Іске қосу менюінің көмегімен Іздеуді шақырыңыз.
/Пуск – Найти – Файлы и папки/
6 – тапсырма: Менің компьютерімді вирусқа тексеріңіз де, табылған
вирустарды жойыңыз
/Менің компьютерімді белгілеп тышқанның оң батырмасын
басамыз, шыққан қосымша менюден «Проверить на вирусы»
командасын орындаймыз, шыққан қосымша терезеден
«Удалить» батырмасын басамыз/
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Microsoft Office Word – бұл мәтінді енгізуге, редакциялауға, форматтауға және баспаға беруге арналған мәтіндік процессор. Одан басқа бұл программа құжатқа суреттерді, кестелерді диаграммаларды кірістіруге, сондай-ақ орфографиялық және граматикалық қателерді және басқаларды түзетуге мүмкіндік береді.
Microsoft Office Word программасын іске қосу:
Пуск – Программы - Microsoft Office - Microsoft Office Word.
Пуск - Microsoft Office Word белгішесінде тышқанды шерту арқылы
Жүмыс үстеліндегі Microsoft Office Word жарлығында тышқанды шерту арқылы.
Microsoft Office Word –та құжатты жабу:
1. Файл – Выход командасы арқылы;
2
Х
. Word терезесіндегі батырмасын басу арқылы;
АLT+F4 пернелер комбинациясын басу арқылы;
Microsoft Office Word –та құжатты сақтау:
Құжатты алғаш рет сақтау үшін Файл - Сохранить как командасын орындау қажет, сол кезде қосымша терезе пайда болады. Одан әрі қарай әдетте файлдың атын көрсетуге және де қажет болса керекті буманы немесе дискіні таңдауға болады;
Word терезесіндегі батырмасын басу арқылы;
Үнсіз келісім бойынша Word мәтіндік процессоры құжаттарына автоматты түрде *.DOC кеңейтілуі беріледі.
Әр батырманың қызметін білу үшінмаустың нұсқағышын сол батырманың үстіне орналастырамыз.
Стандарттық тақтадағы батырмалар:
құжат құру құжат ашу
болдырмау құжатты сақтау
буферге көшіру буферге жіберу
Пішімдеу тақтасындағы батырмалар:
қәріп жартылай қалың
қәріп өлшемі курсив
асты сызылған сол жақ шеті
орта бойынша оң жақ шеті
1. Тапсырмаларды орындау /электрондық оқулықпен/;
1 – тапсырма: Microsoft Office Word бағдарламасын іске қосыңыз.
/Пуск-Все программы - Microsoft Office Word/
2 – тапсырма: Ерекшеленген аймақтағы мәтінді алыңыз да оны сақтаңыз.
/Файл – Сохранить – Шыққан қосымша терезеден Сохранить
батырмасын басамыз/
3 – тапсырма: Microsoft Office Word құжаты терезесі элементтерінің
атауларын жақтауға енгізу.
/Пішімдеу үстелі, сызғыш, күй жолағы, стандартты үстелі, мәзір
жолағы, тақырып жолағы, айналдыру сызығы, тапсырмалар
аймағы/
4 – тапсырма: Microsoft Office Word құжатын ашыңыз?
/Файл – Открыть – Шыққан қосымша терезеден Открыть
батырмасын басамыз/
5 – тапсырма: Стандартты құралдар үстелінде мына амалды орындау үшін
қолданатын батырманы басыңыз:
Мәтін үзіндісін көшіру;
Емле ережесін тексеру параметрін баптау;
Ағымдағы құжатты сақтау;
Аралық сақтағыштан мәтін үзіндісін кірістіру;
Жаңа құжат жасау;
Мәтін үзіндісін қиып алу;
Сақталған құжатты ашу;
Соңғы әрекетті болдырмау;
Мәтінді газет бағандарына бөлу.
6 – тапсырма: Форматтау тақтасы көмегімен ерекшеленген мәтінді жасаңыз:
«Жартылай қарайтылған» / Форматтау тақтасындағы
«Жартылай қарайтылған» батырмасын басамыз/
7 – тапсырма: Форматтау тақтасы көмегімен терілген мәтінді теңшеңіз:
«Ортасы бойынша» / Форматтау тақтасындағы
«Ортасы бойынша» батырмасын басамыз/
2. Деңгейлік тапсырма: компьютерде мәтінмен жұмыс жасау;
1 – деңгейлік тапсырма: Мәтінді ортасы бойынша туралап, мәтін тақырыбын қызыл түспен мәтіннің өзін көк түспен жазу. Қаріп - Times New Roman, Мөлшері-14.
Адам туралы
Адамның бойындағысының бәрі: жүзі де, киген киімі де, жаны да, ақыл ойы да әсем болуы керек. Адам тумысынан бір-бірінен сонша ерекше болып тумайды. Оны ақыл-ой, сана-сезім, істеген ісімен ерекше етеді. Адамда үш жақсы қасиет бар: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек.
2 – деңгейлік тапсырма: Мәтінді оң жақ шеті бойынша туралап, мәтін тақырыбын көк түспен, мәтінді жасыл түспен жазу. Қаріп - Times New Roman, Мөлшері – 14.
Ұяттылық туралы.
Парасатты адамдардың бойына өздерінің кем-кетік жақтарын сезіну қабілеті туа біткен. Яғни, табиғат бізге сол кем-кетігімізді білу үшін ұялу сезімін берген. Ұят кейде заңдар шектемеген нәрселерді шектейді. Адамдар алдында ұялу – жақсы сезім, бірақ ең жақсысы - өзіңнен өзің ұялу, ұят болар нәрсеге бармау, істемеу.
3 – деңгейлік тапсырма: Мәтінді ені бойынша туралап, мәтін тақырыбын сары түспен, мәтінді қызыл түспен жазу. Қаріп - Times New Roman, Мөлшері – 14.
Адамның асыл қасиеттері
Ұлттың басты байлығы – халықтың асыл қасиеттері «Әкенің баласы болма, адамның баласы бол». Халық үшін еңбек ет. Өзің үшін ғана өмір сүру – озбырлық. Мал үшін таласпа, ар үшін талас. Адамның ең асыл қасиеті – жақсылықта.
3. Адасқан әріптерді табу /табылған сөздерді дәптерге жазу/.
тіндікмә орецссорпр - мәтіндік процессор
қырыпта лыжо - тақырып жолы
нюме ылжо - меню жолы
шімдеупі - пішімдеу
ріпқа - қаріп
шермөл - мөлшер
райтқатылған - қарайтылған
сайғантылқи - қисайтылған
тыас зылғансы - асты сызылған
зацаб - абзац
ІV. Сабақты бекіту.
Тест жұмысы.
1. Мәтіндік редактор – программасы ......... үшін берілген.
А) мәтіндік ақпаратты құру және редакторлеу;
Б) ойын программаларын құру барысында кескінмен жұмыс істеу;
С) ДК ресурстарын басқаруда құжат құру;
2. Мәтіндік редактордың негізгі функцияларына мыналар ……... жатады:
А) көшірмелеу, ауыстыру, мәтін фрагменттерін сұрыптау және жою;
Б) мәтінді құру, редакторлеу, сақтау және басу;
С) Мәтінді дұрыс жазуды қатаң сақтау;
3. Меңзер – бұл ...
А) мәтіндік ақпаратты енгізетін құрылғы;
Б) пернетақтаның пернесі;
С) пернетақтамен енгізілетін символдың позициясын көрсететін
экрандағы белгі.
4. Мәтінді тергенде бір сөз бір сөзден …... арқылы ажыратылады:
А) нүкте;
Б) бос орын ;
С) үтір;
5.Компьютердің көмегімен мәтіндік ақпаратты ... болады:
А) сақтауға, алуға және өңдеуге;
Б) тек қана сақтауға, бейнелеуге.
Б) тек қана сақтауға;
6. Word-та мәтіннің бір жолын белгілеу үшін:
А) Курсорды жолдың басына жылжытып, тышқанды бір рет шертеміз;
Б) Мәтіннің кез келген жерінде тышқанды бір рет шертеміз;
С) Тab пернесін басу арқылы.
7. Қаріптің өлшемін таңдау қандай құралдар тақтасында орналасқан?
А) Стандартты;
Б) Стандартты және форматтау;
С) Форматтау;
8. WORD-та файл үнсіз (по умолчанию) қандай кеңейтуімен беріледі?
А) doc
Б) wor
С) dos
V. Үй тапсырмасын беру. /Жұмыс дәптеріне жазылған сөздерге анықтама жазу, оқулықтан «Microsoft Office Word-қа кіріспе. Microsoft Office Word-пен танысу» тақырыбын оқу/.
VІ. Бағалау. /Оқушыларды сабақ барысында дұрыс жауаптарына қарай берілген белгішелер бойынша бағалау/
Достарыңызбен бөлісу: |