Тақырып атауы
5.2А Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.2.2.3 Ежелгі тайпалардың қолданалы өнерінің ерекшелігін сипаттау;
5.2.2.6 Көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін біледі;
Оқушылардың басым бөлігі: Көшпелілердің материалдық мәдениетінің ерекшеліктерін топтастыра алады;
Кейбір оқушылар:
-Ежелгі тайпалардың материалдық мәдениетін айналысқан кәсіп түрлерін айырмашылығын талдай алады.
|
Бағалау критерийі
|
Ежелгі тайпалардың әлемдік өркениетке қосқан үлесін айтады, шаруашылықпен байланыстыра отырып талқылайды;
Көшпелілердің қолданбалы өнерінің ерекшелігін сипаттайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер: киіз үй, кереге,уық,шаңырақ,
Киіз үйдің құрлысы. Шаңырақ.
уық
кереге
Талқылауға арналған тармақтар:
Киіз үйдің құрлысысын,бөлшектерін талдайды;
Қазіргі баспана мен көшпенділердің баспасын талдайды. Жазылым бойынша ұсыныстар:
Киіз үй бөліктерін жазады.
Көшпенділер баспаналарының өзгерісін анықтайды.
|
Құндылықтарға баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
қарым-қатынас жасау қабілеті;
өмір бойы оқуға дайын болу.
Әр саяхатшының еңбектерінің оқу барысында оқушылар олардың еңбектерінен елге жерге деген үлкен құрметпен қарауды үйренеді.
|
Пəнаралық байланыс
|
-жаратылыстану
-әдебиет;
|
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
|
5.4.1.2 Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсінеді.
Баспана, шаңырақ, уық, кереге,көшпенділер
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру.
Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
Балалар екі топқа бөлініп, бірінің артына екіншісі тұрып сап түзейді. Мұғалім ең артында тұрған оқушыға бір заттың атауы жазылған қағаз ұсынады. Соғында тұрған оқушы үндемей, алдында тұрған оқушының арқасына әлгі заттың суретін саусағымен салады. Суреттер салынып біткенен кейін мұғалім соңғы оқушыдан арқасына салынған заттың атын сұрап, қағазда жазылғанымен салыстырады.
2.Ойлан,жұптас,бөліс. (жұптық жұмыс)
-Адамдар баспана салуды қалай жетілдірген?
-Баспаналар неліктен өзгеріске ұшырады?
-Шаңырақ қалай пайда болды?
-шаңырақты көтеру үшін уықтар не үшін шаншылады?
- көшпенділер ұғымын қалай түсінесін?
ҚБ (күлекештер арқылы бағалау)
3.Топқа бөлу: «шаңырақ, уық, кереге» суреттері
бойынша(3 топқа бөлінеді)
|
Стикер
Күлекештер
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
|
4.«Мини- плакат» әдісі /топтық жұмыс/. Барлығы мәтінді оқиды. Топ ішінде талқылайды. Стикерге маңызды ұғымдарды жазады. Ортаға бірігіп шығып жазғандарын айтады. Соңынан топ мүшесі шығып қорытындылайды.
ҚБ( Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы топты бағалайды)
5.Тапсырма Т кестесі әдісі. /жеке жұмыс/
Тапсырмада оқушыларға екі оқиғаны қарастыру ұсынылады және олардың қай белгілері ұқсас, қай белгілері өзгеше екендіктерін жазулары керек
|