Қазақ тілі мен әдебиеті
|
«Дарын» мектеп – лицейі» КММ
|
Педагогтің аты-жөні
|
|
Күні
|
|
Сынып
|
8
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
5-бөлім
|
"Кәсіп – бақыттың шырағы,Еңбек – ырыстың бұлағы."С.Мұқанов «Саятшы Ораз»
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кәсіп – бақыттың шырағы. Еңбек-ырыстың бұлағы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.3.1-оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8.2.4.1-идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін бақылай отырып, мазмұнның дамуын салыстырып, талдау;
8.4.2.1.-тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну
|
Сабақтың мақсаты
|
күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсінеді; ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін талдайды; тақырыпқа байланысты эссе жазады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі /уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
Амандасу. * Сәлеметсің бе!
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру
Желтоқсанның екісі
Кәсіп – бақыттың шырағы,
Еңбек-ырыстың бұлағы.
|
Амандасады
Дәптермен жұмыс/ дәптерге жазады/
|
Өзін-өзі бағалауы
|
Оқу құралдары,
|
|
Жаңа сөздермен жұмыс:
Еңбекақы-зарплата
Кәсіпқой-профессиональный
Жарнама-реклама
Сый-құрмет- уважение
Құрал-жабдық-оборудование
Пайда-прибыль
Мамандар-специалисты
Сенімді-надежный
Өтімді-ходовой
Іскер-деловой
Зейнет-пенсия
Игеру-освоить
|
Сөздікке көшіріп жазады, аударады
|
Сөздік дәптері
Қайталау:
егіншілік –земледелие ,полеводство,
өңір –край
шаруа –крестьянин
меңгерген -усвоили
шаруашылық - хозяйство
қамтамасыз - обеспечение
Кәсіпкер - предприниматель
Серіктес- товарищество
Орта- среда,середина
Құпта- одобрить,приветствует
|
Сабақтың ортасы
Мағына-ны тану
|
Айтылым. Сұрақтарға ауызша жауап беру.
«Еңбек», «Еңбексүйгіштік» деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер?
Қалай ойлайсың,еңбек адамға не үшін қажет?
Қандай адамды «еңбекқор» дейміз?
Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?
Сендердің қазіргі негізгі еңбектерің қандай?
Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?
2.Суреттен қандай еңбек түрлерін көріп тұрсыңдар? Айтып бер.
Жазылым №1 .Кластер құру
Кәсіп түрлері
|
Ауызша/устно
Жазбаша/письменно
|
3 балл
|
|
|
Оқылым:100 бет оқулықта
мәтінді оқиды, түсінеді,аударады
Жазылым№2 5-Тапсырма:101 бет оқулықта
Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендір.
еңбекпен
|
келген
|
нан
|
тәтті
|
қолғабыс
|
ету
|
бизнес
|
жоспар
|
көмектесетін
|
боласың
|
жарнама
|
дайындаймын
|
жақында
|
ашпақпын
|
ауыл
|
шаруашылық
|
Оқылым. Мақал-мәтелдерді оқиды, аударады
Еңбек етсең ерінбей,тояды қарнын тіленбей
Жалқаудың ертеңі бітпес
Туған жердей жер болмас,туған елдей ел болмас.
Ердің атын еңбек шығарады.
Жазылым№3 102 бет оқулықта
11-тапсырма: "Еңбек-ырыстың бұлағы" тақырыпта эссе жазады 50-70 сөз
|
оқиды, түсінеді
Оқиды, түсінеді
11- тапсырманы жазбаша
|
3 балл
4балл
|
Дәптер
Тілдік бағдар 96 бет оқулықта
Бұйрық рай/повелительное наклонение глагола/ ерекшеліктері:
Бұйрық рай жұрнақ арқылы жасалмай, етістік түбірлерінің ерекше жіктелуі арқылы жасалады.
Бұйрық райдың
I жақ етістік түбіріне
жекеше : –айын,-ейін,-йын,-йін
көпше : -айық,-ейік,-йық,-йік
жалғаулары жалғану арқылы жасалады.
II жақ арнайы түрінің қосымшасы болмайды
III жақ етістік түбіріне -сын, -сін жалғану арқылы жасалады.
Мысалы: Пайдаланаланып - пайдаланайын-пайдалан *-пайдаланасыз-пайдалансын
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия:
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестені толтыру.
Қандай ой пайда болды?
|
Не сезіндім?
|
Не ұнады?
|
|
Рефлексия арқылы қорытынды жаса
|
Орындалған № 1,2 Жазылым ВАТСАП желісі арқылы жіберу керек!
|
жаңа сөздерді ,ережені қайталау 96 бет, мақал-мәтелдерді аудару,жаттау
|