Сабақтың тақырыбы: Каникул /5- сынып/ Орыс мектебіндегі қазақ тілі



жүктеу 52,54 Kb.
Дата22.05.2018
өлшемі52,54 Kb.
#16351
түріСабақ


Солтүстік Қазақстан облысы

Тайынша ауданы

Донецк орта мектебі

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Жаманова Камиля Габдуллаевна
Сабақтың тақырыбы: Каникул /5- сынып/ Орыс мектебіндегі қазақ тілі/
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Өткен сабақтарда алған білімін бекіту;

Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін дамыту үшін түрлі тапсырмалар орындау;

Тәрбиелік: Жаз мезгілі туралы тәрбиелі әңгімелер айту; Ағаштарды сындырмауға, өзендерді ластамауға үйрену; Табиғатты сүюге және қорғауға тәрбиелеу;

Көрнекілігі: Алма ағашының суреті, тірек сөздер.

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ойландыру, сұрақ – жауап, аударма.,ойын

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, жаратылыстану.

     1. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ.



А)Оқушылармен амандасу, назарларын пәнге аудару.

Үй тапсырмасын кезекшіден  сұрау. Мына сұрақтарға жауап алу:

   Бүгін нешесі? - Бүгін мамырдың .....

Қазір қандай жыл мезгілі?- Қазір көктем.

Көктем айларын атаңдар. – Наурыз , сәуір, мамыр.

Қазір кай ай? – Қазір мамыр айы.

Мамыр нешінші ай? - Мамыр 6 ай.

25 мамырда кандай мереке? -Соңғы қоңырау мерекесі болады.

Жақсы, балалар, -Соңғы қоңыраудан кейін жазғы каникул басталады. Алақай! Каникул!!! Ура! Каникулы !!! Каникул деген сөзді демалыс дейміз.

Сабақ тақырыбы «Каникул»

Ә)Енді орыс тілінде каникулы қазақ тілінде каникул деген сөз қайдан келгенін білейік.

СЛАЙД /Даша и Алина /

Б)Берілген сөзтіркестер арқылы 3 топқа бөлінеміз. Жазғы ,көктемгі және қысқы каникул.

Топ басшысын белгілеу.Топ ережесін қайталау



В)Топ ережесі

1. Топ жұмысына белсене қатыс

2. Біреудің сөзін бөлме

3. Жұмысыңды ұқыпты, тиянақты орындауға тырыс

4. Достарыңа көмектес

5. Уақытты қадағала
6. Өзіңнің және достарыңның жұмысын бағалап үйрен.

Г)Психологиялық жағымды ахуал тудыру

  Сабағымызда ынтымақтастық қарым-қатынас ұстанымды  еске түсіру

-Әрбір адам? –Туыс, дос, жұрағат.

-Әрбір сабақ? – Үйрену,ұғу,ұлағат.

-Әрбір ісің? –Тірлік, тірек, адамдық.

-Әрбір сөзің? –Шындық, бірлік, адалдық.

Оқушының бағалау парағы

2.ӨТКЕНДІ ҚАЙТАЛАУ.

А)«Даналық алма ағашы» ойыны.  

Тақтада алма ағаш суреті тұрады. Оқушының мақсаты: Алманы бір – бірлеп жинау, сұраққа жауап беру.

Мақалды жалғастыр

1. Өнерлі өрге озар.

2. Өнерімнің өрісі кең.

3. Өнерлінің дана болар,

Өнерсіздің ісі шала болар

4. Жігітке жеті өнер білу аз,

Жетпіс өнер көп емес.

5. Ата өнері- балаға мұра

Ереже.

Қазақ тілінде неше септік бар?



Жалғаудың неше түрі бар?

Барыс септіктің сұрақтары?

Көмектес септіктің жалғаулары?

–а, -е, қай септіктің жалғаулары?

Кімде? Неде? Қайда? Қашан? Қай септіктің сұрақтары?

Ә). Карточкамен жұмыс.

Демалыс туралы сөйлем құрастыру. Жаңа сөздердің астын сызу, бір сөзді құрамына талдау.

Жазғы демалыс

Күнге күю- загорать,

Суға шомылу- купаться,

Жидек теру- собирать ягоды,

лагерьге бару- поехать в лагерь

Саңырауқұлақ теру- собирать грибы

Күн ыстық- дни жаркие

Балық аулау- ловить рыбу

Қысқы демалыс

Шанамен сырғанақ тебу- кататься на санях,



коньки тебу - кататься на коньках,

шаңғытебу - кататься на лыжах,,

Жаңа жылды қарсы алу – встречать Новый год.

Аққала жасау- лепить снеговика

Қар жауады – идет снег

Көктемгі демалыс



Наурыз мерекесін қарсы алу - встречать Наурыз,

Қар ериді – тает снег,

күн жылынады- дни становятся теплее,

Құс ұшып келеді – прилетают птицы,

Бәйшешек теру – собирать подснежники

Бүршік жарады- распускаются почки

4. ЖАҢА САБАҚ

А) Мәтінмен жұмыс.

171 бет 2- тапсырма. Оқып аудару.

-Сөздік жұмысы

Біту – завершить

Керемет - чудесный

Солай – так

Өткізу - проводить

Жиі – часто

Көбі- многие

Кейбіреулері – некоторые

Шетел- заграница

5.СЕРГІТУ СӘТІ

6. БЕКІТУ КЕЗЕҢІ

А)Семантикалық карта

Мамыр айының соңында оқу жылы бітеді. Балалардың көбі жазғы демалыста лагерьде демалады. Кейбіреулері аталары мен әжелеріне ауылға барады.

Семантикалық карта


Жалғау түрлері

Жіктік

септік

тәуелдік

көптік





























































Ә).Ойын Менің көршім кім?- Сенің көршің мен.

Жазғы демалыс-та, те, -а, -е, нда, нде

Көңілді бала – лар, лер,пыз,піз, іңіз, ыңыз

Біздің сабағ-ымыз, мыз,іміз, міз,мін, мын



7. РЕФЛЕКСИЯ. Ағашқа әр түсті стикер жапсыру арқылы сабақ туралы ойларын білеміз.

8.БАҒАЛАУ

9.ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ Шығарма «Жазғы демалысым»
жүктеу 52,54 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау