Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 A Жай бөлшектерге амалдар қолдану
|
Мектеп: Приозерск қаласы, №1 ЖОББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Болат Айымгүл Қуатқызы
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жай бөлшектерді қосу және азайту
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу мен азайтуды орындау;
Көпшілігі: бөлімдері бірдей, бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу мен азайтудың қасиеттерін қолдана отырып, есептер шығару;
Кейбіреуі: жай бөлшектерді қосу және азайтудың қасиеттерін қолданып мәтінді есептерді шығару
|
Бағалау критерийі
|
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосындысын табады.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайта біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Жай бөлшек, бөлімдері бірдей, бөлімдері әртүрлі бөлшектер, қосу амалы, азайту амалы, бөлшек, ЕКОЕ
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
түріндегі санды ... деп атайды.
Бөлшек сызығын ... белгісі деп түсіну керек.
ЕКОК дегеніміз…( ЕКОЕ деп осы сандарға еселік болатын ең кіші натурал санды айтады)
Бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу(азайту) үшін, … керек.
Бөлімдері әртүрлі бөлшекті қосу(азайту) үшін, … керек.
|
Құндылықтарға баулу
|
Жай бөлшектер туралы алған білімдерін тереңдете отырып, топпен жұмыс барысында төзімділікке, ұқыптылыққа, өзара бағалауға машықтану.
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығы бойынша өз бетімен жұмыс істей алатын, отбасылық құндылықты түсіне алатын, өмір сапасын тұрақты жақсартуға әрекет ете алатын тұлға қалыптасады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология-физика
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар жай бөлшек, жай бөлшектің негізгі қасиетін, ЕКОЕ, дұрыс және бұрыс бөлшектерді біледі.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)
Оқушылармен сәлемдесіп, бүгінгі көңіл күйлеріне ауызша түрде сұрап кету.
Топқа бөлу (1минут)
«Қосу», «Азайту», «Көбейту», «Бөлу»
Оқушылардың топқа бөлінулерін қадағалайды.
Жұппен жұмыс (2 минут)
«Ширату сұрақтары»
Күнделікті өмірде кездесетін бөлшектерге мысал келтіру?
|
Оқушылар амандасады.
Бүгінгі көңіл күйлерін айтып шығады.
«Қосу», «Азайту», «Көбейту», «Бөлу» амалдарын таңдау арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар алманы тең екі бөлікке бөлу, тортты тең 6 бөлікке бөлу деген сияқты өз пікірлерін ортаға салады.
|
Жарайсыңдар!
|
«Қосу»
«Азайту»
«Көбейту»
«Бөлу»
топ аттары
Смайликтер
|
Сабақтың ортасы
35 минут
|
Топтық жұмыс (5минут)
«Орамал тастау»
Нұсқау: Әр топтан 2 оқушы бір-біріне қарама-қарсы тұрып, бір-біріне орамал тастау арқылы сұрақтар қояды. Сұраққа жауап берген оқушы келесі оқушыға сұрақ қояды. Осылай сұрақтар жалғаса береді.
*Бөлшек дегеніміз не?
*Жай бөлшек деген не?
*ЕКОЕ дегеніміз не?
Топпен жұмыс (10минут)
«Ойлан, жұптас, талқыла»
Нұсқау: топтарға жаңа тақырыпты бір оқып шығып, өз түсінгенін постерге түсіру тапсырылады.
«Қосу, азайту» топтары бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу мен азайтуды қорғау тапсырылады.
«Көбейту, бөлу» топтары бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу мен азайтуды қорғау тапсырылады.
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады.
Жұптық жұмыс (20 минут)
№421-423
№1 Бөлшектерді қосуды және азайтуды орындаңдар:
1 топ 1) 2)
1)
2 топ 4) 3)
4)
3 топ 5) 2)
5)
4 топ 6) 3)
6)
Дескриптор:
Ортақ бөлімге келтіре алады
|
1
|
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады
|
1
|
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.
|
1
|
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосады.
|
1
|
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайтады.
|
1
|
Амалдардың орындалу реттілігін біледі
|
1
|
№2 Бәліштің 3/10 бөлігіне 7/10 бөлігін қоссақ, қандай бөлігі шығады?
Дескриптор:
Шартын құра біледі
|
1
|
Бөлшектерді салыстыра алады
|
1
|
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосындысын таба алады.
|
1
|
№3 Бақшадағы гүлдердің 2/7 бөлігі раушан гүлі, қалампыр гүлінің одан 1/7 бөлігі артық. Қалампыр гүлі бақшадағы гүлдердің қандай бөлігін құрайды.
4) Анам әр түрлі бәліш дайындады.
Етпен 10 дана,
Сүзбемен 12 дана,
повидломен 9 дана.
Барлық бәліштің қанша бөлігі
|
Достарыңызбен бөлісу: |