ҚМЖ жоспар
|
Мектебі: №153.Ш.Есенов атындағы мектеп-лицей
|
Пәні
|
Дүниежүзі тарихы
|
Күні
|
Мұғалімнің аты-жөні: Құлманова Гүлнұр Мұратбекқызы
|
Сынып 6
|
Қатысқандар -
|
Қатыспағандар –
|
Сабақтың тақырыбы
|
ЕЖЕЛГІ РИМ МӘДЕНИЕТІ
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Римнің мәдени өмірі жайлы түсіндіру.
|
Сабақ мақсаты
|
Рим мектебі жайлы біледі;
-Рим поэзиясы мен шешендік өнерді ажырата алады;
-Ежелгі қоғамның дамуына діннің ықпалын сипаттайды;
-Ежелгі Рим құқығының қалыптасуы жайлы ойл арын айқындайды
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, қолдану, талдау
|
Бағалау критерийі
|
Римнің атақты ақындары жайлы түсіндіреді;
Ежелгі Римдегібілім беру жүйесі туралы ойларын айқындай алады ;
Тарихи оқиғаларды сипаттау үшін жаңа терминдерді біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Мәтіндегі негізгі сөздерге көзқарасын білдіреді және пікірталасқа түседі.
Бірлескен оқуда августтар, цезарлар, тетрархия жүйесі деген термин сөздерді талдайды, сипаттайды, өз сөзімен айтады
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Рим мәдениетінде қандай елдердің мәдениеті ықпал етті?
Рим мектептерінде қандай пәндер оқытылды?
|
Диалогқа арналған сұрақтар:
1.Римдік қоғамда болған өзгерістерді қалай түсіндірер едің?
2.Неліктен ІІ ғасырды Рим тарихының «алтын ғасыры» деп атады?
|
Жазылымға арналған тапсырмалар:
1.Терминдер: принципат, доминат, колондар, алтын ғасыр
|
Құндылықтарға баулу
|
Бірлік, бейбітшілік пен келісім
|
Пәнаралық байланыс
|
жаратылыстану, дүниетану,қазақстан тарихы
|
Алдыңғы білім
|
Әлемтану пәнінен Рим, христиан діні, соғыс сияқты ұғымдары мен түсініктері бар
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған уақыт
45 минут
|
Жоспарланған әрекеттер
(Ж-жеке; Жт-жұптық; Т – топтық; Ұ – ұжымдық;
М-мұғалім; ҚБ-қалыптастырушы бағалау; ИТ-ин терактивті тақта; ФБП-формативті бағалау парағы)
|
Ресурстар
|
Басталуы
3 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар аудару.
(Ж) Топтастыру (М. көктем мерекесіне орай түрлі-түсті гүлдер арқылы 4 топқа топтасады)
Бастапқы ынталандырушы материал:
(Ж) 1 тапсырма – «Тарихи торша» әдісі
1. Римдік қоғамда болған өзгерістерді түсіндіріңіз
2. Неліктен ІІ ғас. Рим тарихының «Алтын ғасыры» деп аталды?
3. Құлдар мен колондардың жағдайы қандай болды?
4. Римде азамат соғысының нәтижесінде қандай өзгерістер болды?
Сұрақтарға жауап беру арқылы «ІҮ-Ү ғғ Рим империясы деген сөзді шығарады
ҚБ – смаиликтер арқылы бағалау
М.:Бүгінгі сабақта «Рим империясы» деп атала-тын газет шығарамыз. Бүгінгі санымыз «Ежелгі Рим мәдениеті» -деген тақырыпқа арналады. Сондықтан ең алдымен, бүгінгі газет айдарымен танысамыз.
|
Қағаз гүлдер
ИТ «Тарихи торша»
«Рим империясы»
газетінің қаңқасы
|
Ортасы
2 минут
15 мин
5 минут
10минут
|
(Ж) «Ой қозғау» әдісі (Рим жайлы электронды оқулықтан бейне-ролик көрсетіледі)
2 тапсырма - «Ойлан. Жұптас. Бөліс»
(Ж) 1. Мәтінмен жұмыс
(Жт) 2. Талқылау
(Т) 3. Топтық шешім (постер қорғау)
ҚБ – смаиликтер арқылы
(Ж) 3 тапсырма - «Интервью» әдісі
31 телеарнасынан оқу KZ телебағдарламасының тілшісімен сұхбат
ҚБ – смайликтер арқылы
ФБТ-3 -«Құпия хат» әдісі. Оқиғаның дұрыс реттілігін мерзімі бойынша көрсетіңіз
ҚБ – дескриптор арқылы
(Ж) Кеңейтілген тапсырма
ФБТ-1 - Негізгі діни ұғымдардың мағынасын кестеге жазыңыз
ҚБ – дескриптор арқылы
|
ЭО «Ежелгі дүние тарихы»
Оқулық, 100-бет
А4 қағаз, маркер
Слаид
Микрофон
ФБП №1
ФБП №2
|
Аяқталуы
2 минут
1 минут
2 минут
|
(Ж) Кері байланыс - «Мұғалімге хат» - оқушылар сабақтан алған әсерін стикерлерге жазып, жолдайды
Ежелгі Рим мәдениеті мен қазіргі Рим мәдениетін салыстыру. Мазмұндау.
М. Сабақты қорыту
|
Стикер
Оқушы күнделігі
|