Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин «Баланың айласы»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қазақтың көрнекті ақын, жазушысы Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы туралы тереңірек танысып, әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеялық мұратын мәтінге сүйене отырып ашу және шығармасындағы негізгі ойды таба білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, өздіктерінен жұмыс істеуге, шығармашылық жұмыста шапшаңдық танытуға, өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, таным белсенділіктерін дамыту.
Тәрбиелік: Әңгіме арқылы жамандықтан аулақ жақсылыққа жақын болуға, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Типі: Сын тұрғысынан ойлау, дамыту технологиясы, ассоциация әдісі.
Әдіс-тәсілдері: Ой қозғау, әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: Ы.Алтынсариннің портреті,
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі.
Сабақтың барысы.
Үйге берілген қосымша тапсырмаларды сұрау
Қоян мәтінін оқып, әңгімелеу, сұрақ-жауаптармен толықтыру.
Сергіту сәті: Сұр қоян әні.
Жаңа сабақ : «Баланың айласы»
Топтастыру стратегиясы.
– Балалар, Ы.Алтынсарин кім және ол қай жерде, қай жылы дүниеге келген.?
– Қандай шығармалары мен өлеңдерін білесіңдер?
– Қандай оқулық жазды?
1841-1889 ж.ж. Қостанай облысында дүниеге келген
Жазушы, ұстаз, ағартушы.
Қазақ балалары үшін алғаш мектеп ашқан
«Дала жұлдызы»
«Қазақ хрестоматиясы» оқулығын жазды.
Шығармалары: «Өнер, білім бар жұрттар» Кел, балалар, оқылық!, «Мақта қызбен мысық» ертегісі.
-Олай болса, оқулықтың 174 – бетін ашыңдар, Ы.Алтынсариннің «Баланың айласы» атты әңгімесін өтеміз.
5. Ой қозғау.
Мәтінді оқымас бұрын мақал-мәтелдің негізгі ойы болып тұрған тіркестерді табу.
Түйін сөздерден не түсіндіңдер.
Мәтінді оқымас бұрын, оқушылардың жалпы «айла» туралы ойларын біліп алу қажет.
- Айла деген сөзді қалай түсінесіңдер?
А) Мәтінмен жұмыс.
Ә) Сөздікпен жұмыс. Төре (төрелік) – шешім/ барлық мәселені шешетін ақсақал немесе ақылды ер-азаматты айтамыз. /әкім/
Әйдік – үлкен
Б) Оқулықпен жұмыс.
Оқушыларға мәтінді мәнерлеп оқыту.
Сұрақ-жауаптар арқылы мәтін мазмұнын сұрау.
В) Дәптермен жұмыс.
«Жақсыдан үйрен» топтастыру.
6. Ой толғаныс.
- Бес жолды өлең жазу стратегиясы
1. Кім?
2. Қандай?
3. Не істеді?
4. Кім үшін?
5. Жалпы ойды түйіндейді.
7. Сабақты қорытындылау.
- Сұрақ – жауап арқылы сабақты қорытындылау.
8. Үйге тапсырма беру.
Әңгімені оқып, мазмұнын айтуға дайындалып келу, Жақсылық туралы мақал-мәтел жазу.
«Жақсылық пен мырзалық» тақырыбында эссе жазу. - Венн диаграммасы арқылы көрсету. Осы төмендегі диаграмма арқылы оқушылар мінездеме жазу . Ортақ қасиет
9. Оқушыларды біліміне қарай бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |