Сабақтың мақсаты: а оқушылардың баяндауыш туралы түсініктерін молайту. Ә Сауатты, көркем жазуға машықтандыру



жүктеу 62,27 Kb.
Дата04.12.2017
өлшемі62,27 Kb.
#2840
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш

Сабақтың мақсаты:

А) Оқушылардың баяндауыш туралы түсініктерін молайту.

Ә) Сауатты, көркем жазуға машықтандыру

Б) Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу



Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу

Сабақтың көрнекілігі: Кесте, сөзжұмбақ, Венн диаграммасы,слайд.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

34-жаттығу

Бекітуге арналған сұрақ – жауап. (Кубизм тәсілі бойынша)


  • Сөйлем мүшесі дегеніміз не?

  • Бастауыш дегеніміз не?

  • Бастауыш қай сөз табынан жасалады?

  • Зат есім дегеніміз не?

  • Зат есімнің сұрақтары қандай?

  • Зат есімнің қандай түрлері бар?

Бүгінгі сабағымызды ел тәуелсіздігінің 24 жылдық мерейтойына арнаймыз.

Сондықтан балалар сабаққа белсенді қатысып отырып шақырамын.



ІІІ Жаңа сабақ Сөз жұмбақ шешу




Б

А

Қ

Ы

Л

Д

А

Й

Д

Ы




М

А

Ң

Ы

Р

А

Й

Д

Ы







М

И

Я

У

Л

А

Й

Д

Ы







К

І

С

І

Н

Е

Й

Д

І




М

Ө

Ң

І

Р

Е

Й

Д

І







А

Қ

Ы

Р

А

Д

Ы







Ж

А

У

А

Д

Ы







Б

О

З

Д

А

Й

Д

Ы







Ұ

Ш

А

Д

Ы



-Ерекше жолдан қандай сөз жазуға болады?

-Жаңа сабағымыздың тақырыбы «Баяндауыш»

-Сабағымыздың мақсаты: баяндауыш туралы түсінік ала отырып, сауатты, көркем жазуға машықтандыру, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбилеу



ІV. Дәптермен жұмыс. Күннің жадын, тақырыпты жазу.

Көркем жазу; жапырақ, жаңбыр, жарыс, жыл, жаз, жаңа.

-Бақа бақылдайды. Мысық мияулайды. Түйе боздайды. Осы сөйлемдердегі бастауышты тауып сұрақ сояйық. Бастауыш қай сөз табынан жасалып тұр?

-Бастауыштың қимылын білдіретін сөзге сұрақ қояйық? (Бақылдайды, мияулайды, боздайды)


Ереже: Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздерді б а я н д а у ы ш дейді. Баяндауышқа не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады



V. Оқулықпен жұмыс
35-жаттығу Ауызша орындалады.

Жыл мезгілі туралы не білетіндерін сұрап, баяндауыштарды тауып, сұрақ қою.

36-жаттығу 1-шумағы тақтада орындалады. 2-шумағы өзіндік жұмыс

Өлеңді көшіріп жазып, баяндауыш пен бастауыштың байланысын сызба арқылы көрсету.



Үлгі: Тамшылар тамады.
37-жаттығу Ауызша орындалады. Топтық жұмыс.

Берілген зат есімдерге қатысты іс-қимыл әрекеттерді табу.




38-жаттығу Ауызша түсіндіру. Венн диаграммасын толтыру.

-Берілген өлеңдегі баяндауыштарды тап.

-Баяндауыштарды пайдалана отырып бастауышты тап.

-Бастауыш пен баяндауыштың арасында қандай байланыс бар деп ойлайсың?

VІ. Қорытынды бөлім

Бүгінгі сабағымыздан біздің қоржыныңызға не түсті екен көрейік? (қорытындылауға арналған сұрақ-жауап)

- Баяндауыш дееніміз не?

-Баяндауыш қандай сұрақтарға жауап береді?

-Қазақ тілінде баяндауыш сөйлемнің қай жерінде кездеседі?

-Бастауыш дегеніміз не?



Шығармашылық жұмыс.

Өлең шумағын құрастыр

Ұланымын ____________________ ,

Ойлап өскен ертеңді.

Тәуелсіздік _____________________

Құттықтаймын сіздерді!


VІІ. Үйге тапсырма: 38-жаттығу

VІІІ. Бағалау
жүктеу 62,27 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау