|
Сабақ ТҮрі жаңа білім сабақ Әдісі түсіндіру, сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыс
|
Дата | 09.10.2024 | өлшемі | 21,61 Kb. | | #45045 | түрі | Сабақ |
| Тұрақты.тіркес
|
|
КҮНІ
|
10.10.2024
|
СЫНЫП
|
5 «А»
|
ПӘН
|
қазақ тілі
|
ТАҚЫРЫП
|
Тұрақты тіркестер
|
САБАҚ ТҮРІ
|
жаңа білім
|
САБАҚ ӘДІСІ
|
түсіндіру, сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыс
|
САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІГІ
|
Интерактивті тақта, топ ережесі, кестелер, плакаттар, маркер, стикерлер, түсті қағаздар, «Екі жұлдыз, бір тілек» плакаты
|
МАҚСАТЫ
|
Тұрақты тіркестер,оның ерекшеліктері туралы түсіндіру.
Ауызша, жазбаша тілдерін дамыту, сөздік қорына, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық қабілетін арттыру. Топпен шығармашылық жұмыс істеуге үйрету.
Оқушыларды ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, жинақылыққа, сауаттылыққа әрі көркем жазуға үйрету.
|
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР
|
ОҚУШЫ:
-тақырып бойынша білімдерін тереңдете алады;
-кез-келген мәтінді оқып, түсінгенін өмірмен байланыстырып айтады.
-тақырып бойынша пікірін талқылап, сыныптастарымен ой бөлісе алады.
|
САБАҚ БАРЫСЫ:
САБАҚТЫҢ
КЕЗЕҢДЕРІ
|
МҰҒАЛІМНІҢ ІС-ӘРЕКЕТІ
|
ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ
|
САРАЛАУ (ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯ)
|
БАҒАЛАУ
|
РЕСУРСТАР
|
І. Қызығушылығын ояту.
(5 минут)
|
Оқушыларды «Шаңырақ» тренингі арқылы бір-біріне жылылық лебіздерін білдіруіне мүмкіндік жасау.
Топ ережесін еске түсіру. Ережедегі «Достығымызды сақтаймыз» ережесінің баламасы «Арасынан қыл өтпейді» тұрақты тіркесін талдау арқылы бүгінгі тақырыпты анықтау. Үй жұмысын тест арқылы тексереді.
|
Оқушылар бір-бірімен амандасу, жақсы тілек айту.
«Шаңырағымыз биік болсын!»
Топ ережесін айту. Ережедегі «Достығымызды сақтаймыз» ережесінің баламасы «Арасынан қыл өтпейді» тұрақты тіркесін талдау арқылы бүгінгі тақырыпты анықтау.
|
Топпен жұмыс
|
Қалыптастырушы бағалау
Үш шапалақ
|
Оқушылар
Топ ережесі жазылған плакат
|
ІІ. Мағынаны ажырату
(25 минут)
|
І . Мұғалім оқушыларға бірінші тапсырма береді. Тест жұмысы
1. Тұрақты тіркес ...
А) бірнеше мағына білдіреді
В) бір мағына білдіреді
С) ешқандай мағына білдірмейді
2. Синоним дегеніміз не?
А) мағынасы бірдей сөздер
В) мағынасы қарама-қарсы сөздер
С) мағынасы әр түрлі сөздер
3.Тұрақты тіркес тап
А) уайымшыл
В) қорқақ
С) қоян жүрек
4. Қуанышты сөзінің тұрақты тіркес
А) жүрек жұтқан
В) екі езуі екі құлағында
С) бармағын тістеді
5. Ала көзімен атты тұрақты тіркесінің мағынасын тап
А) жек көріп қарау
В) мылтықпен атты
С) жақсы көріп қарау
ІІ. Мұғалім оқушыларға екінші тапсырма береді.
1.Берілген сөздердің тұрақты тіркес баламасын табу.
2. Берілген әңгімеден тұрақты тіркестерді табу.
ІІІ. Топтық жұмыс.
ІІІ. Сәйкестендіру.
1-топ
Бес саусақтай білу
Қас пен көздің арасында
Тонның ішкі бауындай
Санын соғу
Төбе шашы тік тұрды
көзді ашып жұмғанша
арасынан қыл өтпеу
бармағын тістеу
он саусағындай білу
жаны зәр түбіне кетті
2-топ.
Антонимдерді сәйкестендіріңіз.
Ат ізін құрғатпау бетінен оты шықты
Арасынан қыл өтпеу ат ізін салмау
Беті бүлк етпеу қырық пышақ болу
Қолы ашық аузы-аузына жұқпау
Аузын ашпау қолы тар
|
Тест жұмысын орындау
Оқушылар жеке отырып тест жұмысын орындайды.
Бір-бірінің жұмыстарын тексеру
Тұрақты сөздердің баламасын табу арқылы жұптасу.
ІІ.Екінші тапсырма.
1.Сөздердің тұрақты тіркес баламасын табыңыз:
Әдемі-
Қорқу-
Тез-
Ұрысу-
|
|
|
|
ІІІ. Ой-толғаныс
(рефлексия)
(10 минут)
|
115-жаттығу
Өлеңді мәнерлеп оқыңыздар.
Тіл байлығы
Қ.Мырза-Әли.
Қызыл шоқтай қарыған,
Келер пәле басыңа,
Қазаққа тіл дарыған.
Кемел сөзге мін тақсаң
Бір сөзге ол семіріп,
Қастың өзі досыңа,
Бір сөзге ол арыған.
Айналады тіл тапсаң,
Сипақтама,терлеме,
Жарлымын деп қаймықпа
Сөйле, кәне, ұшыңдар.
Намыс болса қаныңда.
Тілді бізге бермеген,
Байлық деген байлық па?
Тістеп жүру үшін құр.
Тіл байлығы жанында?!
«Екі жұлдыз, бір тілек» өз тілек, өтініштерімен ортақтасуына жағдай жасау.
|
115-жаттығу
Өлеңді мәнерлеп оқыңыздар.
Тіл байлығы
Қ.Мырза-Әли.
Қызыл шоқтай қарыған,
Келер пәле басыңа,
Қазаққа тіл дарыған.
Кемел сөзге мін тақсаң
Бір сөзге ол семіріп,
Қастың өзі досыңа,
Бір сөзге ол арыған.
Айналады тіл тапсаң,
Сипақтама,терлеме,
Жарлымын деп қаймықпа
Сөйле, кәне, ұшыңдар.
Намыс болса қаныңда.
Тілді бізге бермеген,
Байлық деген байлық па?
Тістеп жүру үшін құр.
Тіл байлығы жанында?!
Тістеп жүру үшін құр. Тіл байлығы жанында?!
«Екі жұлдыз, бір тілек» плакатына өз тілектері жазылған стикерлерді жабыстырады және пікірлерімен ортақтасады.
|
Топтық жұмыс
|
Қалыптастырушы бағал
|
Қалам, қағаз.
Бағалау парағы.
Қорытынды бағаны хабарлау
|
ІҮ. Үй тапсырмасы
(5 минут)
|
Үй жұмысы. «Тұрақты тіркестер» тақырыбын оқу.
122-жаттығуды орындау.
|
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алу.
Бағалау.
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|