6 бөлім – Шытырман оқиғалы ойындар және команда құрушы ойындар
Мектеп: №228 Шәймерден Бәкіров атындағы орта мектеп
Күні: 13.10.2017
Сынып: 7 Мұғалімнің аты-жөні: Қожахметов Бағдаулет Әнуарбекұлы
|
Сабақ тақырыбы: Ойындар кезіндегі көшбасшылық және командалық іс- әрекет
|
Оқу мақсаттары
|
7.2.2.1 Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылау және көрсете білу
|
Сабақ мақсаттары
|
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік ережелерінің сақталуы;
- баскетбол ойынның спецификалық жаттығуларымен таныстыру;
- ойыншының қимыл-козғалыс дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларын үйрету;
- ойын барысында ойыншының тактикалық іс-әрекеттерді орындауы.
|
Бағалау критерийі
|
- Командада көшбасшылық қабілетін көрсетеді
- Допты кәрзеңкеге лақтыру әдісін түсіндіреді, қозғалыс әрекеттерін
тиімді қолданады
|
Тілдік мақсаттар
|
Қызықты және команда түзуші ойындардың шеңберінде өздерінің дағдылары мен түсініктерін сипаттай, талқылай және көрсете алады.
Пәндік лексика және терминология
Мыналарды қамтиды:
шабуыл, қорғаныс
адал ойын, өзара әрекеттестік, жарыс
кеңістікте бағдарлану
командалық жұмыс
тактика, стратегиялар
доппен және допсыз қозғалу
жүгіру, жылдамдықты, бағытты өзгерту
дриблинг, пас, допты беру
Талқылауға арналған сұрақтар:
• Ойыншыны-қорғаушыны жеңудің үздік тәсілі қандай?
• Команда ретінде есеп жүргізуге қалай тиімдірек қол жеткізуге болады?
• Сендерге доптан тыс қозғалысты, сондай-ақ шабуылға шыққан кезде бір-біріңмен қарым-қатынасты жақсарту не үшін қажет?
• Неліктен өз назарыңды бір ойыншыға бір рет шоғырландырған дұрыс немесе әрбір қарсыласты белгілеген жақсы ма?
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақ кезінде оқушылардың бір-біріне деген сенімділігін арттыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология пәнімен байланыс. Тынығу сәтіндегі тамыр соғысы, жұмыс тамыр соғысы, қалпына келу кезіндегі тамыр соғысы.
Физика пәнімен байланыс. Допты беру, допты қабылдау, допты жүргізу кезінде орын алады.
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар алдыңғы сыныпта өткен спорт ойындары туралы білімі бар.
|
Жаһандық ойлау дағдыларын қалыптастыру
|
ХХХІ жазғы олимпиада ойындары.
Баскетбол (әйелдер):
1.АҚШ; 2. Испания; 3. Сербия
Баскетбол (ерлер):
1. АҚШ; 2. Сербия; 3. Испания
|
Концептуалды білім дағдыларын қалыптастыру
|
Денсаулық, спорт, допты жүргізу, қозғалыс, комбинация құру.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
12 минут
|
Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу, рапорт беру.
Қолайлы орта тұғызу. Оқушылар сапта тұрып, бастаушыдан бастап кезек-кезек бір-бірімен амандасады. Сабақтың мақсатына шығу. Осында оқушылар үш топқа бөлініп пазл құрастырады, шыққан пазл арқылы сабақтың тақырыбына шығады. Сап қайта құрастырылып саптық жаттығулар басталады: бір орында: оңға, солға, кері бұрылу.
Жүгіру: спортзалында орташа жылдамдықпен 2 минут жүгіруі арқылы басталады. Болған соң, қалпына келтіру жаттығулары басталады.
Оқушылар жұппен тұрып жаттығуларды орындайды:
қарсыластын тізесіне тигізу;
бір-бірінің аяғын басып үлгеру;
Шабуылшы кедергі арқылы келесі ойыншыға қолмен тигізу;
Содан кейін оқушылар екі қатар құрып, арнайы баскетболға тән спецификалық жаттығуларды орындайды:
Орында тұрып білекті және аяқты айналдырады, ысқырық бойынша доппен басты және белді айналдырып, ортаға дейін допты жүргізеді;
Қолды иыққа қойып, иықты алға, артқа айналдыру; ысқырық бойынша допты қолға ұстап, аяқтын арасынан өткізіп, допты кеудеден беру;
Оң қол жоғары көтеріп, сермеу жаттығуларын орындау, допты иықтан беру;
Белді оң жаққа, сол жаққа айналдыру, допты арқада мойын деңгейінде қойып, лақтырып ұстап алу;
Қол кеуде деңгейіне қойып, сермеу жаттығуларын орындап ортаға дейін допты жүргізеді;
Бір-бірін алақанмен итеріп допты жүргізу;
Бір-бірін қолдан ұстап, тартып допты жүргізу;
|
Секундомер, фишкалар, ысқырық, пазлдар.
|
Сабақтың ортасы
10 минут
8 минут
2 минут
8 минут
|
Тапсырма. Оқушылар екі топқа бөлініп тапсырмаларды орындайды. Мұнда допты кедергі арқылы жүргізіп, қарсылас команданың добын алып, торға тастап жылдам шеңберге кіріп орналасу керек.
Мұнда оқушылар төрт топ құрайды, әр топқа ортақ мақсат, соңғы нәтиже допты торға салу боп қойылады. Осында оқушылар топ ішінде бір-бірімен ақылдасып, стратегияны ойластырады және оны тәжірибеде жасап көреді.
Бағалау. Осы тапсырманы орындаған кезде оқушылар бір-бірін топ ішінде жест арқылы бағалайды
Екі жақты ойын. Оқушылар командаларға бөлініп, барлық ережелерді сақтап ойнайды.
|
Әр бір әрекет үшін кең, таза кеңістік. Фишкалар, обручтер, гимнастикалық орындық, ысқырық, баскетбол доптары
Бұл сілтемеде баскетбол допты лақтырудың техникасын оқыту әдістемесі:
Үлкен, бос кеңістік. баскетбол доптары, фишкалар.
Әр бір әрекет үшін кең, таза кеңістік. Фишкалар, ысқырық, баскетбол доптары
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Жаңа материалды бекіту.
Қателерді жою мақсатында кері байланыс алу.
Сабақ қорытындысын шығару.
Оқушылардың оқу мақсатына жетудегі жетістіктерін талдау және бағалау.
Үй тапсырмасы.
|
Сұрақ-жауап арқылы өткізіледі.
Үй тапсырмасы:
|