САБАҚ: Зат есімнің септелуі.
|
Мектеп: №48 Т.Рысқұлов атындағы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалім: Кушбаева М.К
|
СЫНЫП: 7 «Д»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Зат есімнің септелуін түсінеді.Септік жалғауларының белгілі бір грамматикалық мағына үстейтінін меңгереді.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Қазақ тіліндегі септіктің жалғаулары мен сұрақтарын біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
-Өз ойларын анық айтады, ашық сұрақтар айтады, тез талдауды біледі.
|
Кейбір оқушылар:берілген жаңа сөздерді пайдалана отырып,өз ойларын жеткізе біледі
|
Септік жалғауларының белгілі бір грамматикалық мағына үстейтінін меңгереді.
|
Алдыңғы оқу
|
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басы
Басталуы
10 мин
|
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Тренинг «Жүректен жүрекке»
Оқушыларды фото қималарын құрастыру арқылы топқа бөлу,
«Жеті септік » бейнефильмін көрсету.
«Миға шабуыл» пробл-қ мәтін сұрағы
Сергіту сәті
«Флешмоб»
«Бақытты сәт» оқыта үйрету ойыны арқылы тапсырмалар.
Грамматикалық тапсырманы орындату
Кластер жасату
Күту
Танымдық ойын
«Бақытты сәт» оқыта үйрету ойыны арқылы
жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын ашық сұрақтар беру.
АВС-оқу шылармен жұмыс жүреді
1. Зат есім дегеніміз не?
2. Зат есім қалай түрленеді?
3. Зат есімнің септіктерін ата.
|
Электронды оқулық, постер, түрлі түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
АКТ
|
Ортасы негізгі бөлім
30 мин
|
Оқулық мәтінін игерту.
Интерактивті тақтадан «Жеті септік »
Оқулық бойынша топтық жұмыс, жж жұмыс, мәтінмен жұмыс, бейнефильммен жұмыс, түртіп алу. Зат есімнің септік жалғау- лары мен септіктердің аты
А. Кім? Не?
І.Кімнің? Ненің? - ның, - нің, - дың, - дің, -тың, - тің
Б. Кімге? Неге? Қайда? - ға, - ге, - қа, - ке
Т. Кімді? Нені -ны - ні, -ды, - ді, - ты, - ті
Ж. Кімде? Неде?-да, -де,-та, - те
Ш. Кімнен? Неден? - нан, - нен, -
«Миға шабуыл» пробл-қ мәтін сұрағы.
Тақырыпқа сәйкес тапсырмаларды орындау дағдысын қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамыту. Салыстыру.
Сергіту сәті
«Флешмоб»
Слайд. Топтық жұмыс жүреді, мақ- сат қояды,міндеттерін белгі- лейді, постер қорғайды,АВС оқушылары мен жұмыс жүре- ді.1-топ берілген сөздерді септейді,2-топ сурет бойынша әңгіме жазады және септіктерді табады.3-топ мақал-мәтелдерден септелген сөздерді табады.
«Танымдық ойын» оқыта үйрету ойыны арқылы
|
|
Аяқталуы
5 мин
|
Оқулықтан 31-жаттығу Берілген сурет бойынша шығармашылық жұмыс жа- сау.5 жолды өлең құрастырады
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. Топтарға бір-бірін бағалату.
Топ бір-бірін «Гүлсыйлау» арқылы бағалайды. Бағдаршамға рефлексия жазу арқылы.
Мұғалім бағалайды.
Үйге тапсырма:32-жаттығуды орындау,септіктер мен жалғауларды жаттау.
|
|
|
|
|
Қосымша ақпарат .
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау критерииі-
|
Пәнаралық байланыс
АКТ-мен , бейнелеу және қазақ тілі сабағымен байланыс
|
Деңгейлік тапсырмалар бойынша жұмыстар дайындау.
|
1. Топтасып тапсырмаларды орындау
|
Ғаламтордан қажетті материалдарды іздеу.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|