Сабақ: Менің отбасымдағы адамдар. Ә. Нұршайықов. «Немере» Қатыспағандар



жүктеу 0,84 Mb.
Дата05.01.2022
өлшемі0,84 Mb.
#36367
түріСабақ
Әдебиеттікоқу,2


Пән:Әдебиеттік оқу.







СЫНЫП: 2 А

САБАҚ:

Менің отбасымдағы адамдар.



Ә. Нұршайықов. « Немере»

Қатыспағандар:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.2.6.1.-кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез құлқы мен іс әрекетін бағалау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Мәтінді дұрыс әрі түсініп оқиды.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Мәтін кейіпкерлерінің сыртқы келбетін сипаттайды.

Кейбір оқушылар:

Кейіпкердің мінез құлқы мен іс әрекеттерін бағалайды.

Бағалау критерийі

  • Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқи алады;

  • Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере алады;

  • Шығарманың мазмұны бойынша немесе өз сөзімен мазмұндап, үзінді суреттер бойынша сахналай алады.

Дескриптор

  • Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқиды;

  • Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;

  • Шығарманың мазмұны бойынша немесе өз сөзімен мазмұндап, үзінді суреттер бойынша сахналайды.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөліп жазған кеспе қағаздар  және  топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі, ағылшын тілі.

Жоспарланған

уақыт

Сабақтың барысы

Ресурстар

Басталуы 2 минут

Үй тапсырмасы

8 минут


Сыныптағы оқушыларды 3 топқа бөліп отырғызу.

Психологиялық ақуал туғызу.

Бір – бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз.

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет қол шапалақтаймыз.

Белсенділік танытамыз десек 3 рет қол шапалақтаймыз.

Әр топтағы оқушылар топтарының атына сәйкес орындаған тапсырмаларын оқи немесе көрсете отырып айтады.

Соңынан оқушылар өздерінің арқасынан оң қолымен қағып, жарайсың деп мадақтайды.


Топ басшы сайлау


1-топ «Менің киімдерім»

2-топ «Менің сүйікті тағамдарым»

3-топ «Менің үйім»

Мадақтай отырып бағалау.


Ортасы


20 минут

Мағынаны ажырату:

Сөзжүмбақты шешкізу арқылы туыстық атауларды естеріне түсіру.

(ОТБАСЫ) СЕМЬЯ- FAMELY
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Әзілхан Нұршайықов 15 желтоқсан, 1922 жылы Шығыс Қазақстан облысы, Жарма ауданы, Ақбұзау ауылында дүниеге келген. Ұлы Отан соғысының ардагері . Қазақстанның халық жазушысы. Шығыс Қазақстан облысының Құрметті азаматы болған, 2011 жылы 89 жасында дүние салған.



Әзілхан Нұршайықов

Шығыс Қазақстан облысында туған

Ұлы Отан соғысына қатысқан

Жазушы
Әзілхан Нұршайықовтың «Немере» туралы мәтінін

3 топқа бөліп оқыту.


1-топ

Ақай әкесіне өкпелеп көрген жоқ еді. Өйткені әкесі оның сұрағанын беріп, тілегенін орындайтын. Осыған орай Ақайда сабақты жақсы оқитын. Бірақ ол мұны әкесіне айтып мақтанбайтын. Себебі әкесінің онымен сөйлесетін уақыты жоқ. Ақай алған бағаларын көрсетейін деп дәптерін аша бастаса – ақ, ол: «Жарайды, жарайды, мамаңа көрсет!» - деп қолын бір-ақ сілтейтін.



2-топ

Бір күні Ақайдікіне ауылдағы әжесі келді. Кешке үй іші тегіс үстел басына жиналған кезде әжесі: - Ал, Ақайжан, қалай оқып жатырсың? – деп сұрады. Ақай аузын ашып үлгергенше әкесі жауап берді. – Не қалайы бар, «оқу» деген аты болмаса, бұлардікі әлі былжырақ қой, - деді ол қолындағы газеттен көз алмай. Бұл жауап Ақайдың меселін қайтарып тастады. Өйтпегенде ше?! Ақай әжесіне дәптерлерін ашып, алып жүрген жақсы бағаларын көрсетейін деп отыр еді. Ол аузы бұртиып, әкесіне қарап еді, әкесі мұны елемегендей, әрі қарап кетіпті. Ақай ыза болып: «Өзі білмейді де...» - деп іштей күбірледі.


3-топ

Осы кезде көзі күлімдеп анасы орнынан тұрды. Ол кітап сөресінен үлкен бір кітапты алды да, ұлының алдына әкеліп қойды. – Ақайжан, айналайын, әжеңе «Қобыландыны» оқып берші жақсылап, - деді анасы. Ашуланып отырған Ақай алғашында көңілсіз бастағаны мен, лезде-ақ даусын түзеп алды. Нақышына келтіріп, мүдірместен заулата жөнелді. Немересінің бұл өнеріне сүйсінгендіктен, нұры тайған көзі жасаурап кеткен әже: - Адам болыпты ғой менің құлыным! – деп бауырына тартып, емірене сүйді.

Әр бөлімді оқи отырып мазмұндап өтеді.

Сөздікпен жұмыс жүргізіледі.



Сұрақтар :

* Мәтінде қандай отбасы мүшелері аталған?

* Ақай сабақты қалай оқыды?

* Әкесі Ақаймен неге сөйлеспейтін ?

* Ақайдың үйіне ауылдан кім келді?

* Әжесі Ақайдан не сұрады?

* Ақай Қобланды жырын қалай оқыды?

* Әжесі Ақайдың қандай өнеріне сүйсінді?

* Әжесі, анасы Ақайды қалай еркелететін?

Сөзжұмбақ кестесі


«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.

Әр топтың мәтіні жазылған кеспе қағаздар




Дескриптор

  • Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқиды;

  • Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;




Бағалау парақшалары

Сергіту сәті

2 минут


Би билеу




«Көңілді күн» биі


Соңы

8 минут


Мәтіндегі кейіпкерлерді



Оқушылар суретпен жұмыс жасайды


Дескриптор

Шығарманың мазмұны бойынша немесе өз сөзімен мазмұндап, үзінді суреттер бойынша сахналайды.

Бағалау парақшалары

Кері байланыс


2.2.6.1.-кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез құлқы мен іс әрекетін бағалау

Стикерлер

Саралау---

жетекші сұрақтарды әр оқушының деңгейіне қарай қою арқылы орындату.



Смайликтер арқылы ,бағалау парақшалары арқылы,өзін – өзі мадақтау арқылы және сабақ соңында басбармақ арқылы бағаланады

Оқушыларды бейбіт өмір мен еліміздің ғұмырлық мұратқа жету жолында аянбай еңбек етуге баулу.

Рефлексия



жүктеу 0,84 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау