1.Мектеп
|
№ 52
|
2.Пәні:
|
Биология
|
3.Күні:
|
18.01.2017
|
4.Сынып:
|
9. А Б
|
5.Мұғалімнің аты жөні:
|
Жұпарбаев Т
|
6.Сабаққа қатысқандар саны:
|
|
7.Сабаққа қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
§34. Полиплоидия. Әріден будандастыру. Жасанды мутагенез.Селекция жетістіктері.
№8 зертханалық жұмыс.
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары
(Оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушылар бойына полиплоидия ұғымын қалыптастыру.
Жануарлар мен өсімдіктердің әріден будандастыру формаларының ерешеліктерін ұғындыру.
|
Сабақ мақсаттары:
|
1.Барлық оқушылар:
Барлық оқушылар полиплоидия сөзі мәнін ажырата алады;
|
2.Көптеген оқушылар:
1.Жасанды мутагенез сөзін түсіндіре алады;
|
3.Кейбір оқушылар:
1. Қызықты материалдарды тауып, салыстырады.
2. Оқушылардың өз бетімен алған білімдерін бейнетаспа және қосымша ақпараттар арқылы түсіндіре отырып толықтырады, шыңдайды.
3. Бір-бірлерінің жауабын тыңдайды,қателерін түзетеді.
|
Бағалау критериийлері:
|
Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
|
Құндылықтарды дамыту:
|
— белсенді қарым-қатынас: оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыру.
— индивидтік: мұғалімнің әр жеке оқушының ерекшелігін дамытуы, қоғам алдындағы жауапкершілігінің артуы.
— өзіндік тәртіп: өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрету және оны дамыту.
— шыдамдылық: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.
|
Пән аралық байланыстар
|
Биология, Георафия ,Экология ,Химия
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Видео роликтер көрсетілім
|
Бастапқы білім
|
Миға шабул
1.Инбридинг деген не?
2.Аутбридинг дегеніміз не?
3.Гетерозис деген не?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1.Тыңдалым
2.Айтылым
|
|
Таратпа
Қағаздар
Интерактивті тақта
|
Сабақтың ортасы
3.Жазылым
|
1.Сабақтың мақсаты мен табыс критериін
Полиплоидия деп хромосом санының толық жиынтығының еселеніп көбею-ін айтамыз. Полиплоидия негізінен үш себептен туындауы мүмкін: бөлінбейтін жасушадағы хромосома санының екі еселенуі, сомалық жасушалардың немесе олардың ядроларының қосылуы, дұрыс жүрмеген мейоз барысында хромосомалар саны екі есеге азаймаған гаметалардың түзілуі
|
Таратпа қағаздар
Постер Кесте
|
Сабақтың соңы
Оқылым
|
1. Қай ғалым, қай жылы радий сәулелерімен әсер ету арқылы саңырауқұлақтардың жаңа мутантты формаларын алды?
2. Дж. Стадлер қай жылы, қай өсімдікке тәжірибе жүргізді.
3. Формальдегид пен этилениминнің мутагендік қасиетін анықтаған ғалым?
4. Полиплоидия дегеніміз не?
5. Қырыққабатпен тұрыпқа тәжірибе жүргізген ғалым?
6. Автополиплоидия дегеніміз не?
7. Н. В. Цициннің жүргізген тәжірибесі қандай?
1. Полиплоидия нешеге бөлінеді?
2. Дж. Миллер қай жылы дрозофила шыбынынан мутацияны анықтады?
3. Қыша газының мутагендік әсерін анықтаған қай ғалым?
4. 1932 ж В. В. Сахаров қандай тәжірибе жасады.
5. Аллополиплоидия дегеніміз не?
6. Қазіргі кезде қанша мутагендік қосылыс бар?
7. Химиялық мутагендерді ата
|
Сұрақтармен жұмыс?
|