- 12 жылдық мектеп талаптары
Оқушының субъект ретіндегі өмірлік тәжірибесін үнемі назарда ұстау, сол тәжірибеге сүйену; - Жеке тұлғаға бағытталған сабақ
- Оқушының субъект ретіндегі өмірлік тәжірибесін үнемі назарда ұстау, сол тәжірибеге сүйену;
- Оқушыға деген құрмет, ізгі қатынас, әр оқушының ерекше болмысын, тұлғалық қасиеттерін мойындау;
- Оқушылардың тұлғалық ерекшеліктері ашылатын, қасиеттері қалыптасатын оқыту процесі.
Білімділік: оқушыларды білім,білік, дағды жүйесімен қаруландыру; - Білімділік: оқушыларды білім,білік, дағды жүйесімен қаруландыру;
- Тәрбиелік: оқушылардың ғылыми дүниетанымын, тұлғаның адамгершілік қасиеттерін, көзқарастары мен сенімін қалыптастыру;
- Дамытушылық: оқыту кезінде оқушылардың танымдық қабілеттерін, жігерін, көңіл-күйін, тілі,жадысы, ынтасы, қиялы мен қабылдауы сияқты танымдық қабілеттерін дамыту.
Ұйымдастырушылық --- сабақ бойы сыныпты ұйымдастыру, оқушылардың сабаққа дайындығы, тәртіп; - Ұйымдастырушылық --- сабақ бойы сыныпты ұйымдастыру, оқушылардың сабаққа дайындығы, тәртіп;
- Мақсаттылық --- оқушылар алдына сабақ мақсаты мен оның жеке кезеңдерінің мақсатын қою;
- Коммуникативтілік --- мұғалімнің сыныппен қарым-қатынас деңгейі;
- Ынталандырушылық --- оқылатын оқу материалының берілген тақырып , жалпы курс бойынша маңыздылығын анықтау;
- Мазмұндық --- оқылатын, бекітілетін, қайталанатын, өзіндік жұмыстар, т.с.с. материалдары таңдау;
- Технологиялық --- сабақ типіне, берілген тақырыпқа, сыныпқа арнап тиімді оқыту түрін, әдісі мен тәсілдерін таңдау; *Бақылау-бағалаушылық --- сабақтағы оқушы іс-әрекетін бағалауда белсенділікке ынталандыру, танымдық қызығушылығын дамыту үшін пайдалану, қолдану;
- Аналитикалық (талдау)--- сабақты қорытындылау, оқушы іс-әрекетті талдау, ұйымдастыру бойынша өз әрекетінің нәтижесін талдау.
Сабаққа дайындық барысындағы мұғалім әрекетінің алгоритмі: - Мұғалімнің сабаққа дайындалуы
- Сабаққа дайындық барысындағы мұғалім әрекетінің алгоритмі:
Сынып деңгейі; - 1. Сынып оқушыларының ерекшелігін есепке алу:
- Сынып деңгейі;
- Оқушылардың жалпы тәртібі;
- Пәнге қызығушылы
- ғы;
- Жұмыс қарқыны;
- ББД қалыптасуы;
- Әр түрлі жұмыс әрекетіне қарым-қатынасы;
- Оқу жұмысының дәстүрден тыс түрлеріне қатысы;
Жүйке жүйесінің типі; - 2. Жеке ерекшеліктерді есепке алу:
- Жүйке жүйесінің типі;
- Тіл табысушылығы;
- Эмоционалдығы;
- Оқушылардың жаңа материалды қабылдауына басшылық жасауы;
- Импровизация жасай білуі;
- *Көңіл-күйді төмендеуін жеңе білуі; *Өз білімі мен біліктілігіне сенімділігі; *Техникалық оқу құралдары мен электронды есептеу техникасын, түрлі оқу құралдарын пайдалана білуі.
Сабақтың тақырыптағы, тақырыптың курстағы орнын анықтау, сабақтың жалпы міндеттерін бөлу; - 3. Сабақты жақсы өткізуге мүмкіндік беретін жалпы ережелер
- Сабақтың тақырыптағы, тақырыптың курстағы орнын анықтау, сабақтың жалпы міндеттерін бөлу;
- Ғылыми, ғылыми-көпшілік, әдістемелік кітаптарды таңдап алу, олардың мазмұнымен танысу;
- Оқу бағдарламасын қарау, әдістемелік хатты қайта оқ, стандарт талаптарынан мұғалімнен не талап етілетінін анықтау;
- Оқу материалын еске түсіру, тірек ББД-ны бөліп алу; * сабақта оқушы нені түсіну , нені есте сақтау, нені біліп, үйрену керек екендігін анықтау; * оқу материалын қандай көлемде, мөлшерде баяндау керектігін анықтау; * жетекші идеяларды дәлелдейтін қызықты деректерді келтіру; * сабақ міндеттеріне сәйкес мазмұнын таңдап алу;
- Жаңа ББД қалыптастыратын, жаңа материалды игеретін тиімді тәсілдерді таңдап алу; * оқушы дәптерлері мен тақтада не және қалай жазылатынын ойластыру; * сабақты тұтас құбылыс ретінде қарастыра отырып, көзделген сабақ барысын сабақ жоспарына жазу.
Достарыңызбен бөлісу: |