|
Сабақ № Тақырыптар Сағат саны iтоқсан 9
|
бет | 1/123 | Дата | 11.01.2022 | өлшемі | 435,39 Kb. | | #32346 | түрі | Сабақ |
| 5-СЫНЫП ҚМЖ 1
КҮНТІЗБЕЛІК ҮЛГІ ЖОСПАР
Сабақ №
|
Тақырыптар
|
Сағат саны
|
IТОҚСАН
|
9
|
1-бөлім: Қазақ халқының музыкалық мүрасы
|
|
1-3
|
Қазақ халқы энінің эуенділігі
|
3
|
4-5
|
Айтыс өнері
|
2
|
6-7
|
Күй құдіреті
|
2
|
8
|
Жобаны жоспарлау жэне құрастыру
|
1
|
9
|
Жобаны таныстыру
|
1
|
II ТОҚСАН
|
7
|
2-бөлім: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт эндері жэне заманауи музыкасы
|
10-11
|
Қазақ халқының түрмыс-салт эндері
|
2
|
12
|
Жаңғырған салт-дәстүр эндері
|
1
|
13
|
Халық музыкасының интерпретациясы
|
1
|
14
|
Халық музыкасын өңдеу
|
1
|
15
|
Жобаны жоспарлау жэне қүрастыру
|
1
|
16
|
Жобаны таныстыру
|
1
|
III ТОҚСАН
|
10
|
3-бөлім: Әлем халықтарының музыкалық дэстүрі
|
17-19
|
Түркі халықтарының музыкалық дэстүрі
|
3
|
20-21
|
Шығыс халықтарының музыкалық дэстүрі
|
2
|
22-24
|
Еуропа халықтарының музыкалық дэстүрі
|
3
|
25
|
Жобаны жоспарлау жэне күрастыру
|
1
|
26
|
Жобаны таныстыру
|
1
|
IV ТОҚСАН
|
8
|
4-бөлім: Музыка тілі - достық тілі
|
27-29
|
Қазақстан халықтарының музыкасы
|
3
|
30
|
Бір шаңырақ астында
|
1
|
31-32
|
Өз елім
|
2
|
33
|
Жобаны жоспарлау жэне күрастыру
|
1
|
34
|
Жобаны таныстыру
|
1
|
|
Барлығы:
|
34
|
IТОҚСАН Қазақ халқының музыкалық мүрасы 1-сабақтың жоспары
Қазақ халқының музыкалық мүрасы: 1-бөлім
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
|
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Қазақ халық энінің әуенділігі (Сырлы ән)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.2.2 - дэстүрлі эншілік мектептердің жэне хатык композитор-ларының шығармаларын ажырату;
5.1.1.1 - музыкалық жанр мен көркемдеуіш күратдарды анықтау, тындалған шығарманы талдау;
5.1.3.1 - энді орындау барысында музыканың көніл күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5.2.2.2 - компьютерлік бағдарламаларды («Audaciry>.. Soundarion», «Windows Movie Макег», «Киностудия») қолдана отырып. музыкалық композицияларды редакциялау жэне интерпретация жі--
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
• сыныптастарымен бірге «Бір бала» хатык энін імцднты. көркемдік сипатына талдау жасай аіады. орывдхуға тырысады;
• музыкалық сауаттылығын дүрыс кег.: Окушылардың көпшілігі:
• «Бір бала» халық энін тыңдайды. керкеч_: . лына талдау жасай алады, орындауға тырысады:
• халық эндерінің эуенін ажырата ала,ты, караоагг орындауға тырысады;
• музыкалық сауаттылықтарын көрсете алдш Кейбір оқушылар:
• халық эндерінің эуенін ажырата атадіі. ш опив сезінеді;
• музыкалық жанр мен көркемдеуіш кхрахарш етж аныктайды;
• эннің көркемдік бейнесін жетюзе иш жэис г.глендіруде белсенді болып келеді.
|
Бағалау критерийлері
|
• Әннің қысқаша эуенін түрле:-:;: "
• Өз жүмысын көрсете білу ж;
|
4
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Музыканы талдау жэне талқылау барысында сэйкес терминдерді қолданады, өз жүмысына түсініктеме беріп, оны жақсарту үшін үсыныстар жасай алады. Талцылауга арналган сүрацтар:
• Әнді тыңдау барысында мен ...
• Бүл эннің эуені...
• Егер де ... мен өз жүмысымды жақсартар едім.
|
Қүндылықтарды дарыту
|
Халық музыкасын тыңдауға үйрету, мэдени құндылықтарды халық эндері арқылы оқушыларға дарыту.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Музыка жэне эдебиет
|
Бастапқы білім
|
Алдыңғы сыныптардан алған білімдері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
|
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
жоспарланған кезендері
|
|
|
|
Сабақтың басы
|
Бірінші тоқсандағы «Қазақ халық энінің эуенділігі»
тақырыбы оқу бағдарламасына сэйкес үш сағатқа
есептелген. «Сырлы эн» атты тақырып аясында оқушылар
қазақ халық эндерінің ішінен кең таралған «Бір бала»
халық энімен танысады.
1-тапсырма. Әнді тыңдау жэне талдау.
«Халық эні» үғымымен оқушылар алдыңғы сыныптардан
таныс. Балалар үнтаспадан «Бір бала» халық энін мэтінсіз
тыңдайды.
(МК) Мүғалім эннің толықтай музыкалық сипатын қарастырғаннан кейін мазмүнына тоқталу қажет. Мүндағы мақсат эннің эуенін естіп, қабылдап, оны вербалды (сөз) түрде жеткізудегі оқушылардың тілдік шеберлігін дамыту. Әннің толықтай музыкалық сипаты қарастырылғаннан кейін мазмүнына тоқталу қажет. Мысалы, эннің бірінші шумағында жас кезінде бала «түлкіні алған бүркіттей» білім алудан жалықпайды делінген.
(Ө) Оқулықта берілген сурет арқьшы да баяндауға оқушының өзіндік мүмкіндіктері бар. Үйлескен эдемі теңеу сөздермен берілген шумақ мазмүндарын талдағаннан кейін оқушылар энді орындауға көшеді. Оқушылар окулықтағы берілген ресурсқа сэйкес интернеттегі сайттардан бүл эндерді белгілі эншілер Р. Рымбаеваның, М. Сэдуақасованың орындауында тыңдайды. Мүнда міндетті түрде халық эндерінің сөз нұсқаларының түрлі болып келетінін ескеру қажет.
|
«Музыка» оқулығы, нота хрестоматиясы, аудио-бейне хрестоматия, интернет (ғаламтор) ресурстар :https:// www.youtube.com /watch?v=sa6MlP SPlKw,
https://www.voutu
be.com/watch?v=
TdaoRbtu-SO
|
|
|
|
Сонымен бірге эн тармақтарын талдау арқылы 11 буынды қара өлең, жанр, эн жанры жөнінде анықтамалар беріледі. Кэсіби эншіліктің қалыптасуына ықпал еткен халық эндері жанрының бірі қара өлең болып табылады.
|
|
Сабақтың
|
2-тапсырма. Әнді орындау.
(ОТ) «Бір бала» энінің толықтай шумағы мен кдйырмасын
|
|
ортасы
|
үйрену берілген сыныптың вокалдық орындаушылық деңгейіне, оқушының жинақтаған тэжірибесіне байланысты. Сонымен бірге эннің көркемдік-техникалық жағы (энді созылыңқы, лигамен орындап, тыныс алуды дұ_рыс үйымдастыру) мүғалімнің шеберлігін қажет етеді. (МК,¥) Тоналдылық диапазонын мүғалім оқушылармен бірге таңдайды. Дауысты қыздыру (дауыс жаттығуы) үшін эннің бірінші тармағын вокализ ретінде де алуға болады. Ән күрделі болғандықтан, оны толық игеру үшін кейінгі эн жанрына арналған такырыптар бойынша кайталау ретінде жалғастыруға болады.
|
|
|
3-тапсырма. Әнді түрлендіру.
(¥) Оқулықта энді түрлендіруге байланысты «Бір бала» энінің бірінші шумағының бір ғана тармағы алынған. Нота түрінде берілген үлгіде бір жэне екі дауыстық түрленім көрсетілген. Окушылар оны сыныптастарымен бірге орындайды. Ән мысалының негізінде музыкалық 2
сауаттылық - өлшемшен танысады.
|
|
Сабақтың соңы
|
4-тапсырма. Өз жүмысын таныстыру және бағалау.
(МК, ¥, Ө) Сабактың аяғында мүғалімнің көмегімен эр оқушы сөзсіз жазылған эн эуенін компьютерлік бағдарламаға ендіре отырып, (МРЗ форматта) микрофон арқылы өзінің орындаған эуенін, екі дауыстық түрленімін жазып алып, көрсетуіне болады. Бүл жүмыс түрінде бірінші кезекте музыка мүғалімінің компьютерлік сауаттылығы болуы қажет. Музыкалық редакторларды мүғалімнің өзі де тандауына болады, міндетті түрде интернет желісі болуы керек. Оқушылар жазатын эуендерде бір ғана қысқаша фраза болса да жеткілікті. Интернет желісі болмаған жағдайда оқулыкта берілген эннің қысқа фразасын орындап беруге болады. Рефлексия: Мен не білдім? Бүтін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|