Поэманың кейіпкерлеріне талдау жасату арқылы тақырыбы мен идеясын ашу Міндеттері



жүктеу 71,5 Kb.
Дата09.11.2018
өлшемі71,5 Kb.
#18756
түріПоэма

Сабақтың тақырыбы

С.Мұқанов «Сұлушаш» поэмасы

Мақсаты

Поэманың кейіпкерлеріне талдау жасату арқылы тақырыбы мен идеясын ашу

Міндеттері

- Оқушыларға поэманың тақырыбы мен идеясын ашуға,өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік беру;

- Алған білімдерін қазіргі өмірмен байланыстыру арқылы тақырыпты ашуға көмектесу;

-Топпен жұмыс түрлерінің іздену ортасын құру;


Күтілетін нәтижелер

Поэманың кейіпкерлерімен танысады

Поэмадағы адам, қоғам, табиғат мәселелерінің

жырларының көркемдік сипаты, идеялық мұратын ашады.

Әдебиет теориясынан мол мәлімет алады.



Дерек көзі

9 сынып қазақ әдебиеті оқулығы, презентация, бағалау парақтары,плакаттар.

Сабақтың түрі

Дәстүрлі емес

Қолданылатын модельдер

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер: диалогтік оқыту, дарынды және талантты балармен жұмыс, АКТ, көшбасшылық,сыни тұрғыдан ойлау



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Психологиялық дайындық

(1 минут)



Оқушылармен амандасу

Психологиялық ахуал орнату

Оқушыларды түгендеу



Мұғалімдермен амандасады.

Оқу құралдарын дайындайды.





Топқа бөлу (1 минут)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын

Топқа бөлу. «Әдебиетшілер»,«Тарихшылар»



Топқа бөлінеді. Топ басшысын тағайындайды.

Түрлі түсті стикерлер

Негізгі бөлім

(12 минут)

12 минут




Оқушыларға үй тапсырмасы ретінде С.Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасымен танысып келу алдын ала берілген болатын.Бір сәт «Сұлушаш» сөзінің этимологиясына көз жүгіртсек, «сұлу» және «шаш» деген екі сөздің бірігуінен жасалған. Ал сол сұлу шаштың иесі кім екеніне бүгін кеңінен тоқталатын боламыз.

Шығарманың сюжетіне қысқаша тоқталайықшы



(С.Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасы оқушыларға таратылып беріледі)

Мәтінмен жұмыс

Сұлушаш пен Алтайдың дүниеге келуі поэмада қандай жолдармен бейнеленген?



Сұлушаш бейнесін оқиды (Ауыз әдебиетінің үлгілері ат қою, бесік жыры, шілдехана)

Алтай бейнесін оқиды

Ақынның шеберлігі поэмадағы кейіпкерлердің портретін заман, адам тағдырына қатысты суреттеуінде.





Оқушылар бірінен кейін бірі шығарманы баяндап шығады. Бірін-бірі тыңдайды
Поэмадан тауып оқиды

Тыңдайды. Кімнің портреті екенін табады.




Кітап




(Экранға назар аударайық. Оқушы оқиды)

Күн-күн санап толқыды туған айдай,

Қап-қара көз, қыр мұрын, қасқа маңдай


Қаз мойынды, кең иық, сұлу тұлға,

Тіп-тік боп тауда өскен қарағайдай.

Кір қожалақ табанын тас тілсе де,

Жүдемеді, үдеді гүл боп жайнай.


Бұл үзінді кімге арналған? (Алтайға)

Портрет деген не?

Портрет-көркем әдебиетте адамның сырт бітімін, кескін кейпін, жүріс-тұрысын суреттеу.

Олай болса, мәтіннен Сұлушаштың портретін тауып, оқып көрейік.

(Экранға Сұлушаштың суреті шығады.

С.Мұқанов пен Мәриям апайдың естеліктері айтылады)

Прототип деген не?

Топпен жұмыс

І- топ. Әдебиетшілер

Шығармаға композициялық талдау жасайды



ІІ- топ. Тарихшылар

Шығармаға сатылай кешенді талдау жасайды



Сергіту сәті

Сөздікпен жұмыс. Шығарма тіліндегі түсініксіз сөздердің түсіндірме сөздігін жасау.

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс

1 оқушы: Алтайға мінездеме бер

Сұлушаш-ерке, шолжаң емес, ақылды, парасатты қыз.

2 оқушы: Сұлушашқа мінездеме бер

Алтай- адамгершілігі жоғары жігіт

Жеке, жұпта, топта талқылайды.

Бірін-бірі тыңдайды,

Топтастырады.

Постер қорғайды.

Дәптерге жазады.

Оқушылар жырды тыңдайды.

Жеке, жұпта, топта талқылайды.

Бірін-бірі тыңдайды, топтастырады.

Постер қорғайды.

Дәптерге жазады.





Қорытынды

(3 минут)



Шығарма халықтық «Сұлушаш» эпосының негізінде өлеңмен жазылған роман.Себебі С.Мұқанов кішкентайынан халық эпостарын жаттап өскен. Шығармадағы Сұлушаш байдың
қызы болса да, кедейден шыққан Алтайға ғашық болады. Оның кедейлігін мін санамай, адамгершілік қасиетіне бас иеді.Мұның өзі Сәбит Мұқановтың өз өміріне қатты ұқсайды. Сәбит те кедей отбасынан шығып, өзінің еңбекқорлығының арқасында осындай үлкен жазушыға айналды.

Ойларын қорытындылайды,

Ой толғаныстарын жазады.


Дәптермен жұмыс жасайды.

Дәптер, қалам.


Үй тапсырма

(1 минут)



«Менің елесімдегі Сұлушаш» (Эссе)


Оқушылар ұқыптық танытып, үй тапсырмасын жазып алады.




Кері байланыс
(1 минут)

Сабақтан алғаң әсерің...

Оқушылар сабақтан
алған әсерлерін, тақырыпты қаншалықты меңгергенін, ұсыныс-сұрақтарын стикрлерге жазып тақтаға іледі.

стикерлер

Бағалау

(2 минут)




Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды.

Әр оқушы берілген кестелерін толтырып, өзін-өзі бағалайды, мұғалім оқушылардың пікірлерін тыңдап, қорытынды баға шығарады.

Бағалау парағы,

Келісілді Бекітемін

Мектеп директорының оқу ісі №7 мектеп-гимназия директоры:

жөніндегі орынбасары: ______________ Айтова Ж.Т.

__________ Сағындықова С.А. «___» ___________ 2016 жыл

«___» ___________ 2016 жыл



Ашық сабақтың тақырыбы:

Сәбит Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасы

Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті

пәндерінің мұғалімі

Мұхамбетова Қамажай Қайырбайқызы

Астана қаласы

Бағалау парағы Сынып: ____________

Үй тапсырмасындағы үлесі

Жаңа тақырыпты меңгеруі

Мәтінмен жұмыс жасауы

Топпен жұмыс жасауы

Сабақты талдау деңгейі

Ұпай саны

Жиынтық баға









































































































































































Оқушының аты-жөні: ____________________________________

Бағалау критерийлері төмендегідей: «Жоғары» 16-18балл «Жеткілікті» 12-15балл «Орташа» 6-11 балл «Төмен» 0-5 балл
жүктеу 71,5 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау