Пәні: МАТЕМАТИКА
Тақырыбы: Қалдықпен бөлу және тексеру.
Мақсаты мен міндеттері: көбейту мен бөлу амалдарын орындауға үйрету, қалдықпен бөлуді және оны тексеруді үйрету;
1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру
2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;
3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін омірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Көрнекіліктер: кесте;, қималы карточкала, жемістер суреті.
Әдіс-тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: М.д.
20*3 60:3 40*3 50*3 100:2 120:3 140:7 80*2 70*3 40*4
90:3 210:3 160:2 40*2
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
-үш ара шелектер санын тең бөліп, алып кетуі керек. Егер шелектер саны 1,2,3,4,5 болса әрбір ара неше шелектен әкетеді және неше шелек қалады?
1:3=0(қалд.1) 0*3=0+1=1 1<3
2:3=0(қалд.2) 0*3=0+2=2 2<3
3:3=1(қалд.0) 1*3=3+0=3 0<3
4:3=1(қалд.1) 1*3=3+1=4 1<3
5:3=1(қалд.2) 1*3=3+2=5 2<3
Қалдық әрқашанда бөлінгіштен кем болады.
2-ге қалдықсыз бөлінетін сандар жұп сандар деп атайды.
2-ге бөлгенде қалдық шығатын сандар тақ сандар деп атайды.
№3 қалдықпен бөл , тексер.
9 : 2 = 4(калд.1) 4 х 2 = 8 + 1 = 9
8 : 3 = 2(калд.2) 2 х 2 = 6 + 2 = 8
Сергіту сәті
3.Жаңа білімді бекіту:
Өзіндік жұмыс
№ 4
І топ ІІ топ
4 : 2 = 2 8 : 2 = 4
5 : 2 = 2(қалд. 1) 9 : 2 = 4(қалд. 1)
№6 1) Балалардың әрқайсысында 24 ойыншық сарбаздан болды. Айдар әрбір қорапта 8 сарбаздан, ал Марат 6 сарбаздан салды. Қай балаға қорап көбірек керек болды және неше қорап?
2) Асқардың ата-анасы дүкеннен 5 килограмнан 4 дорба қант және 18 кг ұн сатып алды. Асқардың ата-анасы неше кг азық-түлік алды?
1)Ш: әр балада – 24 с 2) Ш: әрқ. 5кг - 4 д
А: әр қ. – 8с с.алды – 18 кг
М: әр қ. – 6с С: барлығы - ?
С: қайсысына көп, қанша - ? Ш: 5 х 4 + 18 = 38 (кг)
Ш: 24 : 8= 3(қ) , 24 : 6 = 4(қ) Жауабы: барлығы 38 кг азық-түлік сатып алды.
4 – 3= 1(қ)
Жауабы : Маратқа 1 қорап артық керек.
№7 4 буыннан тұратын ұзындығы 11 см сынық сызық сыз. Сынық сызықтың үш буыны бірдей, ал бір буыны 2 см-ге тең.
3 см
2 см 3 см 3 см
№9, 10 ауызша
Қорытынды.
Бүгін нені үйрендік ?
Кез – келген санға 0-ді, 1-ді көбейтсек.
Көбейтудің компаненттерін ата .
Бөлудің компаненттерін ата .
Белгісіз бөлгішті қалай табамыз ?
Белгісіз бөлінгішті қалай табамыз ?
4-тің жартысы нешеге тең ? т.с.с.
Кез – келген санға 10, 100 –ге көбейту.
Қандай сандарды жұп сандар дейміз ?
Қандай сандарды тақ сандар дейміз ?
Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті ( мысал)
Сұрақтарың бар ма?
Үйге тапсырма:№ 8 ( 85 – б),
Бағалау: Сабақта белсенділік көрсеткен, тақтада жаттығу орындаған оқушыларды бағалау3>
Достарыңызбен бөлісу: |