Бекітемін: \ Күні: \ Сынып: 4 «ә» Пәні: Әдебиеттік оқу Тақырыбы: Шыбын мен Көбелек. Сейітқұл Оспанов. Мақсаты: Сейітқұл Оспановтың «Шыбын мен көбелек»



жүктеу 79,23 Kb.
Дата01.01.2018
өлшемі79,23 Kb.
#6556

Бекітемін:___________\ Күні: __________\

Сынып: 4 «ә»

Пәні: Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Шыбын мен Көбелек. Сейітқұл Оспанов.

Мақсаты: Сейітқұл Оспановтың «Шыбын мен көбелек» мысалын оқыту, ондағы негізгі ойды ашу түсіндіру. Оқушылардың сыни ойлату, өз бетінше жұмыс жасауға, ойын толық

жеткізу тұжырым жасай білу қабілетін арттыру. Еңбекқор, әдепті болуға тәрбиелеу.




Күтілетін нәтиже: Сейітқұл Оспановтың «Шыбын мен көбелек» мысалын оқиды ондағы негізгі ойды ашады түсінеді. Сыни ойлау, өз бетінше жұмыс жасау, ойын толық, жеткізу тұжырым жасай білу қабілетін артады. Еңбекқор, әдепті болуға бейімделеді.



Сабақтың әдісі: кубизм әдісі, сұрақ жауап, ой қозғау, әңгімелеу кестесі, бес жолды өлең, топтық жұмыс

Көрнекілігі: сладтар, кестелер, ватман, маркер, стикер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Топқа бөлу І топ Шыбындар

ІІ топ Көбелектер

ІІІ топ Гүлдер



Психологиялық даярлық. (2 минут)

Мұғалім: Оқушылар:

Әрбір адам- Туысым,досым,жұрағат,

Әрбір сабақ- Үйрену,ұғу,ұлағат.

Әрбір ісің- Тірлік, тірек, адалдық,

Әрбір сөзің- Шындық,бірлік,адамдық.

Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.




Түсіндірмелер

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (5 минут)

Кубизм әдісі

1.-«Сапар мен парта» қай тақырыпқа жатады?
- Мысал деген не?
2.-Парта неге ренжіді?

-Парта өз ойын қалай білдірді?

3.-Монолог деген не?



4.-Сапар өз күнәсін мойындады деп ойлайсың ба?

- Мысалдағы негізгі ой нені білдіреді?
- Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: (2минут)

Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Мақсатын түсіндіру.

Жұмбақтар шешу:

1.Ас көрсе-ақ жалайды,

Содан ауру тарайды. (шыбын)

2. Көлбең-көлбең етеді,

Гүлден ұшып жетеді.

Гүл шырынын сорады,

Соған риза болады. (көбелек)

Сейітқұл Оспанов ағамыздың «Шыбын мен көбелек» атты шығармасымен танысамыз.
III.Топтық жұмыс (3минут)

І топ «Шыбын» деген кезде ойға түсетін (келетін) алғашқы сөздерді жазып шығу.

ІІ топ «Көбелек» деген кезде ойға түсетін (келетін) алғашқы сөздерді жазып шығу.

ІІІ топ Шыбын мен көбелекті салыстыру венн диаграммасы



ІҮ. Жаңа сабақ. (1 минут)

Автор туралы қысқаша мәлімет беру

Сейітқұл Оспанов 1955 жылы Қызылода обл, Арал ауданында туған жазушы. «Ағаш ат», «Құлдар көтерілісі» кітабы, «Әдемі ару » повесі бар.



Оқулықпен жұмыс. (17 минут)

Үнтаспадан кейіпкерлеріне байланысты дауыс ырғағымен мәтін оқылады. (5 минут)

«Сұрақтар қою» тәсілі бойынша мәтінді бөліктерге бөліп оқу мазмұндау. (12)
Сергіту сәті. (3 минут)

«Көбелек» әнін «Айгөлек» әніне салып, ырғаққа келтіріп билейді.

Көбелек-ау, көбелек,

Көкке ұшқан өрмелеп,

Сені ұстау тым қиын,

Айлакерсің кремет.

Шаршадым-ау, шалдықтым,

Қуып сенің соңынан.

Ұстасам да шап беріп,

Шығып кеттің қолымнан.


Әңгімелеу кестесі (1 минут)

Мысалдың авторы кім?

Шыбын көбелекке не деді?

Көбелек оған не деді?

Көбелек не деп мақтанды?
Ү. Қорыту. (3 минут)

Бүгін не жайлы өттік?



Бағалау:  Саған қай кейіпкер көбірек ұнады? Оқушылар өздеріне ұнаған кейіпкерді айтып, гүлге немесе вареньеге қонады.
Кері байланыс: (2 минут)
  • Жаңа сабақты түсіндің бе?

  • Нені түсінбедің?

  • Қай тапсырманы орындау қызық болды?

  • Қай таспырманы орындау қиын болды?

  • Өзіңді қай сатыға қоясың?



ҮІ. Үйге тапсырма. (1 минут)

Мысалды оқу мазмұндау. Мысал бойынша сурет салу



ҮІІ. Бағалау: форматив , жиынтық бағалау жүргізу
Рефлективті есеп. (5 минут)

Оқушылардан үй тапсырмасын сұрақтар қою арқылы тексеремін.

Мақсатын тақырыбын хабарлау

Бағыт бағдар беру кестелер , маркер үлестіру

Автормен таныстыру

Мысалды бөліктерге бөліп беру.

1-ші бөлім( екі абзац)

2-ші бөлім(екі абзац)

3-бөлім(екі абзац)

4-бөлім(екі абзац)

Жаттығу жасату

Кесте үлестіру, бағыт бағдар беру

Сабақты қорытындылайды.


Сұрақтар қою




Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді.

Форматив бағалау жүргізеді.

Зейін қойып тыңдайды

Топта бірлесіп жұмыс жасайды форматив бағалау жүргізеді.

Мысалды үнтаспамен қатар іштерінен жүргізіп отырады.

Оқыған бөліктер бойынша сұрақтар дайындап басқа топтарға (бір-бірлерніе) қояды, оларға жауап береді.

Форматив бағалау жүргізеді.

Жаттығу жасайды

Кестені толтырады . Өз ойларын пікірлерін айтады. Форматив бағалау жүргізеді.

Өз пікірлерін жазады


Форматив бағалау жүргізеді

Не сәтті өтті

Не сәтсіз өтті

Алдағы уақытта нені дамыту керек?


Топ атауы___________________

Оқушының аты жөні

1.

Үй тапсырмасын орындадым

2.

Сұрақтарға жауап бердім

3.

Сұрақ қоя білдім

4.

Топтық жұмысқа қатыстым

5.

Джигсо әдісі бойынша оқып мәтін мазмұнын айта білдім

6.

Әңгімелеу кестесін толтыруда белсенділік таныттым \топтық жұмыс\

7.

Жалпы ұпай саны













Үй тапсырмасы - 2 ұпай , толық емес болса\1\ ұпай

Cұрақ қоя білдім – 1 ұпай

Сұраққа жауап бердім – 1 ұпай

Топтық жеке жұмыстар ұпай – 2 толық орындалмаса \1\ ұпай



жүктеу 79,23 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау