Қазақстан Республикасының Президенті –Ұлт Көшбасшысы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы - “Бесіншіден, оқу жастарға тек білім беріп қана қоймай, сонымен бірге оларды әлеуметтік бейімделу үдерісінде пайдалана білуге де үйретуі тиіс.
- Үкіметке мектеп оқушыларының функциялық сауаттылығын дамыту жөнінен бесжылдық Ұлттық іс-қимылдар жоспарын қабылдауды тапсырамын.”
- “В-пятых, образование должно давать молодежи не только знания, но и умение их использовать в процессе социальной адаптации.
- Поручаю Правительству принять пятилетний Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников”.
- (27 қаңтар 2012 жыл.7тарау 5 бөлім.)
- Біреуінің жүрегінің түгі бар,
- Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.
- Біреуінің күмбірлеген күйі бар,
- Енді біреуінің қатты істейтін миы бар.
- Бүгінгі шәкірт-ертеңгі азамат. Сол азамат бойында
- тапқырлықты, алғырлықты қалыптастыру мектеп
- қабырғасынан басталады.
- ҰБТ-ке дайындық
- “Білім деген биік шың, қиындықтан өткізер”
- Сабақтың тақырыбы:
- Синтаксис. Сөз тіркесі. Сөйлем, оның түрлері.
- Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін
- арттыру;
- 2. Оқушылардың білімін тесттік жүйемен бақылау.
- Сабақтың әдісі: тест, кестемен жұмыс, интерактивті тақта, талдау.
- Сабақтың түрі: тексеру, бағалау.
- Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, қазақстан тарихы, орыс тілі.
-
- «Мақсатымыз – білім алу,
- міндетіміз – еңбектену,
- қиындықты – жеңе білу»
- Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі: 1) Сәлемдесу.
- 2) Сабаққа дайындығын тексеру.
- «Біреу озса сабақта, біреу артта қалады,
- Ренжімей тараса, озбағандар жарады.
- Жарыс заңы ежелден – жеңімпазды анықтау,
- Озат болу шарты сол – еңбектену, жалықпау.”
- Синтаксис(грек. «құрау, біріктіру,рет») – сөз тіркесі мен сөйлемнің
- құрылысын қарастыратын грамматиканың бір саласы.
- Сөз тіркесі – кемінде екі сөздің мағыналық әрі тұлғалық
- жақтан байланысуы.
- Сөз тіркестері сөйлемнен жасалады:
- Бала бөленген бесіктің үстіне жеті нәрсе жабылады.
- Бала бөленген бесік, бесіктің үсті, жеті нәрсе, үстіне жабылады
- Сөз тіркестерінің түрлері
- Сөз тіркесінің екі түрі бар : 1. Есімді сөз тіркесі.
- 2. Етістікті сөз тіркесі.
- Басыңқы сыңары етістіктен болған сөз тіркесі
- Басыңқы сыңары есім сөзден болған сөз тіркесі
- Сөйлем
- Сөйлем – біршама тиянақты ойды білдіретін сөздер тобы.
- Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай 4 түрі бар:
| | | | - Бұйыру, тілек-өтініш ету мақсатында айтылатын сөйлем.
-
| - Сөйлем соңына нүкте қойылады.
| | - Сөйлеушінің көңіл-күйін (қуану, ренжу, өкіну т.б.) білдіру мақсатында айтылатын сөйлем
| - Сөйлем соңына сұрау белгісі (?) қойылады.
| | | - Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады.
| | | - Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады
| - Хабарлау, баяндау, суреттеу мақсатында айтылатын сөйлем
- Бір нәрсе жайында сұрап білу мақсатында айтылатын сөйлем.
- Сөйлем
- Сөйлем – біршама тиянақты ойды білдіретін сөздер тобы.
- Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай 4 түрі бар:
| | | | - Хабарлау, баяндау, суреттеу мақсатында айтылатын сөйлем.
-
| - Сөйлем соңына нүкте қойылады.
| | - Бір нәрсе жайында сұрап білу мақсатында айтылатын сөйлем.
| - Сөйлем соңына сұрау белгісі (?) қойылады.
| | - Бұйыру, тілек-өтініш ету мақсатында айтылатын сөйлем.
| - Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады.
| | - Сөйлеушінің көңіл-күйін (қуану, ренжу, өкіну т.б.) білдіру мақсатында айтылатын сөйлем.
| - Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады
| - Сөйлемнің құрылысына қарай түрлері
| | | | | | | - Бастауышы мүлдем жоқ сөйлем.
| | | - Тек тұрлаулы мүшеден тұратын сөйлем.
| | | - Тұрлаусыз мүше қатысқан сөйлем.
| | | - Ойға қажетті мүшелердің бәрі қатысқан сөйлем.
| | | - Айтылуға тиісті мүшелерінің бірі түсіп қалған сөйлем.
| - -Балам, кайдан келдің?
- - Астанадан.
- Толымды түрі:
- Балам, (сен) қайдан келдің?
- (Мен) Астанадан (келдім)
| | - Іс-оқиғаның, құбылыстың атауын ғана көрсететін сөйлем.
| - Қыста ауа райы өте суық болды.
| - Сөйлемнің құрылысына қарай түрлері
| | | | | | | - Бастауышы мүлдем жоқ сөйлем.
| | | - Тек тұрлаулы мүшеден тұратын сөйлем.
| | | - Тұрлаусыз мүше қатысқан сөйлем.
| | | - Ойға қажетті мүшелердің бәрі қатысқан сөйлем.
| - Қыста ауа райы өте суық болды.
| | - Айтылуға тиісті мүшелерінің бірі түсіп қалған сөйлем.
| - -Балам, кайдан келдің?
- - Астанадан.
- Толымды түрі:
- Балам, (сен) қайдан келдің?
- (Мен) Астанадан (келдім)
| | - Іс-оқиғаның, құбылыстың атауын ғана көрсететін сөйлем.
| | -
- «Ойын толқын жатқандай асып-тасып,
- Біреу мығым, біреулер шалыс басып.
- Бұл кезеңнен өтеді ғұлама ойлар,
- Жеңсең де, жеңілсең де қалма жасып»
- II.Кезең.
-
- «Тапқыр болсаң, тауып көр»
- Жабық тест
- 1.Жақсыз сөйлемді табыңыз.
- А) Боран да басылды.
- В) Күн жылына бастады.
- С) Досын көрді.
- Д) Жәрдемшіге хабар айтуға болады.
- Е) Жүзін шырамытатын сияқты.
- 2. Сөз тіркесіндегі меңгеруді белгілеңіз.
- А) Үй жина.
- В) Білім бұлағы.
- С) Ақыл кеңі.
- Д) Тас жол.
- Е) Олар келеді.
- 3. Жақты сөйлемді табыңыз.
- А) Енді сізге айтуға тура келеді.
- В) Абайдың да ішек-сілесі қатып еді.
- С) Абайдың ұғына түскісі келді.
- Д) Менің айтқым келді.
- Е) Басқаны ауызға да алмаймын.
- 4. Қиысуды табыңыз.
- А) Кейбір сөйлем.
- В) Ешкімге айтпа.
- С) Ол оқыды.
- Д) Сұмдық жаза.
- Е) Ешкімге ұрыспау.
- 5. Жалаң сөйлемді көрсетіңіз.
- А) Игілік басы-ынтымақ.
- В) Ердің саулығын, елдің байлығын ойла.
- С) Қуанышы қойнына сыймады.
- Д) Өмірдің мәнін түсін.
- Е) Бес нәрсеге асық бол.
- III.Кезең. «Білімді азамат-ел ертеңі»
-
- 1.Сұраулы сөйлем болмайтын сөйлемді табыңыз.
- А) Осының бәрі рас па
- В) Беу, шіркін, таудың күй, тастың күйі ме
- С) Оралым менің, Оралым ба
- Д) Емтиханға дайындалдың ба
- Е) Бала қарсы айтуға сөз таба алмады
- 2. Жақты сөйлем бола алмайтын сөйлемді анықтаңыз.
- А) Соқтықпалы, соқпақсыз жерде өстім.
- В) Даланы торлаған надандық түнегіне шамшырақтай сәуле төкті.
- С) Енді біраздан кейін көз байлануға айналды.
- Д) Ал біз үшін жұмбақ па?
- Е) Кесек оқты қолымыз талғанша жаудыра бердік.
- 3. Есімді сөз тіркесі бола алмайтын сөз тіркесін көрсетіңіз.
- А) Түн іші
- В) Өтімді сөз
- С) Түймесін ағытпа
- Д) Әдемі қыз
- Е) Қате сұрақ
- 4. Сөз тіркесі болмайтынды анықтаңыз.
- А) Отыз метр.
- В) Бала сияқты.
- С) Түн ортасында ауа райы бұзылды.
- Д) Үш метрдей қашықтық.
- Е) Әке-шеше қамқорлығы.
- 5. Меңгерілмеген сөзді табыңыз.
- А) Суды төкті.
- В) Ағасына берді.
- С) Бізден сұрады.
- Д) Біздің гүліміз.
- Е) Ұқыпты бала.
Сергіту сәті - IV. Кезең.
- «Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар»
- “Бәйгеге түсіп жарыспай,
- Жүйріктің бағы жанар ма?
- Білім мен өнер жарысып,
- Тәрбие, білім табар мән.
-
- Бұл бәйге, ойдың бәйгесі,
-
- Кім жүйрік ойға, сол алда».
-
- Шарты: берілген тұрақты сөз тіркесінің мағынасын түсіндір!
- Ақ саусақ - ...
- Екі көзі төрт болды - ...
- Жұмыртқадан жүн қырыққан - ...
- Ақ түйенің қарны жарылу - ...
- Кірпігінен қырау тамған - ...
- V.Кезең.
- «Шапқан озар, жатқан қалар»
- «Білімнің ұшқырлығын танып сен,
- Асып-тасып, аптықпа, қалыспа сен.
- Уақыт деген зымырап, зулап жатыр,
- Шапшаңдық бұл тестте керек екен.»
- Шарты: Берілген ережелерді толықтыр
- (көп нүктенің орнын)
- 1.Сөз тіркесі – кемінде екі сөздің ...
- 2.Есімді сөз тіркесі – басыңқы сыңары ...
- 3.Етістікті сөз тіркесі – басыңқы сыңары ...
- 4.Сөйлем – біршама тиянақты ...
- 5.Жақсыз сөйлем – бастауышы ...
- (мағыналық әрі тұлғалық жақтан байланысуы)
- (етістіктен болған сөз тіркесі)
- (ойды білдіретін сөздер тобы)
- VI Кезең. «Қандай сынақ болса дағы беріспе,
- Әрқашан да үміткер бол жеңіске»
| | | - Қазан қаласында жарық көрген «Бақытсыз Жамал»романының авторы, қай жылы жарық көрді?
| | | - 2. Ленинградтықтарға «Ленинградтық өренім» деген жырын арнаған қазақ ақыны,қай жылы арнаған?
| | | - 3.Орыс – қазақ мектебі ашылған қала, қай жылы ашылды?
| | | - 4.«Абай» роман-эпопеясының екінші кітабын қай жылы шығарды, авторы кім?
| | | - 5.«Қазақстан-2030» жолдауын кім жариялады, қай жылы?
| | | - Сәйкестендіру тесті
- Пәнаралық байланыс (қазақ әдебиеті, қазақстан тарихы)
- VII Кезең. «Тапқырлық таныту мақсатымыз,
- Біліммен шықсын тек жақсы атымыз»
- Интерактивті тақтамен жұмыс жасау
- Шарты: тапсырманы дұрыс жауаппен байланыстыр
- ( арқылы )
- Атаулы сөйлем қай сөз табынан екенін көрсетіңіз.
- А) үстеу
- В) есімдік
- Түн. Ай сәулесі. С) сын есім
- Д) есімше
- Е) зат есім
- Жай сөйлемнің қай түрі екенін белгілеңіз.
- А) толымды
- - Анау Ақбоз сенікі ме? В) толымсыз
- - Менікі. С) атаулы
- Д) сабақтас
- Е) құрмалас
- 3. Жақсыз сөйлемнің астын сыз.
- А) Боран да басылды.
- В) Күн жылына бастады.
- С) Досын көрді.
- Д) Жәрдем хабар айтуға болады.
- Е) Ол ауылға барды.
- «Көңілін ұстаздардың таптың бүгін,
- Е лес қой мынау бізге өткен, кеткен.
- Бір-бірлеп сұрақ қойып, бақ сынайық,
- Байқайық оқушылардың тапқырлығын»
- 1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар?
- 2.Етістіктің ерекше түрлерін ата?
- 3.Зат есім мағынасына қарай нешеге бөлінеді,ата?
- 4.Сапалық сын есім мен қатыстық сын есімнің айырмашылығы неде?
- .
- 5. Жинақтық сан есімнің жұрнақтарын ата,мысал келтір?
- -ау, -еу. 1,2,3,4,5,6,7.
- 6. Болжалдық сан есімнің жұрнақтарын ата,мысал келтір?
-
- (есімше, көсемше, етіс, тұйық етістік)
- (деректі,дерексіз зат есім)
- а)сапалық с.е.-негізгі сын есімнен жасалады.
- ә)қатыстық с.е. – туынды с.е. немесе басқа сөз таптарының жұрнақтары арқылы жасалады
- -даған, -деген, -таған, -теген, -дай, -дей, -тай, -тей
- Жүз-деген, қырық-тай, елу-дей.
- 7. Белгісіздік есімдігі мен болымсыздық есімдігінің айырмашылығы неде?
- 8. Демеулік шылауларды атап шық?
-
- 9. Мезгіл, мекен үстеулерге мысал келтір?
- 10. Еліктеуіш пен бейнелеуіштің айырмашылығын ажырат?
- 11. Есімшенің жасалу жолдарын түсіндір?
-
-
- 12. Көсемшенің жұрнақтары қандай?
-
- а) затты,сындық белгіні, сан мөлшерді жорамалдап көрсетеді.
- Мысалы: кейбіреу, қайсыбір, әлдеқайда, т.б.
- ә) болымсыздық мағынаны білдіреді.
- Мысалы: ешкім, ешқайда, ешқашан, т.б.
- (ма, ме, ба, бе, ше, -ақ, -ау, -мыс, -міс, түгіл, тұрмақ, ғана, ғой, -ды, -ты)
- (Мезгіл: бүгін, таңертең, кеше, түнде, биыл, т.б.
- Мекен: ілгері, осында, анда, әрі, бері, т.б. )
- а) еліктеуіш - түрлі дыбыстарға еліктеуден туындайды.
- ә) бейнелеуіш – көру арқылы сипаттайды.
- ( -ған, -ген, -қан, -кен,
- -ар, -ер, -р, -с
- -атын, -етін, -йтын, -йтін
- -мақ, -мек, -пақ, -пек, -бақ, -бек )
- ( -ып, -іп, -п
- -а, -е, -й
- -ғалы, -гелі, -қалы, -келі )
- IX. Қорытынды: «Білімнің басы бейнет,
- Соңы зейнет»
- “Басқа халықтардан кем болмас үшін біз білімді бай һәм күшті болуымыз керек.Білімді болуға оқу керек, бай болуға кәсіп керек, күшті болуға бірлік керек”.
- Ахмет Байтұрсынұлы.
- 1. Бағалау.
- 2. Үй тапсырмасы. Тест дайындау
- (сөз тіркесі,сөйлем)
- Күннің сурет салып ортасына қатысушы өз атын жазады.
- Қатысушы күннің сәулесіне өзінің жақсы жетістігін, қасиетін, өнерін
- жазады.Неғұрылым күннің сәулесі көп болса, соғұрылым адамның
- шапағаты да көп болады.
- «Осыменен бұл қызықты тәмәмдасақ,
- Бұл жайды айтамыз ба жаман болсақ?
- Үйрендік білмегенді осы жолы,
- Тағы да үйренеміз аман болсақ!»
Достарыңызбен бөлісу: |