- 11 сынып
- Досымова Меруерт
- Нұрмағамбетқызы
- Шиелі кенті
- 2009 -жыл
- Көлем тақырыбына есептер шығару
Сауалнама. 11 сынып - Сауалнама. 11 сынып
- Осы пән саған ұнай ма?
- а) ия ә) жоқ б) әрқалай
- Математика сабағындағы қандай жұмыс түрлері ұнайды?
- а) өмірмен байланыстыру
- ә) мамандыққа бағдарлау
- б) практикалық сабақ
- Сабақтың қандай формасын қалайсың?
- а) жеке ә) топтық б) ұжымдық
- Осы пәнді келешекте өз мақсатыңа қолдана аласың ба?
- а) ия ә) жоқ б) мүмкіндігімше
-
- Көлем тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты: - Дамытушылық:
- Логикалық бейнелік
- есептер арқылы
- оқушылардың бағдарлы
- іскерлік
- құзыреттілігін
- дамыту.
- Білімділік:
- Планиметрия мен
- стереометрия
- негіздеріне
- сүйеніп, көлем
- тақырыбына
- есептер шығарту.
- Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
- Сабақтың типі: дамыту сабағы
- Оқыту әдісі: индуктивті, дедуктивті, иллюстративтік
- Пәнаралық байланыс: сызу, алгебра,психология, физика, химия
- Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, бейне слайдтар
- Сабақтың жоспары
- 1. Ұйымдастыру.
- 2. Үй тапсырмасын тексеру.
- 3. Нені білу керек? а) толықтыру сынағы
- ә) сәйкестік сынақ
- б) еске түсіру сынағы.
- 4. “Өзіңді бағалай білесің бе?”
- 5. Болашақ үйімнің моделі.
- 6. Есептер шығарту.
- 7. Бағалау.
- 8. Үйге тапсырма беру.
- 9. Қорытындылау.
Сабақтың барысы - Сабақтың барысы
- 1.Ұйымдастыру (сәлемдесу, қатысым тексеру, дайындықтарын бақылау)
- 2.Үй тапсырмасын тексеру (интерактивті тақта арқылы эталон бойынша тексеру)
- №23
- Нені білу керек?
- а) толықтыру сынағы
- ә) Сәйкестік сынақ
- Призма V= SH
- Параллелепипед V=1/3SH
- Пирамида V=πR2H
- Қиық пирамида V=1/3 πR2H
- Цилиндр V= 4/3πR3
- Конус V= πH2(R-H/3)
- Қиық конус V=2/3 πR2H
- Шар V= 1/3πH(R12+R1*R2+R22)
- Сектор V= πH2(R-H/3)
- Сегмент V=a*b*c
б) Еске түсіру сынағы - Бер: Призма
- Sтаб=64см2
- H =7см
- Т/к: V
- Бер: Пирамида
- Sтаб=48см2
- H =12см
- Т/к: V
- Бер: Цилиндр
- R=2м
- H =3м
- Т/к: V
- Бер: Конус
- R=3м
- H =4м
- Т/к: V
- 4. “Өзіңді бағалай білесің бе?”
- Шарты: көзімізді жұмамыз, музыка ойналады.
- Алдарыңда орман тұр. Ол қалың ба, сирек пе өздеріңіз
- таңдаңыздар. Орманға жүргінші жолымен келе жатырсыз, тар
- ма ,әлде кең бе? Жолдан шилан көресіздер. Аласыз ба, жоқ па оны өздеріңіз біліңіздер. Алдыңыздан үй кездесті, ол үйге соғасыз ба, соқпайсыз ба? Келе жатырсыз алдыңызда қақпа тұр, айналып немесе ары қарай өтесіз бе, әлде кейін қайтасыз ба? Егерде өтсеңіз алдыңызда құмыра тұр. Ол жез бе, темір ме таңдаңыздар. Келе жатып бір үйір жылқыға тап боласыз.
- Жақындайсыз ба, әлде алыстан бақылап қарайсыз ба? Келе
- жатырсыз, алдыңызда теңіз кездеседі. Ол теңіз буырқанып жатыр немесе бірқалыпты. Теңіз үстінде шағаланы көресіз – ол ұшып жүр ме, әлде су бетінде жүзіп жүр ме?
- Жауабы:
- Егерде ну орман көрсеңіз – болашағыңызда көп жоспарларыңыз бар екендігі, сирек көрсеңіз болашағыңыз бұлыңғыр.
- Тар жол таңдасаңыз – қиындықтар көп, кең жол таңдасаңыз оңай шыға аласыз.
- Үйге соқсаңыз үйдің адамы, соқпасаңыз көп үйге көңіл бөлмейсіз.
- Қақпадан өтсеңіз – қиындықты өзің шешесің, өтпесең – қиындықтан айналып жүресің.
- Құмыра – шыққан тегің
- Ат-әйел-адам ер адамдармен қарым-қатынасы
- Теңіз – темперамент
- Шағала - әйелдер мен еркектердің ортасындағы қарым-қатынасы
-
- №7.
- Ұсақ тастың үймесі конус
- пішіндес, оның табан
- радиусы 2м, ал жасаушысы 2,5 м
- . Үйме тастың көлемін табыңдар.
- Жауабы: 6,3 м3
- №26.
- Су ағатын құбырдың қимасы
- табаны 1,4м, биіктігі 1,2м-ге тең,
- теңбүйірлі үшбұрыш тәрізді
- болып келген
- Жауабы: 6048 м3/ сағ
- №23.
- Алтыбұрышты дұрыс призманың
- ең үлкен диагональдық қимасының
- ауданы 4м2, ал қарама-қарсы екі бүйір
- жағының арақашықтығы 2м
- болады.Призманың көлемін табыңдар.
- Жауабы: 6 м3
- №39.
- Пирамиданың табаны – қабырғалары
- 9м және 12м болатын тік төртбұрыш:
- барлық бүйір қырлары
- 12,5 м-ге тең.
- Пирамиданың көлемін табыңдар.
- Жауабы: 360 м3
-
- 8. Үйге тапсырма беру
- №33 есеп.
- Әр оқушы өз үйінің көлемін табу.
Достарыңызбен бөлісу: |