№45 “Ақ Орда” мектеп-гимназиясы
Ашық сабақ
2008-2009 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Маус арқылы жұмыс атқару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мауспен жұмыс істеуді үйрету
Тәрбиелік:
Компьютермен жұмыс істеуде ұқыптылыққа, техника қауіпсіздігін сақтай білуге үйрету;
“Оқу инемен құдық қазғандай”, - еңбекті сүйе білуге, өз уақытын дұрыс пайдалана алуға тәрбиелеу;
Жүрген орталарында кішіпейіл, сыйымды бола білуге баули отыра, білімді, шыншыл, өжет тұлғаны қалыптастыру;
Дамытушылық:
Оқушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан-жақты дамыту;
Логикалық ойлау арқылы толық және нанымды жауап беруге дағдыландыру, ойларын дұрыс тұжырымдап сұрақтарға қорытынды жасай білуге үйрету;
Сабақтың көрнекілігі:
Тестілер
Карточкалар
Компьютерлер
Интерактивтік тақта
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Оқу процесін ұйымдастыру әдістері:
Жеке-өзіндік, топтық, оқушы –компьютер, оқушы – мұғалім
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылармен жеке-өзіндік жеке топтық әдістер арқылы өткен сабақтарда өтілген тақырыптарды қайталаймыз. Қайталау жаппай әңгіме түрінде өткізіледі. Әңгіме барысында информатика пәнінің жалпы мағлұматтары, компьютердің құрылғылары жайлы , сыртқы жад жайлы пысықталады.Арнайы эмблеммаларын қорғау үшін,бұл үшін сыныпты екі топқа бөлеміз. Сосын үй тапсырмасын сұраймыз. Дискет, компакт диск тақырыбымен қорғайды эмблемма топ басшыларын тағайындап тағамыз.
Оқушының білімін тексеру (Үй жұмысын қорытындылау)
Командаларды сұрау
Топтардың (команда) білімдерін қорытындылау
Оқушылар жауаптарын өздеріне бағалату
Қателерді анықтау.
Бір бала компьютермен қалай жұмыс істегені жайлы әңгіме жазыпты. Сол әңгімені оқып неше қате жібергенін анықтаңдар.
Мен компьютермен жұмыс істегенде, міндетті түрде монитор мен сканерді іске қосамын. Тышқамен әріптерді теріп, сурет салу керек болса, сканерді пайдаланамын. Компьютерге дайын мәтінді қолдан енгізбеу үшін джойстикті қолданамын. Ал мәтінді басып алу үшін жүйелік блокқа қағаз саламын. Принтер арқылы әндерді тыңдап, сканер арқылы құжаттарды сақтаймын.
Жауабы (7 қате)
Монитор мен жүйелік блокты іске қосу қажет;
Әріптер пернетақта арқылы теріледі;
Сканер сурет салу үшін емес, оны енгізу үшін қолданады;
Компьютерге дайын мәтінді жылдам енгізуге сканер пайдаланады;
Мәтінді басып алу үшін принтерге қағаз саламын;
Ән тыңдау үшін колонка немесе құлаққалқан (наушник) керек.
Құжаттар компьютер сыртқы жадында сақталады.
Жаңа сабақты түсіндіру
Қазіргі кездегі компьютерлер тағы бір ақпараттарды енгізу құрылғысы – “Тышқан” Бұдан былай оны тек тышқан деп қана атайтын боламыз. Оның аты тышқан деп бекер аталмаған. Сесебіол-сұр түсті, тышқанның құйрығына ұқсайтын компьютерге жалғанған иілгіш сымы бар қорап. Ол алақанға ыңғайлы және кілемше бетінде еркін жылжитын арнайы құрылғы. Тышқанның екі түрі болады: үш батырмалы, екі батырмалы Қазіргі кезде екі батырмалы тышқанды жиі пайдаланылады, себебі ортадағы батырма жұмыс кезінде көп пайдаланылмайды.
Маус қорабының ішінде ауыр резеңкемен қапталған металдан жасалған ауыр шар орналасқан. Ол қораптың сыртына аз ғана шығып, кілемше бетіне тиіп тұрады. Маусты арнайы кілемше бетінде (үстел бетінде) жылжытқанда, шар айналады.
Егер маус жылжитын бет өте тайғанақ болса, онда шар дөңгелемей сырғиды, сондықтан арнайы резеңке кілемше пайдаланылады.
Тышқан – қолға ұсталатын басқару құрылғысы.Жазық беттегі тышқанның қозғалысы монитор экранындағы (тышқан нұсқауышының) қозғалысымен сәйкеседі.Жұмыс принципі. Компьютер жұмысқа қосылғанда тышқан бірден жұмыс істемейді. Тышқан жұмыс істеу үшін арнаулы басқару программасы – тышқан драйвері жұмысқа қосылуы керек.
Тышқанды жұмыста пайдаланудың мынадай түрлері бар:
Оң жақ батырмасын 1-рет басу
Сол жақ батырмасын 1-рет басу
Сол жақ батырмасын 2-рет басу
Сол жақ батырманы басып тұрып жылжыту керек.
Бұл компьютерге енгізу құрылғысымен яғни пернетақтамен қаншалықты тез әрі сауаттылығын тексеру мақсатында таңдалды.
Өзің таңда ойыны
Анық жүріп ақырын бас, Ақырын жүріп анық бас,
Кетпес далаға еңбегің. Еңбегің кетпес далаға.
Жалықпас ұстаздық қылған, Ұстаздық қылған жалықпас,
Балға үйретуден. Үйретуден балаға.
(Абай)
Дос болсаң жақсыменен, Жақсыменен дос болсаң,
Шығар елпектеп алдыңнан. Алдыңнан шығар елпектеп.
Дос болсаң жаманменен, Жаманменен дос болсаң,
Жүрер сыртыңнан өсектеп. Сыртыңнан жүрер өсектеп.
(Махамбет)
V. Қазақ тілін, орыс тілін, ағылшын тілін қандай деңгейде білетіндіктерін тексеру үшін мына сұрақтарды ауызша қойылады.
Полиглот яғни тіл -өнер ойыны.
Кіп-кішкентай күн көзін.
(шам, лампа, lamp)
Paint редакторында сурет салу құралы.
(қарындаш, карандаш, pencil)
Alt+F4 –ң пернесінің қызметі.
(жабу, закрыть,exit)
Қажет символды алып тастау пернесі.
(жою, удалить, delete)
F12 – і пернесінің қызметі.
(сақтау, сохранить как, save as)
Үйдің негізгі бөлшегі немесе компьютерде төртбұрышты аймақ.
(терезе, окно, windows)
Кез-келген құжатты ашасың.
(тышқан, мышь, mouse)
Қорытындылау
Этикет сұрақтары және жауаптары.
Кемірушіге ұқсайды сырт бейнесі,
Түсі оның сұр, құйрығы ұзын.
Информатикада өлшем бірлік,
Ақпаратты өлшер.
(Тышқан)
Көзге зорға көрінер.
Информатикада бұл өлшем бірлік,
Ақпаратты өлшер.
(Бит,байт)
Бес атаның балалары.
Қыдырмашы біреуі,
Бір күн бар да, бір күн жоқ.
Соны есепке алсақ,
Ұзын саны жүз жеті.
(Пернетақта)
Пернетақта ауылында тұратын,
Пернелік деген атаның.
Бар екен 12 ағайынды,
Немерелері алғашқы.
Есімдері де өздерінің бір қызық.
Тек F “Эф” әрәпәнен басталады.
(Функциялық пернелер)
VII. Үйге тапсырма
Маус дегеніміз не?
Ол қандай қызмет атқарады жәнеде онымен қалай жұмыс істейміз.
Сөзжұмбақ құрастырып келу.
VIII. Бағалау
Дүйсенбаев А-4
Серікбаев Б-5
Камалова Д-5
Зермұхаммед Т-5
Әшірбекова Ә-5
Әміралиева Ж-5
Достарыңызбен бөлісу: |