7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Энергия. Потенциалдық және кинетикалық энергия.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: оқушыларға ғылыми түрде тақырыптың мазмұнын ашу.
Дамытушылық мақсаты: оқушылардың логикалық пайымдылығын жетілдіру.
Тәрбиелік мақсаты: оқушыларды ынталандыру.
Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, салыстыру
Сабақтың көрнекіліктері: компьютер, электронды оқулық,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
Қуат дегеніміз не?
Қуат ұғымы неліктен енгізілген?
Қуатты қалай есептеуге болады?
Қуаттың ХБЖ жүйесіндегі өлшем бірлігі қандай?
V. Жаңа материалды меңгерту:
1. Жұмыс істеуге қабілетті дене.
2. Энергия.
3. Потенциалдық, кинетикалық энергия формуласы. Өлшем бірліктері.
4. 159, 160, 161, 162 суреттер бойынша әңгіме. 1-есеп.
Жалпы массасы 30т тік ұшақ 800км/сағ жылдамдықпен ұшып келеді. Тік ұшақтың кинетикалық энергиясы қандай?
Берілгені: Шешуі:
m=30т=30*1000 кг=3*104 кг
=800 км/сағ=222 м/с
Т/к Ек -? Жауабы: Ек=739 МДж
2-есеп.
Массасы 3 т, жылдамдығы 60 км/сағ жеңіл автомобилімен массасы 6т жылдамдығы 40 км/сағ жүк машинасының қайсысынң кинетикалық энергиясы көп?
Берілгені: Шешуі:
m=3т=3*1000 кг=3*103 кг
=60 км/сағ=17 м/с
Т/к Ек -? Жауабы: Ек=434 кДж
VІ. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
§65 дайындық сұрақтарын талдау.
Жұмыс пен энергияның өзара байланысын қандай мысалдар келтіріп көрсетуге болады?
Қандай жағдайда дененің энергиясы бар деп айтуға болады?
Энергия дегеніміз қандай шама?
Жұмыс пен энергияның бірліктері қандай?
Энергияның қандай түрлері бар?
Потенциалдық энергия мен кинетикалық энергия деп қандай энергияларды айтады және олардың ерекшеліктері бар ма?
VІІ. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
Есеп шығарту.
37-жаттығу
VIІI. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §65 дайындық сұрақтары, 37-жаттығу аяқтау.
Достарыңызбен бөлісу: |