Сабақтың тақырыбы: Ғарыш дегеніміз не? Сабақтың мақсаты: Ғарыш туралы білу



жүктеу 62,61 Kb.
Дата13.11.2017
өлшемі62,61 Kb.
#146
түріСабақ

Күні: Бекітемін:______________________

Сыныбы: 4 «Б» сыныбы

Пәні: Дүниетану

Пән мұғалімі: Усенова Гүлнұр Мұратқызы

Сабақтың тақырыбы:

Ғарыш дегеніміз не?

Сабақтың мақсаты:

1. Ғарыш туралы білу.

2. Ғарыш әлемі құрылымын және олардың байланысын, ғарыш әлемін зерттеудің маңыздылығын түсіну.

3. Ғарыш әлемін модель тұрғысынан елестетуді үйрену


Күтілетін нәтижесі:


1. Ғарыш туралы білетін болады.

2. Ғарыш әлемі жұлдыздардан, Күннен, планеталар мен олардың серіктерінен, галактикалар тобынан тұратынын және олар бірігп жүйе құрайтынын, ғарыштан алған ақпараттың халық шаруашылығы үшін маңызын түсінеді.



3. Ғарыш әлемінің моделін жасауды үйренеді.

Сабақтың түрі:

Сындарлы оқытуға негізделген сабақ

Сабақтың типі:

Жаңа тақырыпты игерту сабағы

Сабақтың формасы:

Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыс

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:


1. Сұрақ-жауап

2. Топтық жұмыс: «Деректер жинау» ойыны

3. «Бағдаршаммен бағалау» әдісі

4. Жеке жұмыс: Тест

5. Жұптық жұмыс: Тест нәтижесін тексеру

6. Өзін-өзі бағалау

7. «Ғарыш әлемінің» моделін құрастыру

8. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі

9. Рефлексия

10. «Айрықша тапсырма» әдісі

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:


1. Интербелсенді тақта

2. Дербес компьютер

3. Стикерлер

4. Ғарыш әлемі, ғарышкерлер туралы кітаптар

5. Ноутбуктер

6 . Бағдаршамдар..

7. Тест таратпалары

8. Плокаттар

9. Жұлдызшалар мен үшбұрыштар

Пән аралық байланыс:


1. Информатика

2. География

3. Астрономия

4. Бейнелеу өнері

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:

Қосымша әдебиет:

Баспа көздері, Интернет ресурс:



1. «Дүниетану» оқулығы – 4 сынып. Алматы, «Атамұра» баспасы, 2011ж.

2. . К. Жұнісова, Ә. Б. Бірмағанбетов, Қ. А.Аймағанбетова, И.Н.Нұғманова, Қ.М.. Жүкешев «Дүниетану оқыту әдістемесі» 4-сынып Алматы «Атамұра» 2000ж

3. «Жаратылыстану» оқулығы 5- сынып Алматы «Атамұра» 2005ж

4. «Негеш» энциклопедиясыАлматы «Атамұра» баспасы 2013ж

5. «Сұрақ және жауап» энциклопедиясы Алматы «Алматы кітап» баспасы 2012ж

6. «Менің алғашқы энциклопедиям»

7. «Тұңғыш қазақ ғарышкері» Алматы «Құс жолы» 2004ж

8. «Ақпарат және байланыс» Мәскеу «Махаон» 2011ж

9. Сайт «JARAR»

10. Wiki беттері

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе





- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерің қалай?
Оқушыларды 4 топқа біріктіру. (Стикерге жазылған топ атаулары бойынша)

І топ – «Ай»

ІІ топ – «Күн»

ІІІ топ – «Жұлдыз»

ІҮ топ – «Планета»


Оқушылар сәлемдесіп, көңіл-күйлерін білдіреді.

Оқушылар «Ай, күн, жұлдыз, планета» топтарына бірігеді.



Психологиялық ахуал туғызу.

Топтық жұмысты ұйымдастыру



Тұсау кесер




- Балалар, мен сендерді неге осы атаулар бойынша топқа бөлдім, бұл атаулардың қазір өтетін жаңа сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? (тағы да жетелеу сұрақтары қойылады)

- Онда, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Ғарыш дегеніміз не?» деп аталады. Енді бұл тақырыпта біз не туралы білеміз деп ойлайсыңдар? (Оқушылардың жауаптарын сабақтың мақсатын шығаруға бағыттап, сабақ мақсатын айтып кету)


- Бұл мақсатқа жету үшін мен сендерге «Деректер жинау» ойынын ұйымдастырғым келіп отыр. Әр топқа сұрақтар беріледі, сол сұрақтар бойынша деректер жинайсыңдар


Оқушылардың жауаптары тыңдалып, жаңа сабақ не туралы болатынын анықтайды.

Оқушылардың жауаптары тыңдалады



Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту

Жаңа тақырыпты меңгерту үшін



Негізгі бөлім




Топтық жұмыс. (Оқушыларға деректер жинауға арналған бағыттау сұрақтары қойылады)

І топ – «Планета» Кітапхана бұрышына саяхат ( Сыныптың бір бұрышына «Ғарыш туралы» кітаптар сөресі ұйымдастырылады)

ІІ топ – «Ай» Сұхбат жүргізу (Сынып артында отырған мұғалімдермен немесе басқа сыныптағы мұғалімдермен ғарыш туралы сұхбат жүргізеді.)

ІІІ топ – «Күн» Ғаламтормен жұмыс ( Ноутбуктер, плоншеттер, ұялы телефондар қолданысқа беріліп, осы ақпарат көздерінен ғарыш туралы ақпарат жинқтайды)

ІҮ топ – «Жұлдыз» Галерия бұрышымен жұмыс («Ғарыш әлемі туралы» суреттер көрмесі ұйымдастырылады)
Бағдаршаммен бағалау. (Қызыл және сары көтерген оқушылардың білімін жасыл түс көтерген оқушылар толықтырады немесе

Жеке оқушымен жұмыс: Тест тапсырмасы

Жұптық тапсырма: Тест нәтижесін тексеру
Өзін-өзі бағалау: «Бармақпен бағалау»
Сергіту сәті.
Постермен жұмыс.

Тапсырма: «Ғарыш әлемінің» моделін құрастыру

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау



Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жұмыс жасайды.

Оқушылар «Бағдаршам» арқылы түсінбеген жерлерін толықтырады

Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
Жұптар тест тапсырмаларын ауыстырып тексереді

Оқушылар өз- өздерін бармақ арқылы бағалайды

Әр топ «Ғарыш әлемінің» моделін жасап шығарады

Әр топ бір-біріне бағалау жүргізеді



Топтық жұмыс ұйымдастыру

Оқушылардың жаңа сабақты түсінгендерін тексеру


Білімін тексеру

Оқушыларды сергіту





Қорытынды





Рефлексия

Үйге тапсырма:



1. Мәтінді оқу

2. «Айрықша тапсырма»

3. Ізденуге арналған тапсырма


Оқушылар рефлексия парағын толтырады

Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделік бетіне






Каталог: uploads -> doc
doc -> Оқушылардың Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру «Оқу жұмысының үш жағы үш мәселеге тіреледі: бірі мұғалімге, бірі құралға, бірі ақшаға»
doc -> Бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби қызметін ұйымдастыруда әдістемелік жұмыты дамыту жолдары
doc -> Шалдай жалпы білім беру орта мектебінің Ағылшын тілі және орыс әдебиеті мұғалімдері әдістемелік бірлестігінің
doc -> №1 М.Әуезов атындағы жалпы орта мектептің 2015– 2016 оқу жылында дарынды оқушылардың жетістіктері
doc -> Физика-математика пәнінен Ұлттық бірыңғай тестіге дайындаудың тиімді жолы
doc -> «Ғылыми зерттеу мәдениеті» Бастауыш сынып мұғалімі А. Е. Султанова 2015-2016 оқу жылы Түсінік хат
doc -> Логика әлемі
doc -> Қолдаудың рөлі Дайындаған: Жақсы №1 орта мектебінің
doc -> Жобаның өзектілігі
doc -> Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс істеуге арналған әдістемелік ұсыныстар Оқу-ісінің меңгерушісі: Алматова Э. С. «Қазақстан ұлы державада болуы үшін бізге күш қуат, қажыр қайраты мол, ақылды да ойлы, дарынды жастар керек»

жүктеу 62,61 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
Жұмыс бағдарламасы
рсетілетін қызмет
бекіту туралы
Жалпы ережелер
қызмет стандарты
Сабақ тақырыбы
туралы хабарландыру
Қазақстан республикасы
Әдістемелік кешені
республикасы білім
Сабақ жоспары
титулдық парағы
білім беретін
Қазақстан республикасының
Қазақстан облысы
Конкурс туралы
жылдарға арналған
мемлекеттік әкімшілік
біліктілік талаптары
бойынша оқыту
Республикасының білім
қойылатын жалпы
жұмыс істеу
мемлекеттік қызметшілері
ткізу туралы
денсаулық сақтау
жалпы біліктілік
қатысушыларға қойылатын
қағидаларын бекіту
қатысушыларына арналған
мамандығы бойынша
ортақ біліктілік
арналған ортақ
пәнінің мұғалімі
Мектепке дейінгі
конкурс қатысушыларына
Республикасы кіметінің
жалпы білім
біліктілік талаптар
мамандығына арналған
бағдарламасының титулдық
мемлекеттік мекемесі
Республикасы білім
жұмыспен қамту
мектепке дейінгі
Конкурс ткізу
учебная программа
Рабочая учебная